Log in
    

Film Człowiek, który zjechał z Everestu i spotkanie z Piotrem Konopką

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

21.11 o godz. 19 w krakowskim Klubie u Louisa (Rynek Główny 13) będziemy mieli okazję zobaczyć film „Człowiek, ktry zjechał z Everetsu” oraz spotkać się z Piotrem Konopką –narciarzem ekstremalnym, himalaistą, ratownikiem TOPR, przewodnikiem wysokogórskim IVBV. Współorganizatorem spotkania jest Tatrzański Park Narodowy. Wstęp wolny.

Yiuchiro Miura - narciarz, podróżnik, poeta - marzy o zjechaniu z najwyższej góry świata. Marzenie to oznacza wspinaczkę na wysokość 7800 metrów przy wsparciu 800 tragarzy, z ktrych 8 odda życie za przedsięwzięcie, a następnie zjechanie 2400 metrów w dół pokrytego lodem wzgórza o nachyleniu 40-45 stopni.

Z ekranizacji dziennika Miury dowiadujemy się o jego zmaganiach ze stromym wzgrzem, silnym wiatrem, wreszcie o finale tej niezwykłej eskapady - krytyczne 6 minut zostało okrzyknięte najbardziej emocjonującym materiałem kiedykolwiek nakręconym. Film zrealizowany w 1975 daje możliwość porównania technik narciarskich i sposobów działania w górach wysokich ponad 30 lat temu.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Konopką pt. „Narciarstwo na krawędzi”. Nasz gość to narciarz ekstremalny, himalaista, przewodnik wysokogrski IVBV (www.mountain-guide.pl), instruktor Polskiego Związku Alpinizmu, ratownik TOPR.

Piotr Konopka. Fot. 24tp.pl

Ma w swoim dorobku kilkaset dróg wspinaczkowych w Europie, Azji, Ameryce Płnocnej i Południowej. W Himalajach (samotnie) wszedł częściowo nową drogą na Cho-Oyu (8201 m). Na południowej ścianie Lhotse (8511 m) osiągnął wysokość 8000 m n.p.m. Uczestniczył w wyprawie na północną ścianę Nilgiri North (7061 m). Dwukrotnie był uczestnikiem zimowych wypraw na Nanga Parbat (8125 m).

Jako pierwszy na nartach zjechał wieloma ekstremalnie trudnymi drogami w Tatrach, m.in. Zachodem Grońskiego, z Długiego Giewontu, z Czarnego Szczytu Mięguszowieckiego, ze Świnicy Drogą Stanisławskiego. Z Piotrem Malinowskim byli pierwszymi Polakami startującymi w zawodach Pierra Menta, uznawanymi za najtrudniejsze zawody skialpinistyczne świata.

Jako przewodnik wysokogórski prowadzi w Tatry, Alpy, Kaukaz, Gry Skaliste i inne góry świata.

Wydarzenia odbywają się w ramach Rozbiegu przed 2 Sports Film Festiwal 360⁰. W listopadzie projekcje odbywają się także w Warszawie i we Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia jest Mayfly i seria wydawnicza 360 stopni - Człowiek na krawędzi. Tatrzański Park Narodowy jest partnerem festiwalu.

Źródło: 24tp.pl