Log in
    

Złote Czekany wręczone na Festiwalu w Lądku Zdroju

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 Trzeci dzień 23. Festiwalu Górskiego dobiega końca. To właśnie dziś, w ręce najwybitniejszych wspinaczy na świecie trafiły Złote Czekany! W sobotę poznaliśmy bliżej także Cholitas Escoladoras, a podczas panelu kobiecego rozmawialiśmy o roli kobiet – nie tylko w kontekście górskim. Szczegóły poniżej!

 

 

Sobota na Festiwalu Górskim upłynęła pod znakiem Złotych Czekanów. To właśnie w Lądku-Zdroju odbyła się w tym roku ceremonia rozdania tej najważniejszej nagrody wspinaczkowej na świecie. 

Złote Czekany w tym roku otrzymali:

 • Marek HolečekZdenek Hák za całkowite przejście południowo-zachodniej ściany Gaszerbrum I drogą Satisfaction;
 • Kazuya HiraideKenro Nakajima za drogę Shukriya na północno-wschodniej ścianie i trawers szczytu Shispare;
 • Frédéric DegouletBenjamin GuigonnetHélias Millerioux-Mountainman za wejście na północno-wschodni wierzchołek Nuptse.
 • Wręczony po raz pierwszy w historii Polski Złoty Czekan trafił w ręce Marka Raganowicza za dwa przejścia: solowe przejście na Ship’s Prow (Ziemia Baffina) Secret of Silence i pierwsze zimowe solowe przejście Trollveggen.

  Jury przyznało również dwa wyróżnienia:

 • Chantel AstorgaAnne Gilbert ChaseJason Thompson (US) za wejście drogą Obscured Perception południowo-zachodnią ścianą Nilkanth;
 • Alex Honnold za niewiarygodny wkład w podnoszenie poziomu światowej wspinaczki w 2017 roku.
 • Laureatami Piolets d’Or, obok autorów najważniejszych w sezonie przejść i wyczynów, są również wybitne osobistości świata gór, które honorowane są nagrodą za osiągnięcia życiowe. Piolet d’Or Carriere otrzymał w tym roku Andrej Štremfelj – znakomity słoweński alpinista, autor wielu nowych dróg wytyczonych na ścianach Himalajów i Karakorum, przewodnik wysokogórski.

  Piolets d’Or przyznawane są przez kapitułę, złożoną z najwybitniejszych postaci światowego alpinizmu i himalaizmu, a samo zdobycie nagrody uważane jest za ukoronowanie górskich osiągnięć.

  Pomysłodawcami nagrody byli dziennikarze francuskiego magazynu górskiego „Montagnes” oraz członkowie stowarzyszenia Groupe de Haute Montagne.

   

  Dodaj komentarz
  Komentarze są moderowane, więc ich publikacja może trochę potrwać :).