Log in
    

Reel Rock Tour 2011 i 2012 w ramach Prologu 9. WPFG!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prolog 9. WPFG odbędzie się w Kinie Wisła (pl. Wilsona) w dniach 11-12 XII 2012 roku. Obydwa seanse rozpoczną się o godzinie 20:00.

Reel Rock Film Tour to w świecie wspinaczkowym wydarzenie niezwykłe, prawdziwa uczta dla miłośników filmów górskich. Od siedmiu lat Reel Rock Film Tourpokazuje najciekawsze, najdziksze i najbardziej widowiskowe wyczyny wspinaczkowe i alpinistyczne jakie udało się zarejestrować w danym roku na taśmie filmowej.

Za ich produkcje odpowiedzialne są dwie amerykańskie firmy: Sender Films oraz Big UP Productions znane choćby z rewelacyjnych filmów wspinaczkowych (m.in. King Lines, Sharp End, First Ascents czy serii Dosage). Od 2011 roku, dzięki nawiązaniu współpracy z polskim Studiem Filmowym Cinema Ensemble, możliwe stało się obejrzenie filmów wchodzących w skład Reel Rock Film Tour także w Polsce. Od 2012 opiekę nad serią Reel Rock Film Tour przejęła firma Kompas. 

Reel Rock Tour 2011

Początki: Obe i Ashima (tyt. org.: Origins: Obe and Ashima) 
Poznajcie Ashimę Shiraishi: dziewięcioletnią dziewczynkę z Nowego Jorku, która błyskotliwym szturmem zdobywa świat boulderingu. Pod troskliwym okiem pełnego pasji trenera – Obe Carriona – ta niepozorna mistrzyni miażdży konkurencję i wyznacza nowe standardy we wspinaniu. Obe zabiera ją do mekki amerykańskiego bulderingu – Hueco Tanks w Teksasie – gdzie 13 lat wcześniej sam dokonał serii topowych przejść, które wyniosły go na wspinaczkowe szczyty. Ashima dosłownie rozniesie tę miejscówkę na kawałki. 

Wyścig na Nosie (tyt. org.: Race for The Nose) 
Witajcie w najdziwniejszej konkurencji znanej człowiekowi : zmaganiach o ustanowienie najlepszego czasu podczas wspinaczki na Nosie - legendarnej drodze na El Capitanie! Przez 50 lat najlepsi wspinacze świata stawali na rzęsach by choćby o kilka sekund pobić rekordowy czas poprzedników na tej prawie 1000 metrowej arenie pionowego granitu. Zobaczymy czy Deanowi Potterowi i Seanowi Leary’emu uda się pokonać legendarny czas 2 godzin 37 minut, na drodze która była świadkiem epickich batalii, mrożących krew w żyłach wypadków i pięknych zwycięstw. Drodze, której szybkie przejście do dziś pozostaje gorąco pożądanym trofeum. 

Walnięty Andy (tyt. org.: Sketchy Andy) 
Andy Lewis, szalony bękart amerykańskiego wspinania, nie zna strachu. Jego wyczynowe solowanie najdłuższych na świecie linii, doskonalenie kolejnych powietrznych trików i naginanie swojego sprzętu do granicy wytrzymałości przenoszą slack-lining w zupełnie nowy wymiar. Podczas gdy Andy pnie się coraz wyżej i szybciej w swoich wspinaczkach, spacerach na slacku i skokach BASEowych, ciężko jest nie zastanawiać się jak daleko jeszcze może zajść nim zrobi o jeden krok za daleko. 

Lodowa rewolucja (tyt. org.: Ice Revolution) 
Wodospad Helmckena w Brytyjskiej Kolumbii staje się niemym świadkiem rewolucji we wspinaczce lodowej, za którą odpowiada kanadyjski maniak Will Gadd. Po ponad 30 latach wspinania w lodzie udaje mu się wreszcie zrealizować swoje najskrytsze marzenia o wspinaczce w niemożliwie przewieszonym, piekielnie trudnym lodzie. Gadd i Tim Emmett w pełnej efektownych uników walce na prawie 10 metrowych, niesamowicie kruchych soplach lodowych, otwierają najtrudniejszą na świecie lodową drogę wspinaczkową. Choć według nich to dopiero początek całkowicie nowej ery. 

Projekt Dawn Wall (tyt. org.: Project Dawn Wall) 
Tommy Caldwell to mistrz klasycznej wspinaczki wielkościanowej. Ostatnie 10 lat swojego życia poświęcił wytyczaniu nowych dróg na leżącym w Yosemitach El Capitanie, przy okazji pisząc od nowa historię wspinania. Próba uklasycznienia kombinacji dróg Dawn Wall oraz Mescalito to wieńczący ten kawałek życia mega-projekt. Wraz z arcymistrzem bulderingu – Kevinem Jorgesonem – w pierwszej poważnej próbie przejścia „w ciągu” nowej drogi, ekspresowo przebiegną kolejne VI.6+/VI.7 wyciągi dziewiczej skały nim dramatyczna burza przeteleportuje perspektywę dokończenia wspinaczki na następny sezon 

Chłód (tyt. org.: Cold) 
W ciągu ostatnich 26 lat 16 wypraw bezskutecznie próbowało zdobyć jakikolwiek pakistański ośmiotysięcznik w zimie. W lutym 2011 Simone Moro, Denis Urubko i Corey Richards, mimo dochodzących do -50*C mrozów oraz zasypania przez potężną lawinę, weszli na szczyt Gasherbrum II (8035 metrów n.p.m.)stając się tym samym pierwszymi ludźmi, którym udało się zrealizować to nieziemskie marzenie wielu alpinistów. Dodatkowo Richards zdołał uchwycić zarówno blaski jak i cienie tej przygody, w swoim surowym i poruszającym, pierwszo-osobowym dokumencie o współczesnym super-alpinizmie. 

Reel Rock Tour 7 (2012)

The Dura Dura 
Chris Sharma był królem wspinaczki sportowej przez ostatnie 15 lat. Przez ten czas stworzył koło swojego domu w hiszpańskiej Katalonii mekkę dla miłośników trudnych (hiszp. dura) dróg wspinaczkowych. Dzisiaj, czeskie cudowne dziecko, dziewiętnastoletni Adam Ondra przyjeżdża do Chrisa, by zdjąć mu koronę z głowy. Obaj walczą o ustanowienie pierwszego na świecie 5.15C, a w tym samym czasie Sasha DiGiulian i Daila Objeda swoimi świetnymi wspinaczkami wysyłają dotychczasowe kobiece standardy w niebyt. 

The Shark's Fin 
Legendarny alpinista Conrad Anker od 20 lat ma obsesję na punkcie Płetwy Rekina (The Shark's Fin) - spektakularnego niezdobytego granitowego filaru na Mt. Meru (6310m) w Indiach. W roku 2008 wraz z Jimmym Chinem i Renanem Ozturk wspinał przez 18 dni, pokonując setki metrów tylko po to, by zawrócić przed szczytem. Trzy lata później ten sam skład podjął decyzję o powrocie pod filar, niezważając na rodzinne problemy Ankera i wypadek narciarski Ozturka, który miał miejsce zaledwie 6 miesięcy wcześniej i skonczył się urazem czaszki, złamaniem kręgów szyjnych i wątpliwościami co do dalszej alpinistycznej działalności wspinacza. 

Wide Boys 
Amerykańscy wspinacze "ofłajdowi" przyzwyczaili wczystkich do swojego twardego wizerunku szorstkich i zakręconych gości gotowych wykrwawić się na drodze. Więc kiedy dwóch właściwie jeszcze chłopców z Wielkej Brytanii - Tom Randall i Pete Whittaker - przeskoczyło ocean, by łyknąć szerokie szczeliny na zachodzie kraju, wliczając w to pierwsze przejście najtrudniejszej na świecie szczeliny znanej jako Century Crack - dla wszystkich było to małym szokiem. 

Honnold 3.0 
Alex Honnold jest znany jako jeden z najodważniejszych solistów swojego pokolenia. Jak sobie dać radę w tej niebezpiecznej grze, w której trzeba balansować pomiędzy czystą ambicją a instynktem samozachowawczym? Od pierwszych wysokich bulderów do solowej wspinaczki 5.13,, od dalekich przygód wspinaczkowych do rekordu prędkości na Nosie (The Nose). Honnold wciąż zadaje sobie pytanie, co jest ważniejsze, a w międzyczasie przygotowuje się do swojej największej przygody - Josemicki Triplet - w ciągu 19 godzin wejść na Mt. Watkins, El Cap i Half Dome. 95% solo bez zabezpieczeń. 

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.przeglad.turnia.pl/