Robert Jasper i Adam Ondra na 8. KFG

kfg-maleJedną z gwiazd zbliżającego się 8. Krakowskiego Festiwalu Górskiego (3-5 grudnia 2010) będzie niemiecki wspinacz Robert Jasper. Okazją do przedstawienia festiwalowej publiczności sylwetki Roberta jest jego ostatnie przejście na północnej ścianie Eigeru, gdzie dokonał uklasycznienia Direttissimy Harlina. Robert opowie o tej niezwykłym wyzwaniu, tragicznej przeszłości drogi i tym, jak ważna była to dla niego wspinaczka.

Urodzony w 1968 roku, dorastał w Szwarcwaldzie, a swoje pierwsze wspinaczki odbywał w pobliskim Schlüchttal i niedalekiej Jurze Bazylejskiej na terenie Szwajcarii. Jego specjalnością stały się wspinaczki solowe - swoisty sposób na poznanie zarówno samego siebie, jak i piękna gór. W ciągu ostatnich dwudziestu lat Robert przeszedł samotnie ponad 100 trudnych dróg na północnych ścianach Alp. Szerzej stał się znany dzięki swojemu wyczynowi z 1991 roku, kiedy to w jednym roku samotnie przeszedł w rekordowym czasie trzy północne ściany wchodzące w skład tzw. trylogii alpejskiej - Eiger, Matterhorn i Grandes Jorasses. Jest specjalistą od północnej ściany Eigeru, niedaleko której obecnie mieszka, i na której co roku wyznacza nowe standardy. Północną ścianę przeszedł dotychczas 17 różnymi drogami, mając na swoim koncie poważne powtórzenia, uklasycznienia i nową drogę. Działalność wspinaczkowa Roberta to nie tylko wspinaczka górska. Równie wysoki poziom reprezentuje na małych formach mikstowych i lodowych powtarzając szereg ekstremów i wytyczając drogi z górnej półki trudności.

Eiger-Climb

Robert Jasper podczas wspinaczki na "Direttissimie Harlina"
Fot. Frank Kretschmann

W 2003 roku został wybrany przez czytelników niemieckiego magazynu wspinaczkowego "Klettern" za najlepszego wspinacza mikstowego na świecie. Był członkiem i organizatorem wypraw w Himalaje, góry Patagonii i na Alaskę. Brał udział w produkcji IMAX-u "The Alps", która miała swoją premierę w 2007 roku.

Jest kwalifikowanym przewodnikiem górskim i narciarskim. W 2005 roku Robert Jasper został nominowany do wspinaczkowego Oskara, czyli nagrody Złotego Czekana za przejście północnej ściany Cerro Murallon w Patagonii nową drogą Gone with the wind IX+ A2.

Do najwybitniejszych przejść Roberta w górach należą:

Mariusz Wilanowski/KFG

Adam Ondra na 8. KFG

W piątkowy wieczór na Krakowskim Festiwalu Górskim będziemy gościć jednego z najlepszych wspinaczy na świecie – Adama Ondrę (Black Diamond).

Niesamowity, nietuzinkowy, jedyny w swoim rodzaju. Właściwie trudno w kilku zdaniach opisać dorobek 17-letniego Czecha. Jego dokonaniami można by spokojnie obdarować niejednego doświadczonego, dużo starszego wspinacza ze światowej półki. I to właśnie skala osiągnięć, plus nieprawdopodobny poziom równolegle na wielu płaszczyznach wspinaczkowych (skały, bigwall, bouldery, zawody) w tak młodym wieku stanowi o fenomenie Adama Ondry.

W dużym skrócie, w dorobku Adama znajdziemy między innymi topowe przejścia w skałach na czele z tym naj... Golpe de estado 9b w Siuranie (notabene pierwsze powtórzenie ekstremu Chrisa Sharmy), masę pierwszych powtórzeń oraz autorskich prowadzeń, w tym Marina Superstar 9a+/b w Domusnovas na Sardynii. To właśnie za imponujący dorobek w skałach i niecodzienne podejście do tego sportu Adam wyróżniony został dwukrotnie prestiżową nagrodą Salewa Rock Award (2008, 2010).

Czech rozdaje karty również na arenie pucharowej. Już w swoim pierwszym seniorskim starcie w 2009 roku wygrał Puchar Świata w konkurencji prowadzenie, a rok później sukces powtórzył w boulderingu.

wspinanie_

We wspinaniu wielkościanowym zadebiutował jako 14-latek ekspresowym (8 godzin!) przejściem w zespole z Ondrą Benešem słynnej Silbergeier (8b+, 200 m) Beata Kammerlandera w Rätikonie. Rok później wrócił do Rätikonu i poprowadził równie znaną WoGü (8b+, 230 m), również autorstwa Austriaka. Wreszcie, we wrześniu tego roku zrobił między innymi pierwsze klasyczne przejście 350-metrowej Tough Enough 8b+ (8c) na wschodniej ścianie Karambony, w masywie Tsaranoro na Madagaskarze. Osiągnięcie niesamowite, zważywszy na fakt, że ta wyjątkowa linia wytyczona przez Niemców Ari Steinela i Daniela Gebela opierała się najlepszym big-wallowym wspinaczom przez pięć lat...

Dorota Dubicka/KFG

Powiązane artykuły