Log in
    

Gwiazdy na 8. Krakowskim Festiwalu Górskim

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
kfg-maleKrakowski Festiwal Górski to nie tylko konkursy i pokazy filmu górskiego, panele tematyczne, zawody i targi, ale przede wszystkim wspaniała i niepowtarzalna okazja do spotkania z wybitnymi postaciami światowego wspinania.

Na 8. Krakowskim Festiwalu Górskim (3-5 grudnia 2010) będziemy gościć światową i polską czołówkę himalaistów, wspinaczy wielkościanowych i sportowych. Wśród gwiazd zagranicznych wystąpi Adam Ondra, Catherine Destivelle oraz Robert Jasper.

 

W piątek 3 grudnia swój wieczór będzie miał Adam Ondra, który jest jednym z najlepszych wspinaczy skalnych na świecie. Siedemnastoletni i przebojowy Czech, ma już na swym koncie niesamowite osiągnięcia sportowe, skalne oraz wielkościanowe. Jego dokonaniami można by spokojnie obdarować niejednego doświadczonego, dużo starszego wspinacza ze światowej półki. I to właśnie skala osiągnięć, plus nieprawdopodobny poziom równolegle na wielu płaszczyznach wspinaczkowych w tak młodym wieku, stanowi o fenomenie Adama Ondry.

 

W sobotni wieczór 4 grudnia o swoich dokonaniach opowie pierwsza dama światowego alpinizmu – Catherine Destivelle. Francuska rozpoczęła swoją karierę od wspinaczki skalnej - była pierwszą kobietą, która pokonała stopień o trudnościach 8a+ prowadząc drogę Chouca w Buoux, wielokrotnie wygrywała także prestiżowe zawody wspinaczkowe. U szczytu swoich możliwości sportowych zrezygnowała z dalszych startów i bez reszty oddała się swojej największej pasji, jaką jest wspinanie w Alpach. Na swym koncie ma m.in. pierwsze samotne przejście kobiece północnej ściany Eigeru, czy ustanowienie nowej drogi na zachodniej ścianie Dru.

 

Niedzielna prelekcja 5 grudnia jest zarezerwowana dla jednego z najlepszych wspinaczy lodowych i mikstowych na świcie – Roberta Jaspera. Niemiec jest miłośnikiem alpinistycznych ekspedycji w odległe rejony Ziemi, jest również wielkim entuzjastą północnej ściany Eigeru, na której oprócz własnych autorskich linii (Symphonie de Liberté) zapisał na swoje konto takie wspinaczki, jak zrealizowane ostatnio pierwsze klasyczne przejście Direttissimy Harlina.

Na 8. Krakowskim Festiwalu Górskim pojawi się także doborowa reprezentacja naszych czołowych himalaistów - o swoich górskich wyprawach opowiedzą Kinga Baranowska i Piotr Pustelnik.

Kinga Baranowska to już nasz stały gość KFG. Ma na koncie siedem ośmiotysięcznych szczytów, w tym jako pierwsza Polka stanęła na Dhaulagiri (2008 rok), Manaslu (2008 rok) i Kangchendzondze (2009 rok). Ostatni z ośmiotysięczników zdobyła 27 kwietnia wchodząc na Annapurnę (8091 m) w ramach Annapurna Dream 2010 - jako druga Polka po naszej największej himalaistce Wandzie Rutkiewicz.

Na szczycie Annapurny stanął w tym roku również Piotr Pustelnik, czym zamknął rozdział Korona Himalajów. Jest tym samym trzecim Polakiem, i jednocześnie dwudziestym himalaistą na świecie, któremu udało się wejść na wszystkie ośmiotysięczniki. Złotą czternastkę zaczął kolekcjonować w lipcu 1990 roku (Gasherbrum II), a skończył w kwietniu 2010.

Na festiwalu pokażą się również nasi utytułowani wspinacze górscy i skałkowi. Sportowe wspinanie zaprezentują Konrad Ociepka, Marcin Wszołek i Adam Pustelnik.

Konrad Ociepka i Marcin Wszołek to nie tylko świetni wspinacze skałkowi, ale od kilku lat również sprawdzony zespół wielkościanowy. Po ubiegłorocznym sukcesie na dwóch głośnych sardyńskich klasykach Mezzogiorno di fuoco 8b w Punta Giradili i Hotel Supramonte 8b w Gole di Gorroppu (pierwsze polskie przejścia), w sierpniu tego roku sięgnęli po słynną, 350-metrową End of Silence 8b+ na ścianie Feuerhöndl, w Alpach Berchtesgadeńskich. Było to pierwsze polskie przejście tej drogi.

Adam Pustelnik opowie o przejściu najsłynniejszej 9a na świecie - Action Directe Wolfganga Güllicha z 1991 roku. Adam pokonał frankenjurajski klasyk w lipcu tego roku jako czternasty wspinacz na świecie. Jest również trzecim Polakiem, któremu udało się poprowadzić drogę o trudnościach 9a (obok Łukasza Dudka i Mateusza Haładaja).

Dorota Dubicka, Mariusz Wilanowski/KFG

8. Krakowski Festiwal Górski

3-5 grudnia, start o godz. 16.00

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

ul. Rakowicka 27

Pawilon Dydaktyczno-Sportowy

 

 

 

Organizatorzy:

kfg-organizatorzy

Partnerzy:

kwkrakow_logosapr_logo

 

SPONSORZY:

kfg-sponsorzy2

 

GŁÓWNI PATRONI MEDIALNI:

kfg-patroni

PATRONI MEDIALNI WSPIERAJĄCY:

kfg-patroni-wspierajacy