Log in
    

Filmy konkursowe 9.SzFG

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

O nagrody 9.Spotkań z Filmem Górskim będzie ubiegać się 29 filmów z 14 krajów. Zapraszamy na pokazy filmowe i spotkania z reżyserami. Publiczność głosuje na najlepszy film 9.SzFG. Opisy filmów konkursowych zamieszczamy poniżej. 

AUTANA
Reżyseria: Alastair Lee
Produkcja: www.posingproductions.com
Wielka Brytania 2012, 58’

Niezwykła podróż wspinaczkowa do wenezuelskiej dżungli: Leo Houlding, Jason Pickles i Stanley Leary próbują wytyczyć nową drogę na Cerro Autana. Wyprawa zaczyna się od przejścia przez wojskowe check-pointy i traumatycznej wizyty u szamana, która ma im pozwolić wejść na świętą górę. Oryginalny film z fascynującymi zdjęciami.

DIES IRAE, DZIEŃ GNIEWU
Reżyseria: Emmanuel Dubois
Produkcja:
http://image-in-31.wifeo.com/emmanuel-dubois.php
Francja 2013, 25 min.

Ostatni dzień górskiej wycieczki. Dwóch przyjaciół z dzieciństwa. Zazdrość i frustracja wywołują gniew …

EYE OF THE STORM
Reżyseria: Laurent Jamet
Produkcja:
www.garchoisfilms.com
Francja 2012, 24 min.

Z wiekiem coraz częściej zastanawiamy się nad swoim życiem. 20-letni narciarz przejmuje się głównie dobrym zjazdem. Starszy człowiek zastanawia się: po co jeździć na nartach, podejmować ryzyko, żyć takim życiem …
W filmie zobaczymy Thibauda Duchosala w najbardziej dzikich miejscach świata m.in. Argentynie i Rosji, gdzie będzie szukał odpowiedzi na powyższe pytania. Szybko zrozumie, że nie ma prostych odpowiedzi, ponieważ sama meta nie jest tak ważna jak podróż, która do niej  prowadzi.

EXPOSED TO DREAMS
Reżyseria: Alessandro Filippini i Marianna Zanatta
Produkcja:
www.simonemoro.com
Włochy 2013, 24 min.

Refleksje na temat współczesnego alpinizmu. Opowieść Simone Moro o jego działalności ratowniczej w Himalajach jako pilota helikopterów i wyprawie na Mount Everest wiosną 2012 roku. Film jest równocześnie wyrazem uznania dla włoskiego alpinisty Mario Curnisa, który pamięta dawne czasy i podziela niemiłe zaskoczenie Simone tłokiem na Mount Evereście, spowodowanym komercyjnymi wyprawami.

40 DNI W BAZIE  
Reżyseria: Dianne Whelan
Produkcja: www.40daysatbasecamp.com
Kanada 2011, 88 min.

Na 5400 m i podczas 40 dni wiosny Dianne Whelan,  reżyserka filmów dokumentalnych, obserwuje życie w bazie pod Mt. Everestem. Film, ze spektakularnymi widokami  Himalajów w tle, jest intrygującą opowieścią o trzech zespołach wspinaczkowych, zmierzających na najwyższy szczyt świata. Ten pełnometrażowy dokument pokazuje zmiany zachodzące na Mt. Evereście, który kiedyś był czczoną, świętą górą,  a teraz staje się górskim parkiem zabaw.

HANUMAN AIRLINES (LOT NAD EVERESTEM)
Reżyseria: Hamilton Pevec
Produkcja:
www.appifly.org  
Nepal 2011, 28 min. 33 sek.

Babu, 29-letni mąż, ojciec i mistrz kajakarstwa chciałby zlecieć na paraglajcie ze szczytu Mt. Everestu, choć nigdy nie wszedł na żadną górę. Lakpa, 37-letni mąż, ojciec i przewodnik na najwyższej górze świata, ma zamiar spłynąć kajakiem od źródeł Gangesu aż do jego ujścia w oceanie, choć nie potrafi pływać. Nasi bohaterowie łączą siły i wspólnie starają się zrealizować plany. Z Babu i Lakpą wejdziemy na szczyt Mt. Everestu, skąd zlecimy na paraglajcie, ustanawiając nowy rekord świata, który całkowicie odmieni wspinanie.

HIMALAJE: WIOSKA W KTÓREJ ZATRZYMAŁ SIĘ CZAS
Reżyseria: Anne i Erik Lapied
Produkcja:
www.lapiedfilm.com
Francja 2012, 70 min.

Losy sześciu osób krzyżują się i prowadzą nas do odosobnionej wioski położonej na 4 tysiącach metrów w Himalajach. Do Lingshed nie prowadzi żadna droga i nie docierają handlarze. Zdawałoby się wymarzone miejsce na ziemi. Jednak jej mieszkańcy żyją przez większą część roku odcięci od świata przez śniegi i lawiny, bez elektryczności. Bez zbędnych słów, Veronique, Anne i Eric Lapied opowiadają o  niełatwych doświadczeniach życiowych bohaterów wioski, w której zatrzymał się czas.

JEGO OCZAMI 
Reżyseria: Szymon Wróbel
Produkcja:
www.jegooczami.pl
Polska 2013, 101 min.

"Jego oczami" to zupełnie nowe spojrzenie na życie i myśl ks. Józefa Tischnera. Głównym bohaterem filmu jest brat ks. Józefa, Kazimierz Tischner, który po śmierci księdza-filozofa sprawuje pieczę nad Jego dorobkiem duchowym i intelektualnym. Wraz z Panem Kazimierzem widz wybiera się w podróż, w trakcie której zwiedza miejsca związane z księdzem Józefem, a w których dziś można usłyszeć góralską muzykę! Któż bowiem w takiej podróży może być lepszym przewodnikiem, jeśli nie brat księdza-profesora?

Oprócz głównego bohatera w filmie pojawiają się m.in. ks. Adam Boniecki, bp Tadeusz Pieronek, artysta-malarz Marian Gromada, Józef Broda z Koniakowa, dr Stanisława Trebunia-Staszel, aktor kabaretowy Adam Grzanka, Katarzyna Sochacka i młodzi ludzie idący jego śladem: Monika Kantor, Pamela Opolewska, Anna Stypułkowska i Bogdan Ankudowicz. Film zaskakuje, wzrusza i pokazuje, że ks. Tischner jest ciągle obecny wśród nas.

JESTEM RENATA
Reżyseria: Bartłomiej Solik
Produkcja: Tatrzański Park Narodowy
Polska 2013, 22 min.

Krótkometrażowy film dokumentalny poświęcony Renacie Kałuży, sportsmence, która 13 marca 2007 roku uległa wypadkowi podczas wspinaczki. W wyniku upadku Renata złamała kręgosłup i została trwale sparaliżowana od klatki piersiowej w dół. Mimo wielkiego bólu i po długotrwałej rehabilitacji wróciła do sportu. Dzięki wsparciu rodziny i męża, ale przede wszystkim dzięki wyjątkowemu uporowi i hartowi ducha bohaterka filmu powraca dziś w ukochane góry, jeździ na nartach, a na handbike'u odnosi światowe sukcesy. - Miałem ogromną przyjemność móc przez blisko pół roku filmować codzienne życie Renaty i jej męża Darka - mówi Bartek Solik, reżyser i autor zdjęć. Leszek Możdżer użyczył do filmu swojej wyjątkowej muzyki.

KARIM NON STOP
Reżyseria: Jesús Bosque
Produkcja: Jesús Bosque
Hiszpania 2013, 39 min. 40 sek

Pablo stara się rozpocząć karierę specjalisty od dokumentalnych filmów o tematyce górskiej. Otrzymuje życiową szansę: zrobienie dokumentu z kobiecej wyprawy w Karakorum. Producent przekazuje mu sprzęt i zleca nakręcić zdjęcia do filmu na potrzeby programu telewizyjnego. Jednak od chwili ich przyjazdu do Pakistanu zachodzi wiele zmian i dzieją się całkowicie nieprzewidziane sytuacje.

K2: PERŁA HIMALAJÓW
Reżyseria: Dave Ohlson
Produkcja:
www.k2siren.com
Dystrybucja: www.principalmedia.com
USA 2013, 75 min.

Fabularyzowany dokument o przygodach i niebezpieczeństwach grożących wspinaczom podczas próby zdobycia jednego z najtrudniejszych szczytów. W filmie zobaczymy światowej klasy alpinistów: Fabrizio Zangrilli i Gerlinde Kalternbrunner, która otrzymała nagrodę National Geographic 2012 Explorer of the Year jako pierwsza kobieta, która zdobyła wszystkie 14 ośmiotysięczniki bez użycia tlenu i wsparcia tragarzy. Podczas gdy rozstrzyga się powodzenie wyprawy,  film opowiada o indywidualnym charakterze eksploracji, podejmowaniu ryzyka i satysfakcji,  jaką czerpią alpiniści ze zdobywania szczytów. Unikalne zdjęcia z wyprawy Luki Amadeusza Sabaudzkiego, księcia Abruzji z 1909 roku, nadają historycznego charakteru filmowi, który szuka podobieństw w wyprawach z ostatniego stulecia. Zmienne  warunki pogodowe i wyjątkowe trudności techniczne sprawiają, że z wypraw na K2 powstaje mniej filmów niż na wyższy, ale częściej zdobywany Mt. Everest.

KURT I JEGO WYCIĄG
Reżyseria: Thaïs Odermatt
Produkcja: Maximage www.maximage.ch
Szwajcaria 2012, 20 min.

Jest 2012 rok. Gdyby nie Kurt, w Alpach Szwajcarskich byłyby wyłącznie nowoczesne kurorty narciarskie. Ukryty za wysokimi górami króluje nad Haldigrat. Dziesięć lat wcześniej ocalił stary wyciąg narciarski przed zniszczeniem. Od tego czasu sam się nim zajmuje – w każdych warunkach pogodowych i niezależnie od okoliczności. W tym archaicznym świecie, gdzie współczesność zderza się z tradycją, łatwo możemy zapomnieć o codzienności.

NEXT STOP: GREENLAND
Reżyseria: Lara Izagirre
Produkcja: www.garizaprodukzioak.com
Hiszpania 2013, 29 min. 

Przygoda na Grenlandii. Trzech wspinaczy i czterech BASE jumperów wyruszają razem w jednym celu: wejść i zeskoczyć ze szczytu Ulamertorsuaq. Film opowiada o osobistych historiach, które kryją się za takimi przygodami.

NASZ KASPROWY
Reżyser: Janusz Julo Sus
Producent: ARTSUS Kornelia Sus,
www.naszkasprowy.tv
Polska 2012, 42 min.

Wzruszająca historia o nas wszystkich, milionach Polaków, którzy w wagoniku jadącym na Kasprowy Wierch doznali niezwykłych wzruszeń. To 75 lat istnienia urządzenia, które zachwycało i było świadkiem niecodziennych wydarzeń. Istotniejszym powodem powstania filmu jest opowieść o ludziach, którzy tę kolej budowali i byli z nią związani. Niezwykłość kolejki to jej pasażerowie - od Prezydenta Ignacego Mościckiego począwszy, poprzez cały powojenny establishment partyjny, świat sportowców, milionów turystów, a skończywszy na tak wielkiej postaci, jaką był Papież Jan Paweł II. Kasprowy Wierch to miliony miłośników gór, wspinaczki górskiej i narciarstwa. Właśnie między innymi dla takich ludzi powstał ten film.

Wspomnienia niezwykłych ludzi, najlepsze archwalia, niepowtarzalne fotografie, anegdoty i wzruszające wyznania, odrobina humoru i nigdzie niepublikowane materiały z budowy nowej kolei.

NIEDŹWIEDŹ. WŁADCA GÓR
Reżyseria: Krystian Matysek
Produkcja:
www.metrofilms.com.pl
Dystrybucja: Fundacja Magellan
Polska 2012, 51 min.

Godzinny projekt dokumentalny portretujący najbardziej zagrożony gatunek drapieżników w Europie. Film przybliża znaczenie tego gatunku dla funkcjonowania ekosystemów przyrodniczych i zwraca uwagę na konieczność jego ochrony.

NOCNY DYŻUR PEŁNIĄ GWIAZDY
Reżyseria: Edoardo Ponti
Produkcja:
www.thenightshiftbelongstothestars.com
Włochy 2012, 23 min.

Historia Matteo (Enrico Lo Verso) i Soni (Natassja Kinski), którzy zaprzyjaźnili się w szpitalu kardiologicznym. Transplantacja serca uratowała życie Matteo, a Soni wstawiono zastawkę. Okres rekonwalescencji wiąże się z ich pasją do gór i obietnicą, którą złożyli sobie w szpitalu - wspólnego wspinania w Dolomitach. Czy ich serca wytrzymają to wyzwanie? Podczas gdy Mark (Julian Sands), mąż Soni martwi się o jej zdrowie i obawia się narastającej zażyłości pomiędzy rekonwalescentami, Sonia i Matteo zdobywają szczyt, który otwiera drogę do nowego początku i drugiej szansy na życie.

OPOWIEŚCI O TATRZAŃSKICH SZCZYTACH II. – OCZAROWANI WYSOKOŚCIĄ
Reżyseria: Pavol Barabáš
Produkcja: Radio and Television of Slovakia & K2 studio s.r.o.
Słowacja 2012, 56 min.  


Kiedy 16-letni chłopiec stanął nad brzegiem Morskiego Oka, poczuł nieodpartą chęć, żeby jako pierwszy stanąć na Mięguszowieckim Szczycie. Szukał uznania czy chciał zdobyć niezdobyte? Było to przełomowe przejście w Tatrach. Obsesja wejścia na Łomnicę przerodziła się w obsesję zdobycia również jej zachodniej ściany, która zwiodła dwóch młodych polskich wspinaczy. Szczęśliwy zbieg okoliczności pozwolił jednemu z nich zwyciężyć. Obydwaj jednak ponieśli w górach największą cenę. Wysokie Tatry fascynowały wielu. Karol Englisch był jednym z nich – jako pierwszy wszedł na Javorowy i Ostry Szczyt, w sumie zdobył 30 nowych szczytów. Nieustające wątpliwości co do jego osiągnięć i spory z rywalami zmusiły go do opuszczenia Tatr. Natomiast książe Christian Kraft von Hohenlohe został tam na zawsze. Gdyby nie on, Tatry wyglądałyby dzisiaj inaczej.

PRZEZ GÓRY
Reżyseria: Lise Bellynck i Frédéric Aspisi
Produkcja: Lise Bellynck i Frédéric Aspisi
Francja 2012, 44 min.


W dolinie położonej we francuskim regionie Hautes-Alpes zanika tradycyjny sposób życia. Dzieci, dorośli i starsze osoby opowiadają o zmianach zachodzących w Champsaur. Elementem łączącym te trzy pokolenia jest natura,  czyli góry.

PURA VIDA
Reżyseria: Migueltxo Molina i Pablo Iraburu 
Produkcja:
www.arenacomunicacion.com
Hiszpania 2012, 81 min.

Na południowej ścianie Annapurny (7400 m) umiera Iñaki Ochoa de Olza. Jego partner wspinaczkowy wszczyna alarm. Rozpoczyna się największa akcja ratunkowa w historii Himalajów. Przez cztery dni, kilkadziesiąt osób, w tym najlepsi alpiniści z dziesięciu krajów świata, wyruszają na ratunek. Iñaki to wyjątkowa postać, tak samo jak cała akcja ratunkowa i mężczyźni, którzy ryzykowali własnym życiem, żeby go ocalić. Ich wyjątkowość tkwi w podstawowej zasadzie jaką wyznają: najważniejsze jest życie, przeżyte w całej jego pełni i uczciwie.

SILBERGEIER
Reżyser: Vladimir Cellier
Producent: Nina Caprez
Francja 2012, 18 min. 

Film opowiada o pierwszym kobiecym przejściu drogi Silbergeier w Szwajcari, dokonanym przez Ninę Caprez. Jest to jedna z najtrudniejszych dróg wielowyciągowych na świecie, autorstwa Beata Kammerlandera, który przeszedł ją jako pierwszy w roku 1993.

SPOJRZENIE KU NIEBU
Direction: Hadi Mohaghegh, Satar Chamani
Production: Hadi Mohaghegh, Satar Chamani
Iran 2012, 40 min. 

Kiedy w Daydasht trwa susza, młodzi z miasteczka odprawiają pewien rytuał. Chodzą po domach i proszą o mąkę, której oczywiście nie dostają od każdego. Zebrawszy odpowiednią ilość mąki, zanoszą ją do kobiety, która ma przebłagać Allaha. Zagniata ciasto, a do jednego kawałka chowa kamień. Ten, komu się trafi kamień,  zostanie wrzucony do lodowatej wody - rytuał odprawia się tylko zimą. Chwilę przed wrzuceniem chłopca do wody ktoś zapewnia, że wkrótce nadejdzie deszcz. Taką obietnicę można wtedy złożyć, bo Allah zlituje się nad biednym chłopakiem i ześle deszcz.

TEMPTING FEAR 
Reżyseria: Mike Douglas i Bjarne Sahlén
Produkcja: Salomon Free Ski and SwitchBack Entertaiment
Szwecja 2012, 26’ 

Przez ostatnie trzy lata Andreas Fransson dokonał pierwszych zjazdów ze szczytów górskich w kilku krajach, ledwo uszedł z życiem podczas wypadku i stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych narciarzy w centrum sportów ekstremalnych – Chamonix. Co wyróżnia Andreasa, to jego rozważania nad znaczeniem życia na krawędzi – próba otwarcia mentalnych przestrzeni, których doświadczyło niewielu.

TWO ON K2
Reżyseria: Dariusz Załuski
Produkcja:
www.goeverest.pl
Polska 2013, 46 min.

Wyprawa na K2 północnym filarem. Dla Gerlinde, Maxuta i Vassilego jest to ostatni szczyt brakujący do skompletowania korony Himalajów. Ralf, mąż Gerlinde, zdobył już wszystkie ośmiotysięczniki i teraz wspiera żonę w jej drodze na wymarzony szczyt. Wspólna wyprawa z ukochaną osobą na tak trudną górę otwiera przed nim zupełnie nowy wymiar wspinaczki...

UB LAMA
Reżyseria: Egle Vertelyte
Producja: Wostok, Nominum,
www.wostok.co.uk
Dystrybucja: Journeyman Pictures
Litwa, USA  2011, 52 min

Galbadrakh (Galaa), stwarzający kłopoty 12-letni chłopiec z Mongolii wychowuje się bez ojca, nie uczęszcza do szkoły i stara się przetrwać, sprzedając towary na czarnym rynku. Pewnego dnia jego matka postanawia, że powinien spróbować zostać buddyjskim mnichem. Staje się to marzeniem chłopca i planem na przetrwanie. Galaa stara się o przyjęcie do jednego z najbardziej tradycyjnych  monastyrów buddyjskich w Pethub w Mongolii. Chcąc osiągnąć swój cel,  musi studiować, otrzymać zgodę wyższych lamów i przejść skomplikowany proces biurokratyczny monastyru. Czy mu się uda?

ROSOMAK
Reżyseria: Wiktor Skupinski
Produkcja:
www.latitudefilms.ca
Kanada 2012, 8 min. 24 sek.

- To nie tylko wspinaczka lodowa, to jest jak wspinaczka pod serakami, trzeba naprawdę mieć głowę na karku – mówi Will Gadd. Kilka lat po odkryciu przez Willa Gadda, jaskini ukrytej za wodospadem w Helmcken Falls, Anglik Tim Emmett, wraz ze Słoweńcem Klemem Premrlem, próbują swoich sił na dziewiczej drodze ospitowanej przez Willa Mayo i Chrisa Geislera.  Drogę nazwali Wolverine i wycenili ją na WI11, najtrudniejszą dotychczas drogę lodową na świecie. Film ten podąża za elitą wspinaczy, gdy walczą z sufitem lodowym w miejscu, które przeciąża zmysły: - Ten wyciąg jest najtrudniejszą drogą,  jaką kiedykolwiek zrobiłem na dziabkach – ocenia Tim Emmett.

WŁADYSŁAW HRABIA ZAMOYSKI – PAN Z WIELKOPOLSKI – WŁADCA TATR
Reżyseria: Janusz Sidor
Produkcja: Fundacja Zakłady Kórnickie www.fzk.pl
Polska 2012, 61 min.

„Władysław hrabia Zamoyski – Pan z Wielkopolski – Władca Tatr” to film  biograficzny o człowieku, który nawet w swoich czasach był wyjątkowy, a i dziś może stanowić wzór dla wielu. Władysław Zamoyski (1853-1924), urodzony w Paryżu, odbył podróż do Australii i Stanów Zjednoczonych, objął po Działyńskich majątek w Kórniku, następnie kupił Zakopane, wyprocesował dla Polski Morskie Oko, a przed śmiercią przekazał wszystko Narodowi Polskiemu. Film powstał w ramach programu „Patriotyzm Jutra” Muzeum Historii Polski,dzięki współpracy z Fundacją „Zakłady Kórnickie. Oprawę muzyczną filmu stanowią kompozycje Henryka Wieniawskiego i muzyka góralska w wykonaniu Kapeli z Bukowiańskich Wierchów.

W POGONI ZA LODEM
Reżyseria: Jeff Orlowski
Produkcja: www.chasingice.com
Dystrybucja: Joe Tufano
USA 2012, 75 min. 

Wiosną 2005 roku National Geographic wysłał Jamesa Baloga, uznanego fotografa przyrody, z trudną misją uchwycenia zmian klimatycznych zachodzących na naszej planecie. Balog podchodził sceptycznie do tematu, choć znał naukowe fakty, dotyczące tego zjawiska. Pierwsza wyprawa na północne krańce ziemi otworzyła mu oczy i zainspirowała do podjęcia wyzwania, które zagrażało jego dalszej karierze zawodowej i zdrowiu.

„W Pogodni za lodem” to historia misji, której wynikiem jest zebranie niepodważalnych dowodów na zachodzące, niekorzystne  zmiany klimatyczne. Kilka miesięcy po pierwszej wyprawie na Islandię, James podejmuje śmiałe wyzwanie przeprowadzenia ekstremalnych badań  na lodowcach. Wraz z ekipą młodych podróżników rozmieścił na dzikim terytorium Arktyki aparaty rejestrujące obraz w technice klatka po klatce na przestrzeni kilku lat, co dało możliwość zarejestrowania procesu topnienia lodowców.

Debata na temat ocieplenia klimatu dzieli Amerykanów, kataklizmy przyrodnicze dotykają mieszkańców całego świata, a Balog uczestniczy w tym na swój sposób: zmaga się z technologią nie sprawdzoną na mrozie i ociera o śmierć. Miną lata, zanim zobaczy efekty swojej pracy. Zdjęcia autorstwa Baloga ilustrują w kilka sekund zmiany, które zachodziły przez całe lata. Zobaczymy, jak całe lodowce znikają w tempie zapierającym dech w piersiach. Jest to film o fotografie, który szuka prawdy i nadziei dla naszej planety, czerpiącej energię z węgla.

WYPRAWA NA MNICHA
Reżyseria: Maciej Stasiński
Produkcja:
www.watra.pl
Polska 2012, 24 min.

Realna i zarazem symboliczna wyprawa na Mnicha w polskich Tatrach w wykonaniu Józefa Pitonia, przewodnika, folklorysty, wybitnego znawcy regionu Podhala. Wyprawa odbywa się w 80. urodziny bohatera! Kompanów prowadzi znany przewodnik tatrzański, wówczas 70-latek Jan Gąsienica Roj. Jest także pokolenie młodsze:  Jan Szaflarski 40-latek i 30-letni Szymon Chyc-Magdzin. Niby zwykła relacja z wycieczki,  ale po obejrzeniu można odczuć metafizykę sytuacji...