Log in
    

Wystawa - Rzeka lodu: znikające lodowce Wielkich Himalajów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Organizatorzy 7. Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem zapraszają na wernisaż wystawy "Rzeka lodu: znikające lodowce Wielkich Himalajów" który odbędzie się 26 sierpnia 2011 o godz. 16:00 przy Oczku Wodnym na ul. Krupówki

Spotkania z Filmem Górskim

Zapraszamy na wernisaż wystawy:

„Rzeka lodu: znikające lodowce Wielkich Himalajów”,

który odbędzie się 26 sierpnia 2011 o godz. 16:00 przy Oczku Wodnym na ul. Krupówki

Wernisaż wystawy Rzeka lodu: znikające lodowce

Przez wieki lodowce budziły respekt i inspirowały. Są potężne i aż trudno uwierzyć, że działalność człowieka może mieć na nie jakikolwiek wpływ. Niestety, obecnie zmiany klimatu w znaczącym stopniu zaburzają równowagę ekologiczną na Równinie Tybetańskiej. Wiele himalajskich lodowców po prostu znika.

Wystawa Rzeka lodu: znikające lodowce Wielkich Himalajów jest owocem pracy fotografa i wspinacza Davida Breashearsa, dyrektora organizacji GlacierWorks. Od 2007, biorąc udział w wyprawach na najwyższe szczyty świata -  Everest, K2, Kanczendzongę i Cho Oyu – zbierał dokumentację fotograficzną dotyczącą lodowców i podążał śladami pionierów górskiej fotografii: majora E.O.Wheelera, George’a Mallory’ego i Vittorio Selli.

Tworząc wystawę Rzeki lodu, Breashears zestawił współczesne fotografie lodowców ze zdjęciami tych samych miejsc zrobionymi na początku XX wieku. Zabieg ten sprawia, że doskonale widać, w jak szybkim tempie lodowce znikają.

Śnieg i lód zalegające w Wielkich Himalajach na dużych wysokościach są ważnym źródłem wody zasilającej sezonowo tak ważne azjatyckie rzeki, jak Indus, Ganges, Huang He, Brahmaputrę, Irawadi, Mekong, Saluin i Jangcy. Jeżeli lodowce nadal będą topnieć, zabraknie wody dla milionów ludzi. GlacierWorks, używając różnych mediów, stara się zwrócić uwagę uwagę świata na ten palący problem i sprawić, by podjęto działania mające na celu zapobieżenie tym dramatycznym zmianom.

Magda Ziaja

Spotkania z Filmem Górskim