Log in
    

Polscy wspinacze i himalaiści na 10 Krakowskim Festiwalu Górskim

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Podczas odbywającego się w dniach od 7 do 9 grudnia Krakowskiego Festiwalu Górskiego, usłyszymy opowieści o najważniejszych i najtrudniejszych górskich oraz skalnych dokonaniach Polaków w mijającym roku. Polscy wspinacze wystąpią obok zagranicznych gwiazd – Steve Housa, Hansjörga Auera oraz Bernadette McDonald.

Na festiwalowej scenie zaprezentuje się Janusz Gołąb, który wraz z Adamem Bieleckim po raz pierwszy zdobył zimą Gasherbrum I. Wraz z nim wystąpi pomysłodawca programu Polski Himalaizm Zimowy, himalaista – Artur Hajzer. Zobaczymy także najlepszą polską himalaistkę młodego pokolenia, zdobywczynię ośmiu ośmiotysięczników – Kingę Baranowską. O swoich sukcesach opowiedzą pogromcy Nameless Trango Tower - Maciek Ciesielski i Mariusz Serda, grenlandzcy eksploratorzy - Jasiek Kuczera i Marcin Księżak, autor powtórzeń najtrudniejszych dróg tatrzańskich na Kazalnicy - Piotr Xięski, jedna z najlepiej wspinających się Polek – Ola Taistra oraz niezwykle utalentowany, młody wspinacz – Alex Raczyński. 

 

Adam Bielecki i Janusz Gołąb, w tle Gasherbrum I

Artur Hajzer i Janusz Gołąb

9 marca tego roku pod kierownictwem Artura Hajzera, w ramach programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015, Janusz Gołąb i Adam Bielecki dołożyli kolejną cegiełkę do naszych zimowych osiągnięć w górach najwyższych. Dokonali pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I. Wejście Polaków jest drugim w historii zimowym wejściem na ośmiotysięcznik w Karakorum.

Kinga Baranowska, Fot. arch.K. Baranowska

 

Kinga Baranowska

Kinga Baranowska kontynuuje z kolei tradycje polskiego kobiecego himalaizmu. 25 maja tego roku weszła na swój ósmy ośmiotysięcznik - Lhotse, czym wyrównała osiągnięcia naszej największej himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Swoje wejście dedykowała Jerzemu Kukuczce, pierwszemu polskiemu zdobywcy Korony Himalajów, który w 1989 roku zginął właśnie na południowej ścianie Lhotse.

Łukasz Mirowski, Mariusz Serda i Maciek Ciesielski na szczycie Nameless Trango Tower 

 

Maciek Ciesielski i Mariusz Serda

W sierpniu tego roku Maciek Ciesielski, Mariusz Serda i Łukasz Mirowski, przy wsparciu Fundacji Kukuczki i PZA, wspięli się na Nameless Trango Tower w Karakorum, dokonując jednocześnie drugiego polskiego wejścia na szczyt.
Maciek będzie miał na KFG jeszcze jedną prelekcję. Wspólnie z Michałem Królem opowiedzą o niedawnym Argentina Petzl Trip.

 

Jasiek Kuczera i Marcin Księżak

Jasiek Kuczera, Marcin Księżak i Aleksander Barszczewski wyruszyli w lipcu br. z ramienia PZA na Grenlandię celem powtórzenia drogi Golden Lunacy. Przy okazji udało im się wspiąć również na Two Hobbits from the moon, gdzie dodali własny wariant i wytyczyć nową drogę Snake from Aappilattoq (VIII/VIII+, 21 wyciągów) na około 700-metrowej ścianie Marluissat Peak.

Piotr Xięski na kluczowym wyciągu (IX+) "Filara Kazalnicy"

 

Piotr Xięski

W tym roku Piotr Xięski w zespole z Robertem Pallusem dokonał kilku świetnych przejść w naszych Tatrach, na Kazalnicy. We wrześniu zrobili czwarte klasyczne przejście Filara Kazalnicy IX+, niedługo później, w październiku, zapisali na konto honorne, pierwsze polskie powtórzenie Wędrówki dusz IX+.

Ola Taistra na "Cosi fan tutte" 8c+,Fot. R. Kielak

 

Ola Taistra

We wrześniu tego roku Ola poprowadziła 50-metrową Cossi fan tutte 8c+ w Rodellarze - drogę, z którą zmagała się cztery lata. Pokonanie przepięknej linii sektora Piscineta jest nie tylko jej życiowym osiągnięciem, ale również jednym z najlepszych przejść w historii kobiecego wspinania skalnego.

 

Alex Raczyński na "Abysse", Fot. Romane Cecchi

Alex Raczyński

Drugi rok z rzędu 18-letni Alex Raczyński przywozi z wakacji znakomite przejścia. I drugi raz pokonuje drogę 9a - trudności robione wciąż przez niewielu polskich wspinaczy. W rejonie Gorges du Loup łodzianin poprowadził Abysse autorstwa Alexa Chabota. Dokładnie równo rok po ubiegłorocznym sukcesie na San Ku Kai w Entraygues.

Więcej informacji o 10. Krakowskim Festiwalu Górskim znajduje się na stronie: www.kfg.pl oraz www.facebook.com/FestiwalGorski.

 

10. Krakowski Festiwal Górski
7-9 grudnia 2012 roku
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27
Pawilon Dydaktyczno-Sportowy
www.kfg.pl