Log in
    

Ekipa Kokshal Too Expedition 2010 podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w chacie Skalanka!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

wospJuż w ten weekend (start 08.01.2011 o godzinie 15), w chacie Skalanka (Beskid Żywiecki) odbędzie impreza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, podczas której uczestnicy wyprawy w zachodnie pasmo Kakshaal Too opowiedzą o swoich przygodach w tych pieknych górach, które należą do wielkiego łańcucha górskiego Tien Shan.


Pasmo Kakshaal Too znajduje się na pograniczu kirgijsko-chińskim, pomiędzy jeziorem Issyk Kul na północy, a pustynią Takla Makan na południu. Wyjątkowość tych gór polega na ich znikomej eksploracji. Wciąż jest tam wiele dziewiczych szczytów o wysokościach przekraczających 5000 metrów. Podczas działalności górskiej trwającej przeszło trzy tygodnie, członkowie Klubu Wysokogórskiego Kraków weszli łącznie na 12 wierzchołków, z czego aż 10 z nich było dziewiczych.

 

kokshaltoo-WOSP

 

Podczas prelekcji uczestnicy zaprezentują 28 minutowy film, który jest paradokumentem z wyprawy. Film nosi tytuł  "Nocny Motyl".  Reżyseria: Albert Gałka, Katarzyna Raszka, Jakub Gałka.

Po prelekcji uczestników wyprawy w zachodnie pasmo Kakshaal Too na aukcję zostaną zostawione płytki DVD z filmem „Nocny Motyl”. Pieniądze przekazane zostaną do skarbonki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

 

 

kokshal_poster

 

 

Podczas imprezy w chacie Skalanka wystąpi związany z górami, Chatką Wysoki Zamek, Chatką Skalanka oraz ekipą Grzmotów - Zbyszek Siudy aka Siudmy - lider formacji Siudma Góra, mającą za sobą wiele występów na Festiwalach w Polsce jak i Za granicą - Siudma Góra.

 

O Chatce Skalanka

Studencki Schron Turystyczny Skalanka położony jest w grupie Wielkiej Raczy, czyli w tzw. Worku Raczańskim przy czerwonym szlaku ze Zwardonia na Wielka Raczę, pod szczytem Skalanki (867m. n.p.m.), na jej południowo-wschodnim zboczu w stronę przełęczy Graniczne. Jest on własnością Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Od 1 lutego 2010 gospodarzami Skalanki jest Stowarzyszenie "Klub Miłośników Turystyki GRZMOT - ODRODZENIE", grupa zapaleńców skupiająca się dawniej wokół Chatki Studenckiej na Błatniej. Chatka na Błatniej spłonęła w niewyjaśnionych okolicznościach w 1995 roku i od tej pory "Grzmoty" poszukiwały swego nowego "domu w górach", którym w końcu stała się Skalanka.

 

Chatka jest zelektryfikowana i ma bieżącą wodę (zimną i ciepłą). Na parterze znajduje się jadalnia z kominkiem, dwa pomieszczenia do spania oraz Kuchnia, gdzie każdy może we własnym zakresie przyrządzić sobie posiłek (do dyspozycji jest piec, gary, noże itp.) Poniżej znajduje się łazienka wyposażona w piec, prysznice z ciepłą wodą, pralkę oraz toaleta. Druga toaleta jest w odległości ok. 50 metrów od chatki. Dodatkowo, ciepłą wodę możemy pobrać z kuchennego pieca. Na poddaszu znajdują się cztery pomieszczenia sypialne, w tym duże "lotnisko". Zwyczajowym miejscem posiedzeń na Skalance jest weranda, na której odbywają się wieczorne spotkania przy gitarze. Z werandy roztacza się przepiękny widok na szczyty i doliny Beskidu Żywieckiego m.in. na Pilsko (1557 m), Wielki Rachowiec (954 m), Muńcuł (1368 m) i Oźną (952 m).

 

Jak się tam dostać?

Czerwonym szlakiem ze Zwardonia dojście na Skalankę zajmuje około 40 minut. Można też dojść bez znaków od stromy miejscowości Sól, wzdłuż potoku Slanica lub szlakami: najpierw czerwonym na Rachowiec, później czarnym po grzbiecie Orawcowej i znów czerwonym do chatki od strony Zwardonia. Możliwe jest również dojście od strony Rycerki Górnej - Kolonii niebieskim szlakiem pod Magurę (1073 m. n.p.m.) i przeskoczenie na grzbiet, na szlak czerwony, który po niecałych 2 godzinach doprowadzi nas na Skalankę. Inny wariant tego przejścia to dojście niebieskim szlakiem aż do przysiółka i leśniczówki Magura, by stamtąd wspiąć się bez szlaku na Beskid Graniczny (875 m. n.p.m.) i do czerwonego szlaku w kierunku Zwardonia. Najprościej, choć niestety nie najkrócej można wejść z Rycerki - Kolonii żółtym szlakiem na Wielką Racze, i stamtąd czerwonym szlakiem udać się w kierunku Zwardonia, by po 3 godzinach spaceru osiągnąć Chatkę na Skalance.

Zapraszamy serdecznie na niezwykle klimatyczną imprezkę. Więcej informacji na stronie http://www.chatkaskalanka.pl/