Log in
    

III Łaziski Festiwal Górski "Pod górę" za nami!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 11-12 października odbyła się już III edycja Łaziskiego Festiwalu Górskiego "Pod górę". Po raz pierwszy w swej historii festiwal wystartował w dwudniowej odsłonie i obserwując licznie zgromadzoną publiczności w piątkowe popołudnie, można śmiało stwierdzić, że decyzja organizatorów była strzałem w dziesiątkę. W sali Miejskiego Domu Kultury w Łaziskach Górnych ponownie dało się odczuć niesamowity klimat, który stworzyli pasjonaci gór, podróży
i wszelakich aktywności sportowych, przybyli do Łazisk z różnych zakątków Polski. Frekwencja w piątek na tyle zaskoczyła organizatorów, że otwarto balkon, który zapełnił się po brzegi w czasie prelekcji głównych gości.

Piątek 11 października upłynął pod znakiem konkursu o Statuetkę Złotej Hałdy na najlepszą prelekcję z wyprawy. Każdy z uczestników konkursu miał zaledwie pół godziny, by przekonać publiczność i obradujące jury, że to właśnie jego prelekcja zasługuje na wyróżnienie. Zwycięzcą konkursu okazała się Aneta Skornicka za prelekcję "Moja podróż po Ameryce Południowej". Na dalszych miejscach uplasowali się Tomasz Raczyński z opowieścią "Peru inaczej - walki kogutów i nie tylko" oraz Sebastian Bielak z prezentacją "Półwysep Kenai - Alaska w miniaturze". Nagrodę publiczności otrzymał Grzegorz Kuśpiel za prelekcję "Papua Nowa Gwinea - przygody ,odkrycia i ... ludożercy", z kolei wyróżnienie organizatorów trafiło w ręce Łaziszczanina - Andrzeja Rygulskiego opowiadającego o "Koronie Gór Polski". Punktem kulminacyjnym dnia była prelekcja Tomka Mackiewicza podsumowująca trzy próby zdobycia Nanga Parbat zimą. 

Główne atrakcje przewidziano na sobotę 12 października. Znane nazwiska zaproszonych gości specjalnych, jak magnes przyciągnęły słuchaczy, którzy szybko zapełniali ostatnie wolne miejsca na sali widowiskowej. Na początek wyświetlono trzy filmy o tematyce górskiej, których zadaniem było rozruszanie gromadzącej się publiczności. Kolejno wystąpili: Karol Dzieciątko "Biegiem przez Świat", Norbert Skrzyński "Wczasy w Iranie - czyli podróżowanie to normalna sprawa" oraz Marta Sziłajtis-Obiegło w prelekcją "Ekspedycja w głąb Karelii, czyli dwa miesiące jachtem po wewnętrznych wodach Rosji". Blok himalajski otwarł gość specjalny - Krzysztof Wielicki prelekcją "Lodowi wojownicy – Himalaje zimą", a następnie wystąpili Agata Włodarczyk i Przemek Bucharowski z prezentacją "Himalaje na 4 łapach - 500 km przez Himalaje Garhwalu z psem". Przed występem gwiazdy wieczoru, pierwszego zdobywcy Broad Peak zimą - Artura Małka, wręczono statuetki i nagrody laureatom w konkursie fotograficznym i na najlepszą prelekcję. Tak jak w ubiegłych latach, goście mogli liczyć na poczęstunek i szczere uśmiechy wolontariuszy wspomagających imprezę.

Fot. P. Pluta

Emocje po festiwalu powoli opadają. Chcielibyśmy jeszcze raz podziękować wszystkim sponsorom, patronom oraz wolontariuszom, którzy sprawili, że impreza ta mogła się odbyć. Dziękujemy także prelegentom za fantastyczne prelekcje i moc wrażeń. Najbardziej jednak podziękować chcemy Wam wszystkim, którzy przybyliście tak licznie na naszą imprezę i sprawiliście, że była ona wydarzeniem wielkim i niezapomnianym! Już teraz zapraszamy wszystkich za rok!

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.pod-gore.pl oraz profilu festiwalowym na Facebooku.

Organizatorzy
Łaziskiego Festiwalu Górskiego "Pod górę"