Log in
    

Kino, książki i warsztaty na 14. Krakowskim Festiwalu Górskim

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zbliżający się wielkimi krokami 14. Krakowski Festiwal Górski (2–4 grudnia) to nie tylko spotkania z najlepszymi alpinistami i wspinaczami, lecz także doskonałe kino górskie, warsztaty ze specjalistami, spotkania autorskie oraz wystawy.

Najlepsze kino górskie z całego świata

Film górski od samego początku stanowił wizytówkę Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Na festiwalowym ekranie można zobaczyć nie tylko najlepsze produkcje rodzimych twórców, lecz także doskonałe kino górskie z całego świata. Wszystko w ramach dwóch konkursów – Filmu Polskiego oraz Międzynarodowego Konkursu Filmowego. Konkursowe produkcje będzie oceniać jury w składzie: Marcin Jamkowski (dziennikarz, podróżnik, wspinacz, fotograf i filmowiec), Marcin Koszałka (reżyser, operator filmowy, twórca filmów fabularnych i dokumentalnych), Łukasz M. Maciejewski (autor scenariuszy filmowych i telewizyjnych) oraz Krzysztof Spór (dziennikarz, współtwórca Akademii Węży i portalu Stopklatka.pl). Na ekranie zobaczymy filmowe premiery, w tym m.in. „Aus dem Schatten der Meister” w reż. Johannesa Maira, „Blocheads” w reż. Alastaira Lee, „Hard Rock – A Tribute to Ken Wilson” w reż. Paula Diffley’a, „Namuli and Beyond” w reż. Majki Burhardt oraz „Song of Tomorrow” w reż. Franka Kretschmanna.

Do Międzynarodowego Konkursu Filmowego dołączy pięć polskich produkcji:

„Alpine Wall Tour” w reż. Wojciecha Kozakiewicza, „Kangchenjunga” w reż. Krystyny Rachwał, „Mój czas” w reż. Jana Wierzejskiego, „Obsesja” w reż. Wojciecha Kozakiewicza i Jacka Matuszka oraz „Za ostatni grosz…” w reż. Barbary Jendrzejczyk. Pełna lista filmów w obu konkursach znajduje się na stronie festiwalu.

Góry na papierze, zdjęciach i płótnie

Organizatorzy festiwalu zadbali nie tylko o miłośników górskiego kina, lecz także
o fanów literatury. Podczas festiwalu odbędą się spotkania autorskie m.in.
z Dariuszem Kortką i Marcinem Pietraszewskim – autorami biografii Jerzego Kukuczki „Kukuczka”, Piotrem Tomzą i Dominikiem Szczepańskim – autorami „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” oraz Moniką Rogozińską – autorką książki „Lot koło Nagiej Damy”. Wreszcie, z historią narciarstwa, czyli „Magią nart”, przyjedzie do Krakowa Beata Słama (obok Wojciecha Szatkowskiego – współautorka publikacji).

Zostaną zaprezentowane także dwie wystawy. Pierwsza – fotograficzna, będzie przedstawiała pierwszą zimową wyprawę na K2 z przełomu lat 1982–1983 pod kierownictwem Andrzeja Zawady. Druga wystawa to z kolei prezentacja prac malarki Ewy Marii Romaniak.

Lepiej i bezpieczniej – warsztaty na KFG

Nauki nigdy dość – idąc za tym hasłem, także w tym roku przygotowano na festiwalu szereg warsztatów i prelekcji dotyczących bezpieczeństwa w górach, a także pozwalających doskonalić swoje umiejętności. Odbędą się więc szkolenia lawinowe i lodowcowe, dyskusje o ekologii, dostępie do terenów górskich oraz skalnych, warsztaty sprzętowe i wspinaczkowe. Wśród prelegentów znajdą się ratownicy TOPR-u, doświadczeni przewodnicy górscy, instruktorzy i wspinacze.

Kiermasz Odzieży i Sprzętu Outdoorowego

Kiermasz na Krakowskim Festiwalu Górskim można z powodzeniem nazwać świętem niskich cen i najlepszych outdoorowych marek. Podczas 14. edycji festiwalu nie zawiodą topowi producenci, pojawią się także kiermaszowi debiutanci. Wielu fanów aktywności górskich z zakupami czeka właśnie do kiermaszu na KFG. Nic w tym dziwnego – to jedyne takie wydarzenie w Polsce, w którego czasie możemy przyjrzeć się szerokiej ofercie na rynku outdoorowym, porozmawiać bezpośrednio z producentami i dystrybutorami, a co najważniejsze – sfinalizować te działania zakupami w okazyjnych cenach. W tym roku swoją ofertę pokaże kilkadziesiąt marek zagranicznych i polskich, które zaprezentują kilkaset produktów do wszelkich aktywności outdorowych

***

To oczywiście tylko część programu 14. Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Cały program i wiele innych informacji o imprezie można znaleźć na stronie www.kfg.pl.

Na 14. Krakowski Festiwal Górski zapraszają: wspinanie.pl, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, TKN Wagabunda oraz magazyn Góry.