Log in
    

Złote Czekany wręczone na Festiwalu w Lądku Zdroju

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Trzeci dzień 23. Festiwalu Górskiego dobiega końca. To właśnie dziś, w ręce najwybitniejszych wspinaczy na świecie trafiły Złote Czekany! W sobotę poznaliśmy bliżej także Cholitas Escoladoras, a podczas panelu kobiecego rozmawialiśmy o roli kobiet – nie tylko w kontekście górskim. Szczegóły poniżej!

 

 

Sobota na Festiwalu Górskim upłynęła pod znakiem Złotych Czekanów. To właśnie w Lądku-Zdroju odbyła się w tym roku ceremonia rozdania tej najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. 

Złote Czekany w tym roku otrzymali:

 • Marek HolečekZdenek Hák za całkowite przejście południowo-zachodniej ściany Gaszerbrum I drogą Satisfaction;
 • Kazuya HiraideKenro Nakajima za drogę Shukriya na północno-wschodniej ścianie i trawers szczytu Shispare;
 • Frédéric DegouletBenjamin GuigonnetHélias Millerioux-Mountainman za wejście na północno-wschodni wierzchołek Nuptse.
 • Wręczony po raz pierwszy w historii Polski Złoty Czekan trafił w ręce Marka Raganowicza za dwa przejścia: solowe przejście na Ship’s Prow (Ziemia Baffina) Secret of Silence i pierwsze zimowe solowe przejście Trollveggen.

  Jury przyznało również dwa wyróżnienia:

 • Chantel AstorgaAnne Gilbert ChaseJason Thompson (US) za wejście drogą Obscured Perception południowo-zachodnią ścianą Nilkanth;
 • Alex Honnold za niewiarygodny wkład w podnoszenie poziomu światowej wspinaczki w 2017 roku.
 • Laureatami Piolets d’Or, obok autorów najważniejszych w sezonie przejść i wyczynów, są również wybitne osobistości świata gór, które honorowane są nagrodą za osiągnięcia życiowe. Piolet d’Or Carriere otrzymał w tym roku Andrej Štremfelj – znakomity słoweński alpinista, autor wielu nowych dróg wytyczonych na ścianach Himalajów i Karakorum, przewodnik wysokogórski.

  Piolets d’Or przyznawane są przez kapitułę, złożoną z najwybitniejszych postaci światowego alpinizmu i himalaizmu, a samo zdobycie nagrody uważane jest za ukoronowanie górskich osiągnięć.

  Pomysłodawcami nagrody byli dziennikarze francuskiego magazynu górskiego „Montagnes” oraz członkowie stowarzyszenia Groupe de Haute Montagne.