Log in
    

2 Sports Film Festival 360

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

30 filmów pełnometrażowych i ponad 150 godzin krótkich form zostanie zaprezentowanych na 2 SPORTS FILM FESTIVAL 360, który odbędzie się na przełomie listopada i grudnia br w Warszawie, Krakowie oraz Wrocławiu. Festiwalowi towarzyszyć będą spotkania, prelekcje i wystawy w jednym z 3 miast. Już dziś o godzinie 19 w Klubie u Louisa w Krakowie (Rynek Główny 13) odbędzie się pokaz filmu „Życie za Everest” oraz spotkanie z Romanem Mazikiem – chirurgiem, himalaistą, lekarzem wyprawowym, ratownikiem TOPR.

Całość promuje misję wydawnictwa 360 stopni: przełamywania własnych słabości w obliczu zagrożenia, budowaniu tożsamości w zderzeniu z doświadczeniem skrajnym. Wśród 30 filmów pełnometrażowych widzowie nagrodzą najlepszą ich zdaniem produkcję nagrodą publiczności, a krótkie rodzime i zagraniczne formy doczekają się nagród celowych przyznanych przez sponsorów festiwalu. Te produkcje będzie można obejrzeć we współpracujących z kinami kawiarniach festiwalu. W Warszawie 2 SPORTS FILM FESTIVAL 360 gościć będzie Ukryte Miasto i Południk Zero.

Po raz pierwszy w Polsce na Festiwalu zostaną pokazane takie filmy, jak Zaginiony (The Wildest Dream) o odnalezieniu ciała George’a Mallory’ego na stoku Everestu i Niepokonani (Undefeated) o amerykańskiej drużynie futbolowej, laureat Oscara 2012 dla najlepszego filmu dokumentalnego. Ponadto w programie znajdą się: Uczeń czarnoksiężnika – pierwszy pełnometrażowy film z udziałem Adama Ondry, najbardziej obiecującego wspinacza młodego pokolenia, dwukrotnego laureata IFSC Youth World Championship; a także Ballplayer Pelotero, Breathe, Buck, Najszybszy, Hood to Coast, Speed and Angels, More Than a Honey, The Elephant in the Living Room.

W programie znajdą się również: nagrodzony na festiwalu w Cannes Tyson, retrospektywa Jona Dunhama, premiera filmu Verny Van Schaik i jej autobiograficznej książki „Zanurzona”. Specjalną sekcją festiwalową będą TATRY GÓRĄ – ekologiczny blok filmowy pod patronatem Ministra Ochrony Środowiska i Tatrzańskiego Parku Narodowego. Złoży się na niego 7 nigdy nie pokazywanych w Polsce filmów. Spotkania i panele współorganizuje Tatrzański Park Narodowy. Obok TATRY GÓRĄ w sekcji SPORT BEZ FIKCJI na 2 SPORTS FILM FESTVAL 360 pokazane zostaną dokumenty wyprodukowane przez Canal Plus Polska m.in. premierowo Morderczy Bieg o najtrudniejszym biegu przełajowym w Europie z metą w Chamonix.

Od początku października trwa rozbieg festiwalu – w festiwalowych klubach w 3 miastach będzie można zobaczyć wybrane tytuły z katalogu 360 Stopni. W Warszawie spotkania odbywają się w Południku Zero i Ukrytym Mieście, w Krakowie w Klubie u Louisa, we Wrocławiu w pubie Czeski Film. Po każdym pokazie odbędzie się dyskusja z udziałem gości. Więcej informacji o spotkaniach można znaelźć na bieżąco na stronie festiwalu.

Pierwsza edycja Festiwalu w maju 2008 r. zgromadziła ponad 12 tysięcy widzów. Po 4 latach od tamtej pory nad imprezą patronat objęła prezydent miasta stołecznego Warszawy.

Konkurs „GoPro Extreme Sports” w ramach 2 SPORTS FILM FESTIVAL

Trwa nabór filmów do konkursu „GoPro Extreme Sports” na 2 SPORTS FILM FESTIVAL. Konkurs skierowany jest do osób pasjonujących się wspinaczką górską, nurkowaniem, azdą na nartach lub snowboardzie, czy motocyklami. Wszystkie osoby, którym sporty ekstremalne są szczególnie bliskie, znajdą na 2 SPORTS FILM FESTIVAL idealne miejsce, by podzielić się z innymi swoimi doświadczeniami.

Do konkursu przyjmowane są krótkometrażowe nagrania bez względu na to, czy są to filmy amatorskie, czy profesjonalne. Dla organizatorów liczy się przede wszystkim człowiek i historia, którą ma do opowiedzenia. Przesłane nagrania będą pokazywane w klubach festiwalowych. Dodatkowo filmy wezmą udział w konkursie, w którym na zwycięzców czekają cenne nagrody ufundowane przez GoPro, m.in. wysokiej jakości kamera GoPro HD Hero z akcesoriami.

Regulamin i kartę zgłoszeń znajdziesz na naszej stronie festiwalowej festival.360stopni.org w zakładce zgłoszenia. Termin nadsyłania filmów to 16 listopada 2012 roku. Filmy z kartą zgłoszeniową należy przesyłać na adres Mayfly Sp. z o.o. , ul. Pasteura 4/6 m. 54, 02-093 Warszawa, bądź na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Organizatorami festiwalu są: MAYFLY SP. Z O. O., dystrybutor filmowy z 10-letnią tradycją, wyrosły z rozpowszechniania klasyki filmowej, obecnie rozporządzający prawami do dzieł w 5 seriach wydawniczych oraz 360 STOPNI, seria wydawnicza książkowo-filmowa, w ramach której od 2008 r. organizowane są festiwale, przeglądy, spotkania, premiery i wydarzenia poświęcone sportom ekstremalnym.

KRAKÓW

W poniedziałek, 12.11, o godz. 19:00 w Klubie u Louisa (Rynek Główny 13) odbędzie się pokaz filmu ŻYCIE ZA EVEREST oraz spotkanie „Organizm w strefie śmierci”. Gościem wydarzenia będzie Roman Mazik - chirurg, himalaista, lekarz wyprawowy, ratownik TOPR. Wstęp wolny.

Film ŻYCIE ZA EVEREST to adaptacja nominowanego do nagrody Pulitzera bestselleru Jona Krakauera „Into thin air” (polski tytuł książki „Wszystko za Everest”. Film jest próbą odtworzenia tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce podczas wyprawy wspinaczkowej w maju 1996 roku. Dlaczego najwyższą górę świata atakują przypadkowe, nieprzygotowane osoby? Czy opieka przewodnika jest gwarancją bezpieczeństwa na 8000 metrów? Czy gruby portfel wystarczy, by pokonać górskiego olbrzyma?

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Romanem Mazikiem. Ratownik TOPR, taternik, speleolog, himalaista, narciarz wysokogórski, specjalista chirurg, uczestniczył w wyprawach zimowych i letnich w Himalaje i Karakorum, na których pełnił funkcję lekarza wyprawowego, m.in. dwukrotnie na K2, Nanga Parbat i Makalu. Nasz gość podzieli się z nami wrażeniami z filmu oraz własnych wypraw w Himalaje. Jako lekarz i himalaista przybliży kwestie wpływu wysokości i skrajnych warunków na ludzki organizm.

WROCŁAW

We wtorek, 13.11, o godz. 19:00 w pubie Czeski Film (ul. Kiełbaśnicza 2) odbędzie się projekcja filmu MARATON oraz spotkanie z Joanną Susmanek. Wstęp wolny.

MARATON (The Spirit Of Maraton, reż. John Duhnam, 104 min.) to pierwszy film pełnometrażowy, który stara się uchwycić istotę, dramatyczność i wyjątkowość spektaklu rozgrywającego się podczas wyścigu na dystansie 42,195 kilometra. Kamera towarzyszy pięciu biegaczom – trójce amatorów i dwójce profesjonalistów – najpierw w trakcie przygotowań, a potem podczas zmagań w maratonie organizowanym w Chicago.

Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z Joanną Susmanek, która w lipcu zdobyła vice mistrzostwo Polski w triathlonie na dystansie Ironman 70.3 na zawodach Herbalife Susz Triathlon. Dystans ten, znany również jako połówka Ironmana, to : 1.9km pływania/ 90km roweru/ 21.1km biegu. Joanna trenuje niecałe dwa lata. Debiutowała w zeszłym sezonie na dystansie olimpijskim (1.5km pływania/40km rower/10km biegu) na zawodach w Radkowie, gdzie była 3-cia. Dwa lata z rzędu ukończyła także Panasonic Evolta Triathlon w Borównie na pierwszym miejscu oraz dwukrotnie Maraton Warszawski plasując się na 2-gim miejscu w kategorii wiekowej. W tym roku z życiowym wynikiem 3h 11min. W tym sezonie zdobyła również 2-gie miejsce na Triathlon Sieraków na dystansie Ironman 70.3. Przygodę z bieganiem rozpoczęła w 2009 roku. Pierwszy maraton ukończyła z wynikiem 3h 47min. W 2010 ukończyła ultramaraton w Bieszczadach. W celach na przyszłość wskazuje zakwalifikowanie się na Mistrzostwa Świata Ironman 70.3, a także ukończenie pełnego dystansu Ironman (3.8km pływania/180km rower/ 42.2km biegu). Chciałaby też złamać 3h w maratonie.

WARSZAWA

W niedzielę, 11 listopada, o godz. 19 w warszawskim klubie „Południk Zero” (ul. Wilcza 25) odbędzie się pokaz filmu ZEW CISZY. Po filmie fascynującą i często dramatyczną historię zdobywania Tatr zatytułowaną „Taniec taterników ze śmiercią” przedstawi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Wstęp wolny.

ZEW CISZY (Beckoning Silence, reż. Louise Osmond, 75 min.) to nagrodzony Emmy obraz pokazujący tragedię, która rozegrała się na Eigerze w 1936 r., ze starannie dobranymi postaciami, w tym narratora, Joego Simpsona kroczącego śladami Andreasa Hinterstoissera i Toniego Kurza po zboczach słynnej Nordwand.

Prezentacja Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, przewodnika tatrzańskiego, znawcy historii Tatr i Podtatrza, autora wielu książek i publikacji (m.in. wydanej ostatnio pozycji „Goralenvolk – historia zdrady”) będzie poświęcona „tańcowi taterników ze śmiercią” w latach 1910 – 1939: Mariuszowi Zaruskiemu, Stanisławowi Motyce, Wiesławowi Stanisławskiemu i Wincentemu Birkenmajerowi – najlepszym z najlepszych taterników tamtej epoki. Prześledzimy ich największe sukcesy górskie. Pojawią się też trudne pytania. Jaką cenę ponieśli w pogoni za swoją wielką, górską pasją? Żeby wyrwać się, jak pisał Stanisławski, „z koła złud”. By w pasji górskiej sięgnąć po „złoty promień” i sukces. W walce o zdobycie największych tatrzańskich urwisk tylu z nich poniosło śmierć.

We wtorek, 13.11, o godz. 19:00 w Południku Zero (ul. Wilcza 25) odbędzie się pokaz filmu PO OMACKU oraz spotkanie „Z jaskiń Tatr w jaskinie świata” z Krzysztofem Recielskim i Rafałem Kardasiem. Wstęp wolny.
Po omacku - Wyprawa do wnętrza ziemi to (120 min.) unikalne materiały filmowe składające się na ponad dwie godziny czystej speleologii z najgłębszej znanej ludzkości jaskini. W 2003 r. wyprawa Denisa Prowałowa i Cavexu pogłębiła Kruberę do 1 710 metrów. Rok później Jurij Kasjan, Emil Wasz i Katja Miedwiediewa stanęli na dnie świata poniżej granicy 2 000 metrów. Film z udziałem Olega Klimczuka o wyprawie do Krubery sąsiaduje z ponad godzinnym materiałem Marcusa Taylora obrazującym wysiłki jego ojca – Aleksandra Klimczuka w tej jaskini. Ojciec i syn do dzisiaj nie rozmawiają ze sobą.

Rafał Kardaś i Krzysztof Recielski są alpinistami jaskiniowymi i wspinaczami, członkami Speleoklubu Warszawskiego.

W czwartek, 15.11, o godz. 19:00 w Ukrytym Mieście (ul. Noakowskiego 16) odbędzie się projekcja filmu MARATON oraz spotkanie z członkami grupy WARSZAWIAKY. Wstęp wolny.

MARATON (The Spirit Of Maraton, reż. John Duhnam, 104 min.) to pierwszy film pełnometrażowy, który stara się uchwycić istotę, dramatyczność i wyjątkowość spektaklu rozgrywającego się podczas wyścigu na dystansie 42,195 kilometra. Kamera towarzyszy pięciu biegaczom – trójce amatorów i dwójce profesjonalistów – najpierw w trakcie przygotowań, a potem podczas zmagań w maratonie organizowanym w Chicago.

WARSZAWIAKY Athletics Club powstał w maju 2008r. z inicjatywy i pomysłu Maćka Łukasiewicza. Członkami klubu są urodzeni w Warszawie (w różnych dekadach) biegacze z wielu dzielnic stolicy, których łączy jedno: miłość do rodzinnego miasta i biegowa pasja. Klub ma liczne grono sympatyków - są wśród nich osoby z całego świata, m.in. mistrz świata w piłce nożnej, najlepszy zagraniczny piłkarz polskiej ligi, mistrzyni Europy w biegach górskich. Oczywiście są ludzie z Warszawy, ale również z tak odległych zakątków jak Jamajka, Hiszpania, Francja czy Ghana.

Informacje o spotkaniach znajdą Państwo na stronie http://festival.360stopni.org/category/festiwal/rozbieg/.