Logo

Konferencja górska "Całe życie pod góry"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sekcja Akademickiego Klubu Wysokogórskiego AGH (SAKWA) ma zaszczyt zaprosić wszystkich na konferencję górską "Całe życie pod Góry", która stanowi również zwieńczenie 15-lat działalności SAKWy i odbędzie się już w najbliższą sobotę, 20 października w budynku U2, znajdującym się na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej im. S. Staszica w Krakowie.

alt

W związku z tak znamienitą okazją zaprosiliśmy prelegentów znanych w świecie wspinaczki, alpinizmu oraz innych sportów ekstremalnych. Goście zaprezentują nam filmy i slajdowiska ze swoich ostatnich wypraw. Do zaproszonych należą: Piotr Milaniak, który opowie o swojej podróży rowerem przez andyjskie płaskowyże; Patryk Dudek i Tomasz Postawa, którzy zaprezentują slajdy (przezrocza) ze swojej ostatniej wyprawy wspinaczkowej do Turcji; Piotr Picheta, Jakub Gałka, Maciek Chmielecki i Mikołaj Pudo wyświetlą premierowy pokaz filmu "Sath Marau - Seven Killed" z wyprawy do Karakorum; Ola Dzik, posiadająca tytuł Śnieżnej Pantery za wejścia na wszystkie siedmotysięczniki byłego ZSRR, podzieli się z nami relacją z ostatniej wyprawy do Chin na Kongur Shan. Marcin Tomaszewski opowie o swoim projekcie 4 żywioły, a w szczególności o ostatniej wyprawie na Ziemię Baffina, a Jan Kuczera pokaże nam zdjęcia ze wspinania na najwyższy klif świata na Grenlandii.

alt

SAKWA także nie chciała pozostać bierna w związku z 15-leciem istnienia organizacji, dlatego jeszcze w roku 2011 postanowiliśmy, że w związku z tak ważną dla nas rocznicą, zdobędziemy 15 najwyższych szczytów tatrzańskich, czyli tzw. Wielką Koronę Tatr oraz Mięguszowiecki Szczyt Wielki (w skrócie WKT+1). Plany były ambitne, ponieważ 13 z 15 tych wierzchołków leży po stronie słowackiej Tatr, a na 12 nie prowadzą żadne ścieżki turystyczne. Nie to jednak było dla nas największym wyzwaniem, lecz motywacja naszych członków do działania. Mimo początkowych trudności, a także wzlotów i upadków całej akcji, 25 sierpnia przystąpiliśmy do działania "na poważnie", dlatego ostatecznie udało się i projekt WKT+1 zamknęliśmy równo miesiąc po jego prawdziwym rozpoczęciu, podczas którego zdobyliśmy 13 z 15 wierzchołków.

alt

Data 25 sierpnia była dla nas – SAKWOWICZOW - przełomowa, ponieważ do tej pory przez całe wakacje udało nam się wejść jedynie na Rysy oraz Krywań, jednakże tego konkretnego dnia stajemy aż na trzech wierzchołkach, mianowicie na Wysokiej, Ganku oraz Gerlachu, najwyższym szczycie tatrzańskim. Na tym jednak nie poprzestajemy i od razu w kolejnym tygodniu wychodzimy na Mięguszowiecki Szczyt Wielki, górujący nad Morskim Okiem, a w weekend na Staroleśny Szczyt, Baranie Rogi oraz Durny Szczyt, z których te dwa ostatnie znajdują się niedaleko siebie i stanowią otoczenie jednej z najpiękniejszych dolin tatrzańskich - Doliny Pięciu Stawów Spiskich, gdzie notabene znajduje się aż pięć szczytów należących do WKT. Idzie nam nieźle i zaczynamy mieć nadzieję, że akcja jednak zakończy się sukcesem, choć do tego jeszcze daleko, dlatego nie dajemy za wygraną i kolejnego tygodnia w weekend, w pięknej tatrzańskiej jesiennej aurze wchodzimy na Sławkowski Szczyt, Lodowy Szczyt oraz Łomnicę, jednakże tutaj kolega zapomina flag (zdjęcie z flagą AGH oraz Sakwy było warunkiem "zaliczenia" zdobycia danego szczytu), dlatego "odhaczenie" Łomnicy na liście musi jeszcze poczekać. Wciąż jednak działamy dalej i chociaż przez cały następny tydzień w związku z problemami z transportem nie udaje nam się wejść na żaden wierzchołek, to już we wtorek tygodnia kolejnego ruszamy na Pośrednią Grań, z której roztacza się jedna z najpiękniejszych tatrzańskich panoram oraz ponownie na Łomnicę, którą tym razem, już bez przygód, oficjalnie odhaczamy na naszej liście.

alt

alt

Koniec całej akcji jest już bardzo blisko, ponieważ zostały nam tylko dwa wierzchołki, mianowicie Kieżmarski Szczyt oraz Kończysta. Brakuje nam już niewiele do sukcesu, jednakże dnia kolejnego, zaraz po wejściu na Pośrednią Grań oraz Łomnicę, w Tatrach pojawia się pierwszy śnieg tego lata, którego na Kasprowym Wierchu spada 15 cm. Ciepły wiatr Halny jednakowoż szybko śnieg wytapia i jeszcze w weekend tego samego tygodnia zdobywamy Kieżmarski Szczyt. Cały projekt zamykamy w kolejnym tygodniu wyjściem na Kończystą i wykorzystujemy nazwę wierzchołka (z języka węgierskiego) do podsumowania całego projektu tytułem cyt. "Korona za-Koncsiszta-ona !". napisane w innym czasie: wczesniej – bylo, a teraz - jest...
Z okazji 15-lecia zorganizowaliśmy również inne wydarzenia, między innymi 3-dniowy wyjazd integracyjno-wspinaczkowy do Podlesic, gdzie amatorzy wspinaczki mogli sprawdzić swoje siły oraz pobawić się w gronie ludzi o tych samych zainteresowaniach. Jeszcze zimą natomiast odbyły się zawody boulderowe "BoulderPompa II" w centrum wspinaczkowym "Parbat", a zawodnicy mieli do pokonania 15 różnych problemów (boulderów) o 3 poziomach trudności.  

W naszej organizacji w tym roku działo się na prawdę dużo, a kulminacją tych działań są obchody 15-lecia sekcji, które odbędą się już w nabliższą sobotę! Jednakże, to również od Was zależy, czy spoczniemy na laurach i jak dużo będzie się działo w naszej organizacji w przyszłości. Dlatego też zapraszamy wszystkich, jakkolwiek związanych z górami lub wspinaniem, do uczestnictwa w niezwykłym wydarzeniu, jakim jest wspomniana wcześniej Konferencja Górska z okazji 15 lecia istnienia Sekcji Akademickiej Klubu Wysokogórskiego AGH. Moc wrażeń gwarantowana. Zapraszamy!

Szczegółowy program imprezy oraz więcej informacji o 15 leciu znajdziecie na stronie wydarzenia i na Facebooku.

Autorzy: Michał Pietrus i Alina Ślusarek


Od redakcji

Podczas imprezy "Całe życie pod Góry" nasz kolega redakcyjny, Piotr Picheta wraz z pozostałymi uczestnikami wyjazdu, opowie o przygodach w górach Karakorum, w ramach wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011. Po ich prelekcji, w ramach premiery, zostanie wyświetlony film "Sath Marau - Seven Killed", który jest paradokumentem z wyprawy. 

Zapraszamy również do przeczytania Opowieści z wyprawy Batura Muztagh Pakistan 2011.

alt

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski