Log in
    

Peter Habeler w Krakowie – „Celem jest szczyt”

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już w najbliższy piątek miłośników himalaizmu czeka niezwykłe spotkanie z wybitnym austriackim himalaistą Peterem Habelerem. Prelekcja pod tytułem „Celem jest szczyt” odbędzie się 9 maja o godzinie 19.00, w sali teatralnej PWST w Krakowie. Peter Habeler opowie o swoich sukcesach wspinaczkowych, pierwszym zdobyciu Mount Everestu bez wspomagania tlenem oraz o swoim życiu w Alpach Zillertalskich. Gośćmi spotkania będą także polscy himalaiści – Krzysztof Wielicki i Piotr Pustelnik.

W 1975 roku Peter Habeler wraz z Reinholdem Messnerem pokonał w stylu alpejskim północno-zachodnią ścianę Gasherbrum I (8080 m). Wspinaczka ta postrzegana jest jako początek nowej ery w zdobywaniu ośmiotysięczników – stylu alpejskiego – w przeciwieństwie do panującej dotychczas taktyki oblężniczej.

Messner i Habeler w latach 70. Fot. fotogalerien.alpin.de

Światową sławę Habeler zdobył jednak w 1978 roku, gdy również z Messnerem dokonał przełomowego, pierwszego wejścia na Mount Everest (8848 m) bez dodatkowego tlenu. Następnie odbył kolejne udane wyprawy na ośmiotysięczniki, między innymi na Nanga Parbat (8126 m), Cho Oyu (8201 m) i Kanczendzongę (8586 m).

Powitanie na lotnisku w Monachium po powrocie z Everestu, 22.05.1978

Oprócz gór najwyższych Peter wspinał się również w Alpach, górach Ameryki Południowej oraz Yosemite. Obecnie, w wieku 70 lat, prowadzi wspólnie z synem Szkołę Górską i Narciarską w swojej rodzinnej miejscowości Mayrhofen. Co ciekawe, z okazji 70. urodzin Petera, wytyczono w dolinie nową trasę turystyczną – Peter Habeler Runde.

Biograficzną książkę o Habelerze „Das Ziel ist der Gipfel” napisała, przy jego współudziale, zamieszkała w Szwajcarii niemiecka pisarka Karin Steinbach. Jest to wywiad-rzeka, w którym Habeler przeprowadza czytelników przez całe swoje górskie życie. W Polsce książka wydana jest pod tytułem „Celem jest szczyt”.

Sam Peter Habeler również napisał kilka książek - fachowych na temat alpinizmu, narciarstwa i Alp Tyrolskich, jak i wspomnieniowych, wśród których najpopularniejszą jest „Der einsame Sieg” – opowiadająca o „beztlenowej” wyprawie na Mount Everest w 1978 roku.

Spotkanie z Peterem Habelerem to nie tylko historia wybitnego wspinacza, ale także fascynująca podróż przez najważniejsze wydarzenia w dziejach światowego himalaizmu.

Peter Habeler. Fot. woerthersee.ws

Organizatorem spotkania są: region Tyrol oraz portal wspinanie.pl. Prelekcja będzie tłumaczona z języka niemieckiego przez doświadczonego tłumacza i instruktora wspinania Piotra Górkę.

Bilety na prelekcję (w cenie 10 zł) dostępne są w systemie sprzedaży ekobilet.pl. Liczba miejsc ograniczona. Zapraszamy!

Więcej o himalaiście przeczytacie tutaj: Peter Habeler.