Logo

Polscy wspinacze na 9. Krakowskim Festiwalu Górskim

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na 9. Krakowskim Festiwalu Górskim obok zagranicznych gwiazd pojawią się nasi czołowi wspinacze górscy i skałkowi. Dominującym tematem będą w tym roku ich wybitne dokonania w górach.

Plakat 9 KFG

Na scenie KFG pojawi się zespół Michał Król i Andrzej Sokołowski. Panowie mają już za sobą wiele wspólnych wypraw w góry wysokie - począwszy od 2006 roku, kiedy zdobyli dwa wierzchołki Doliny Miyar: Tama Donog drogą Skazani na Miyar (1000 m, VIII-) i Geruda Peak drogą Powrót do Miyar (900 m, VII+, 1 x A0). Potem była himalajska przygoda na Pharilapcha i Dzień Niepodległości (WI5+ M7, 1300 m, 4 dni). W sierpniu tego roku wytyczyli nową drogę Cztery pory roku (M8- WI5 1xAF) na północny wierzchołek Pik Mińsk w Kirgizji.

M. Król i A. Sokołowski po zdobyciu 4 pór roku

Na wierzchołku północnym Pik Mińsk. Fot. A. Sokołowski

Przygodę życia w Alpach przeżyli w tym roku Konrad Ociepka i Marcin Wszołek. Zrealizowali mianowicie jeden z punktów swojego autorskiego programu Big Wall Project - 400-metrową Voie Petit 8b na Grand Capucin, uchodzącą za najtrudniejszą technicznie wielowyciągową drogę Alp Francuskich. W dorobku zespołu znajdziemy także m.in. 350-metrową End of Silence 8b+ braci Huberów na ścianie Feuerhöndl w Alpach Berchtesgadeńskich (2010 rok).

Marcin Wszołek i Konrad Ociepka

Marcin Wszołek na End of Silence. Fot. kfg.pl

Trzeci zespół, który zaprezentuje się na festiwalowej scenie to Borek Szybiński i Paweł Wojtas. Ich największym tegorocznych sukcesem było pierwsze polskie przejście 600-metrowej Bravo les Filles 8b (13 wyciągów) na ścianie Tsaranoro Kely w górskim rejonie Andringitra. Paweł (w zespole z T. Fudalim) przeszedł w tym roku na Madagaskarze również dwie inne drogi - Cucumber Flying Circus (7b+, 7a oblig.) i Line Bianca (7a, 6b oblig.). Natomiast na górskim koncie Borka znajdziemy m.in. współautorstwo Barracudy (7c+, 7a+ oblig.) na południowej ścianie Oujdad w Atlasie Wysokim (Maroko, 2004) i Lapa, Yuka y Kachiri (7c+, 7b+ oblig.) na wschodniej ścianie Acopan Tepui (Wenezuela, 2009).

Wojtas i Szybiński

Borek Szybiński (po lewej) i Paweł Wojtas

Znakomite przejście zrobił minionego lata jeden z naszych najlepszych wspinaczy skalnych i wielkościanowych, Adam Pustelnik. Poprowadził mianowicie słynną Orbayu 8c+/9a na Naranjo de Bulnes, autorstwa braci Eneko i Ikera Pou, anonsowanej jako jedna z najtrudniejszych wielowyciągówek na świecie (do Polaka należy trzecie przejście).
Krótko potem Adam miał poważny wypadek podczas pracy nad nowym projektem, również na Naranjo de Bulnes. Obecnie wraca do zdrowia.
We wcześniejszych latach Adam realizował się górsko m.in. w rejonie Ak-Su w Kirgistanie (2006) i w Dolinie Charakusa w Pakistanie (2007), współtworząc nowe, trudne drogi. W 2009 roku poprowadził Silbergeier (8b, 200 m) w Rätikonie autorstwa Beata Kammerlandera.

Adam Pustelnik

Adam Pustelnik na Orbayu

I wreszcie Himalaje, które zaprezentują na KFG Ola Dzik i Artur Hajzer.
Ola Dzik, jedna z czołowych himalaistek młodego pokolenia, weszła w tym roku na swój pierwszy ośmiotysięcznik. W lipcu wspólnie z Ukrainką Marią Chitrikową i Jackiem Telerem stanęły na szczycie Gasherbruma II (8035 m). W 2010 roku jako pierwsza Polka zdobyła wszystkie siedmiotysięczniki byłego Związku Radzieckiego (ostatnim etapem było wejście na Pik Pobiedy 7439 m), tym samym otrzymała prawo do tytułu "Śnieżnej Pantery". W tym samym roku w świetnym stylu zwyciężyła w kategorii kobiet w międzynarodowym biegu wysokogórskim "Elbrus Race" na najwyższy szczyt Kaukazu (5621 m). Startując na trasie "extrem" wygrała z czasem 5:04.

A. Dzik M. Khytrykova

Ola i Masza. Fot. arch. Ola Dzik

Artur Hajzer, uczestnik i kierownik wielu wypraw w góry najwyższe, w tym roku kolejny raz wszedł na 8000 m, zdobywając - w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015 - Makalu (8463 m). Na swoim koncie posiada już 6 ośmiotysięczników. Jest autorem pierwszego zimowego wejścia na Annapurnę (8091 m) w 1987 roku. W 2010 roku wspólnie z Robertem Szymczakiem zdobył Nanga Parbat (8125 m).
Pozostałe szczyty ośmiotysięczne na koncie Polaka to: Manaslu (1986, nowa droga), Shisha Pangma (1987, nowa droga), Annapurna Wsch. (1988, nowa droga) i Dhaulagiri (2008). Artur Hajzer jest także autorem książek - "Atak rozpaczy" (1994) i "Korona Ziemi. Nie-poradnik zdobywcy", która ukaże się w grudniu tego roku.

A. Hajzer

Artur Hajzer

Dorota Dubicka/KFG

Więcej informacji o festiwalu znajduje się na stronie: www.kfg.pl

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski