Log in
    

Przyjdź na prelekcję Jerzego Wali

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bielski Klub Alpinistyczny, Książnica Beskidzka i Polskie Towarzystwo Tatrzańskie zapraszają we wtorek, 22 maja na prelekcję i prezentację przeźroczy Jerzego Wali.

J. Wala

Jerzy Wala. Fot. Bogdan Jankowski

 

Jerzy Wala

 

urodzony 31.01.1930 w Krakowie, taternik, alpinista i kartograf gór.

W Tatrach był najbardziej aktywny w latach 1950. i 1960., latem i zima, przechodząc również drogi o wielkich trudnościach. Wspinał się w Alpach, brał udział w wyprawach w Kaukaz (w 1958 roku, wejście na Użbę), Pamir, Hindukusz (1966 oraz jako kierownik w 1973, 1975, 1977 i 1979) a także w Karakorum.

Jest uznanym w świecie autorytetem w sprawach topografii i eksploracji gór Azji Środkowej, zwłaszcza Hindukuszu i Karakorum oraz gór Tybetu. Autor najlepszych map graniowych Hindukuszu, Karakorum i gór Tybetu oraz mapy grupy Aconcagua.

Pisał na tematy taternictwa i alpinizmu w „Taterniku” i innych czasopismach oraz książkach, gdzie publikowano wiele jego monografii, mapek, panoram i szkiców z drogami alpinistycznymi.

W latach 1957-960 był członkiem redakcji „Taternika”.

Jest członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

W grudniu 2011 roku, podczas galowego wieczoru V Krakowskich Spotkań Podróżników Jerzy Wala odebrał specjalną nagrodę, przyznaną mu przez Kapitułę Kolosów. Zaszczytne uznanie znalazła nie tylko jego działalność alpinistyczna ale także, a nawet przede wszystkim, publicystyczna i kartograficzna, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Mapy i publikacje Jerzego Wali są ważną częścią polskiego dorobku górskiego, zarazem polskiej geografii.

W numerach krakowskich periodyków: "Kraków" (miesięcznik społeczno-kulturalny) oraz "Alma Mater" (miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego) ukazały sie obszerne artykuły Janusza Fedirko, omawiające działalność górską, kartograficzną, monograficzną i wydawniczą Jerzego Wali. Artykuły ilustrowane są licznymi zdjęciami. Jedno pokazuje Jerzego w jego domowej "pracowni" w Krakowie. Artykuł w "Alma Mater" podaje bogata listę literatury źródłowej, m.in. pracę magisterską Doroty Nierody (AWF w Krakowie 1966 r.) p.t. "Jerzy Wala - materiały do biografii i bibliografii alpinisty".

Rocznicę swoich 80. Urodzin uczcił wydając kolejną, imponującą monografię gór Azji. Opracowanie dotyczy obszaru górskiego Nyaingentanglha West Range w Tybecie, liczy 170 stron, zawiera masę zdjęć (kilkadziesiąt z aplikacji Google Earth) i ogromną ilość map. Zdjęcia i mapy opatrzone są charakterystycznymi komentarzami Jerzego. Opracowanie zawiera również teksty: Jerzego Wali – opisujący obszar górski, jego podział i topografię oraz Janusza Majera – omawiający eksploracje i działalność alpinistyczną w tym rejonie. Angielską wersję tekstów podano w tłumaczeniu Jakuba Momatiuka. Autorami zdjęć są Grzegorz Chwola, Janusz Majer oraz wspinacze austriaccy Wolfgang Axt i Christian Hass.

Źródło: Taternik.org