Log in
    

Never Stop Exploring Safely - szkolenia lawinowe

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po słabszym początku sezonu w Tatrach wreszcie nastała prawdziwa zima. Równocześnie wzrosło zagrożenie lawinowe, a ratownicy odradzają wyprawy w wyższe partie gór. Od początku nowego roku w górach stopniowo przybywa białego puchu. Niejednokrotnie opadom towarzyszył silny wiatr, który sprzyjał gromadzeniu się śniegu we wszelkiego rodzaju zagłębieniach terenu i na stokach zawietrznych. Niestety warunki nie sprzyjały wiązaniu się poszczególnych warstw, przez co pokrywa jest niestabilna i już przy małym obciążeniu dodatkowym może dojść do wyzwolenia lawiny. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin! Jak ostrzegają ratownicy poruszanie się w górach wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz zdolności do oceny sytuacji lawinowej.

Podstawową wiedzę w tym temacie zdobywali uczestnicy kolejnego w tym sezonie kursu lawinowego organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Freeskiingu i TOPR. Miłośnicy turystyki zimowej, narciarstwa i snowboardu wzięli udział w zajęciach teoretycznych w Schronisku Murowaniec oraz ćwiczeniach z zakresu obsługi detektorów lawinowych i ratownictwa.
Wielkim zainteresowaniem cieszyły się także prelekcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, który został w tym roku oficjalnym partnerem kursów.

fot. Tomek Gola/fikcja.pl

5. sezon akcji odbywającej się pod hasłem „Never Stop Exploring Safely” cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Zarezerwowane jest już blisko 90% miejsc na 12. szkoleniach organizowanych od grudnia do kwietnia w tatrzańskich schroniskach. Chętni mają jeszcze szansę wygrać udział w kursie lub sprzęt lawinowy i inne nagrody ufundowane przez firmy wspierające kursy: The North Face, Ortovox, Nikon Sport Optics, Black Diamond, Armada, Odlo i Uvex. Konkursy organizowane są przez patronujące akcji: National Geogrpahic Traveler i sport.pl.

Więcej informacji na ten temat znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl
www.facebook.com/lawiny

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl

Partnerzy akcji: TPN, TOPR