Log in
    

9. KFG – dzień pierwszy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

No to dzień pierwszy 9. Krakowskiego Festiwalu Górskiego już za nami. Ekipa drytooling.com.pl stawiła się licznie na tym jedynym w swoim rodzaju wydarzeniu.

alt

Simone Moro podczas prezentacji. Fot. Tomasz Zaraś

Podobnie jak i w poprzednich latach całość rozpoczęła się pokazem pierwszej części filmów Międzynarodowego Konkursu Filmowego KFG. Do godziny 19 można było zobaczyć filmy 5 Islands, 5 Climbs, Grand libre au Grand Capucine, Soultrip Argentina i The Scene. Filmy te przeniosły nas w Alpy do wspinaczki w pięknym alpejskim granicie, na pełne grozy klify Hybryd, na nieznane narciarzom góry Argentyny i na koniec The Scene będący niejako podsumowaniem sceny wspinaczkowej na świecie, oraz ukazujący jej różnorodność.

Zaraz po filmach nastąpiło rozdanie nagród w konkursie organizowanym przez firmę Directalpine, który cieszył się ogromna popularnością w związku z czym zostały rozlosowane dodatkowe nagrody.

alt

Rozdanie nagród. Fot. Tomasz Zaraś

Tuż przed pojawieniem się Simone Moro na scenie Piotr Pustelnik, będący konferansjerem dzisiejszego wieczoru, przywitał wszystkich obecnych, zapowiedział gościa i poprosił rektora, goszczącego miłośników gór - Uniwersytetu Ekonomicznego, o otwarcie 9 Krakowskiego Festiwalu Górskiego.

Simone Moro przedstawił prezentację zatytułowaną Explore. Słuchacze mogli dowiedzieć się co ukształtowało tego niesamowitego wspinacza – himalaistę, wysłuchać opowieści o ważnych wydarzeniach w jego życiu. Simone kilkukrotnie przypominał ja wielki wpływ na jego decyzje mieli Polacy szczególnie Kukuczka czy Wielicki oraz podkreślał jak to nasi rodacy położyli podwaliny po zimową wspinaczkę w Himalajach, a on stał się ich kontynuatorem. Jednak w  prezentacji nie skupił się wyłącznie na osiągnięciach i wyczynach górskich, lecz również wyjaśnił jak w tym wszystkim ważna jest jego rodzina.

Zarówno przed jak i po prezentacji można było otrzymać autograf i zrobić sobie zdjęcie z gościem.

Zakończenie pierwszego dnia festiwalu to kolejne 3 filmy konkursowe Linea Continuo sentymentalny film o wspinaczce łączącej dwa pokolenia rodziny Barmasse – ojca i syna, w trakcie wytyczania nowej drogi na Matterhornie. Natomiast film Solitaire to obraz traktujący o freeridingu w górach państw Ameryki Południowej, bardzo refleksyjny gdzie obrazy przeplatały się z fragmentami Jądra Ciemności Josepha Conrada. I na zakończenie kolejny szkocki akcent i film Pinnacle dokumentujący powtórzenie sześciu trudnych dróg mixtowych na Ben Nevisie w ciągu tygodnia, w 50 rocznicę ich wytyczenia.