Log in
    

Wstępne podsumowanie 8. KFG

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kfg-male8. KFG już za nami, Teraz jest czas na podsumownie imprezy i wszystkich wydarzeń na niej. Na razie jest to wstępne, pisane na szybko podsumowanie, niedługo otrzymacie dokładniejszcze z większą ilością zdjęć. Zapraszam serdecznie!

Postanowiłem nie rozpisywać się za dużo w tym podsumowaniu na tematy wspinaczki skałkowej, i Mistrzostw Polski w Boulderingu. Jeśli chcecie się więcej o nich opowiedzieć, to zapraszamy do zaprzyjaźnionego serwisu climb.pl

Piątek

Zaczęło się wszystko o 16-tej. Zarówno kiermasz odzieży outdoorowej, jak i blok filmów górskich. A filmy były nie banalne.

 • Na pierwszy ogień poszedł Core, w którym mogliśmy oglądać mistrzów szpona na zacnych balderach, oraz na palczastych liniach w Wyoming (ha! niech przyjadą na Jurę, to zobaczą co to biała śmierć dla palców...
 • Beyond the Summits opowiadał o wspinaczkach Catherine Destivelle min. na Grand Cappucina. Świetne zdjęcia gór, nadrabiały trochę wolną akcję.
 • Signatures opowiadający o ciekawych miejscówkach snowboardowych w Japonii zrobił na Mnie osobiście miłe wrażenie, a zjazd w puchu na desce snowboardowej bez wiązań sprawił słuszny opad szczęki...
 • No i na koniec Asgard Project. Imponujący projekt wspięcia się na granitowe zerwy Mount Asgard, do tego świetna narracja i zawadiacki humor sprawiły, że będę go miło wspominał.

Na koniec wieczoru, a dla niektórych początek wystąpił Adam Ondra. Szatan, nie chłopak!! Ręce się pociły, a motywacja do łojenia osiągnęła niespotykany od dawna poziom.

Sobota

Nie ma to tamto! zaczynamy od dziesiątej albo u Waldka Niemca na wykładzie o lawinach (a później "Planowanie, czy żywioł?...", albo na Sali głównej gdzie odbywał się pokaz filmów Polskiego Konkursu Filmowego.

 • o 11-tej zaczęły się prelekcje najpierw Mateusz Haładaja, następnie wyprawy Afganistan 2010, Kokshal Too Expedition 2010 i uczestników wyprawy na Nanga Parbat w 1985. W międzyczasie prezentowano filmy, które nie zakwalifikowały się do Konkursu.
 • O 14-tej zaczął się pokaz "Co się wydarzyło na wyspie Pam" generalnie mógłby być trochę krótszy...
 • Później prelekcja Kingi Baranowskiej która poprowadziła publiczność Pod Annapurnę i K2.  Spokojna wyważona prelekcja z smutnym zakończeniem, sprawiającym, że człowiek zaczyna się zastanawiać nad kruchością życia.

Po prelekcji Kingi zaczął się Blok filmów.

 • Die Nordwand Trilogie robi wrażenie, ba miażdzy! Gdy widzisz jak Ueli Steck łoi północną ścianę Eigeru w około 2,5 godziny na żywca to możesz się tylko pocieszać się myślą, że On nie jest człowiekiem, tylko jakimś kosmitą ;)
 • Jeremy Jones w Deeper z kolei zabiera Nas w najlepsze miejscówki na freeride. Również miazga, tylko w innej dziedzinie.
 • Welsh Connection angielski humor rządzi. Nic dodać, nic ująć.
 • Alone on the Wall. Alex Honnold i jego niesamowite solówki. Ręce się jeszcze bardziej pocą niż na Ondrze...
 • Wreszcie długo oczekiwana przeze mnie Osobiście Deklaracja Nieśmiertelności. Film ciekawy, ukazujący Nam trochę Szalonego. Niestety cyfrowa jakość obrazu nie pozwalała oglądać go w doskonałej jakości.

Na koniec była prelekcja Catherine Destivelle, która większej (zwłaszcza młodszej) części publiczności ukazała, że Catherine jest wybitną wspinaczką, która przełamała wiele schematów, poprowadziła niesamowite linie i jest wybitnym wspinaczem.

Niedziela

Mogliśmy zacząć od pokazu polskich filmów konkursowych. Zdecydowanie dla publiczności najfajniejsza była nagrodzona oklaskami Historia Drytoolingu. Dowiemy się co tak naprawdę wpływa motywująco na wspinaczy zimowych ;) Dobrymi występami były prelekcje Pustelników, oraz duetu Wszołek - Ociepka. Na uznanie zasługuje zwłaszcza Piotr Pustelnik, który zakończył kompletownie wszystkich 8000 tysięczników.

W międzyczasie w mniejszych salach odbywały się takie wydarzenia jak panele freeridu, prelekcje przewodników, czy też Podsumowanie działalności Naszych Skał w 2010 roku. (prosimy serdecznie o wpłaty na słuszny cel, jakim jest działalność Naszych Skał). Ciekawą była zorganizowana prelekcja "Gór", na której Maciek Ciesielski opowiadał o sprzęcie do wspinaczki zimowej, oraz samej wspinaczce. Naprawdę dużo patentów, wiedzy o sprzęcie można było wynieść z prelekcji.

100_6377

O 14-tej rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w Boulderingu.

Wreszcie na scenie wystąpił Robert Jasper jeden z najlepszych wspinaczy mikstowych na świecie. Pokaz obfitował w wiele świetnych zdjęć. Jedyne do czego można było się przyczepić, to trochę za dużo zdjęć z żeglowania :)

Jedynka nagroda środowisk wspinaczkowych została przyznana Łukaszowi Dudkowi za przejścia dróg: Made in Poland VI.8 FA (Podzamcze) i Ali Hulka 9a RP (Rodellar), nie bez znaczenia były wcześniejsze drogi w stopniu 9a

06kfg-dudek

Łukasz Dudek fot. Grzegorz Stodolny

Na gali w Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix 8. KFG zwyciężył film Alone on the Wall, ukazujący sylwetkę solisty Alexa Honnolda (610 metrów solo ściany Half of Dome, mówi za siebie).

Grand Prix Konkursu Polskiego Filmu Górskiego wygrał film Elizy Kubarskiej "Co się wydarzyło na wyspie Pam". Drugą nagrodę otrzymał "Potato Power" Wojtka Kozakiewicza

Nagrodę publiczonści otrzymała Deklaracja Nieśmiertelności w reżyseri Marcina Koszałki

Miłym akcentem był tort i brawa dla Piotra Pustelnika, za zdobycie Korony Himalajów.