Log in
    

Polscy wspinacze i himalaiści na KFG

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rafał Sławiński, Andrzej Bargiel, Janusz Majer, Adam Bielecki, Artur Małek, Marcin Tomaszewski, Marcin Księżak, Jan Kuczera i Mateusz Haładaj – oto polscy wspinacze i himalaiści, których barwne prelekcje będzie można zobaczyć w dniach od 6 do 8 grudnia na 11. Krakowskim Festiwalu Górskim.

Z pokazem Podróż w stylu wystąpi w sobotę (7 grudnia, godz. 16.00) Marcin Tomaszewski, jeden z najlepszych polskich wspinaczy wielkościanowych. Pod nazwą prelekcji kryją się ekspedycje, które Marcin realizuje w ramach autorskiego, ambitnego projektu „4 Żywioły” (realizowanego od 2009 roku). Jego najnowszym sukcesem jest wytyczenie wspólnie z Markiem Raganowiczem nowej drogi na pn.-zach. ścianie Great Trango Tower (6286 m). W sierpniu powstała Bushido (A4, VII+, VII Big Wall).

Marcin Tomaszewski – Great Trango Tower 2013. Fot. „4 Żywioły

Również w sobotę zaprezentują się Marcin Księżak i Janek Kuczera (godz. 12.00), którzy opowiedzą o tegorocznej wyprawie do Norwegii i wytyczeniu w zespole z Przemkiem Cholewą i Andrzejem Sokołowskim Drogi Polskiej (M7, VI+, A1). Drogę zadedykowali pięknie Maćkowi Berbece i Tomkowi Kowalskiemu, którzy zginęli podczas zejścia z Broad Peak.

Norwegia - 3. wyciąg „Drogi Polskiej”

Zaraz potem (o godz. 12.40) swój sezon 2013 wspominać będzie Mateusz Haładaj, jeden z naszych czołowych wspinaczy skalnych. To właśnie w tym roku łupem Mateusza padła między innymi Ciudad de Dios 9a/a+ w Santa Linya, najlepsze przejście w dorobku łodzianina, zarazem najmocniejsze przejście w skałach zrobione przez Polaka.

Mateusz na „Ciudad de Dios”. Fot. Ela Miśkiewicz

Shishapangma Centralna na nartach 2013 to kolejny punkt sobotniego programu (godz. 13.15). Bohaterem będzie nasz mistrz skialpinizmu Andrzej Bargiel, który w październiku świętował sukces wchodząc na centralny wierzchołek Shishapangma (8013 m n.p.m.). Wyprawa była częścią narciarskiego projektu „Hic sunt leones”, zakładającego zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi.

Andrzej Bargiel podczas Shishapangma Ski Challenge. Fot. Kin Marcin/Red Bull Content Pool

Także w sobotę, około 14.00, Janusz Majer wspominać będzie tragicznie zmarłego Artura Hajzera. Artur, jeden z najbardziej doświadczonych polskich himalaistów, kierownik programu „Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015”, zginął 7 lipca na Gasherbrumie I.

Artur Hajzer. Fot. arch. polskihimalazimzimowy.pl

Z kolei w niedzielę (8 grudnia) o godz. 12.30 zapraszamy na spotkanie z Rafałem Sławińskim, znakomitym wspinaczem mikstowym i lodowym (Rafała mieliśmy przyjemność gościć na KFG już w 2009 roku). Tym razem opowie o pierwszym wejściu na K6 West (7040 m) w Karakorum, partnerem Rafała był Ian Welsted. Jak pisał ostatnio Janusz Kurczab: „Wejście na K6 należy zaliczyć do czołowych osiągnięć sezonu w Karakorum, a także w całym paśmie wysokich gór Azji Środkowej i niewątpliwie pretenduje do nagrody Złotego Czekana”.

Rafał Sławiński w ścianie Yamnuski na dr. Yamabushi 5.12d. Fot. Wiktor Skupiński

O godz. 13.30 z prelekcją wystąpią himalaiści, Adam Bielecki i Artur Małek. Tematem spotkania będzie pierwsze zimowe wejście na Broad Peak (8047 m n.p.m.). Jak pamiętamy, wyprawa zakończyła się wielkim sukcesem, ale i tragedią…

Adam Bielecki na szczycie Broad Peak. Fot. Adam Bielecki

Artur Małek na szczycie Broad Peak. Fot. Artur Małek

Już teraz gorąco zapraszamy na Uniwersytet Ekonomiczny (ul. Rakowicka 27) w dniach 6-8 grudnia. Dużo więcej o festiwalu, w tym szczegółowy program, znajdziecie na stronie www.kfg.pl.

Na 11. Krakowski Festiwal Górski zapraszają wspinanie.pl, TKN Wagabunda, Góry i Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Dorota Dubicka/KFG11. Krakowski Festiwal Górski
6-8 grudnia 2013 roku
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
ul. Rakowicka 27
Pawilon Dydaktyczno-Sportowy
www.kfg.pl