Log in
    

Sezon skiturowy w pełni!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pogoda za oknem to dowód na to, że do końca zimy pozostało jeszcze sporo czasu. Nie jest to niespodzianka dla miłośników narciarskich wędrówek po górach, którzy z pewnością nie myślą jeszcze o zakończeniu sezonu.

Przeciętnemu narciarzowi marzec kojarzy się tak naprawdę z końcówką sezonu. Tymczasem, dla miłośników narciarskich wędrówek po górach i zjazdów poza trasami zima rozkręca się na dobre. Po styczniu i lutym, kiedy jest zimno, wietrznie, a dzień jest dosyć krótki, nadchodzi wreszcie ten okres w roku, kiedy będzie coraz więcej czasu na eksplorację odleglejszych zakątków gór.
Polskie Tatry to doskonałe miejsce by spróbować skituringu. Ukształtowanie terenu ułatwia stawianie pierwszych kroków i stopniową naukę prawidłowej techniki, a wypożyczenie odpowiedniego sprzętu (butów, nart ze specjalnymi wiązaniami i fok) nie stanowi w tej chwili żadnego problemu.
Jak tłumaczy Andrzej Lesiewski z Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu - „Narty turowe to najprostszy sposób by poruszać w takim terenie. Podchodzenie na fokach wymaga dużo mniej wysiłku niż mozolne brnięcie po kolana w śniegu, a wycieczka w góry oznacza zazwyczaj jakiś fajny zjazd. Każdy dobrze jeżdżący narciarz, znudzony jazdą w kółko po tych samych stokach poradzi sobie poza trasą, a wrażenia z pewnością będą niezapomniane.”

Niestety zimowe wyprawy w góry wiążą się z zagrożeniem jakim są lawiny. Właśnie dlatego do podstawowego wyposażenia każdej osoby wychodzącej zimą w góry (nie tylko skiturowców) należy zaliczyć: detektor, sondę i łopatkę. Odpowiednie zestawy wypożyczyć można w tych samych miejscach co narty turowe, a ich sprawnej obsługi nauczyć się można przede wszystkim na kursach lawinowych.

„Szkolenie to okazja by sprawdzić działanie sprzętu i zdobyć wiedzę na temat najważniejszego środka bezpieczeństwa jakim jest odpowiednie planowanie wyjść w góry. Gdzie i dlaczego może być niebezpiecznie? Jak wybierać trasę podejścia i zjazdu? Jak interpretować informacje o pogodzie i zagrożeniu lawinowym? Na takie pytania odpowiadają doświadczeni ratownicy prowadzący np. kursy lawinowe Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu i TOPR. Dodatkowo, na kursach na poziomie zaawansowanym można pod ich okiem odbyć pierwsze wycieczki na nartach, a na kursie freetourowym poznać techniki asekuracji i poruszania się w stromym terenie” - dodaje Lesiewski.

Narty turowe to sposób na ucieczkę od zatłoczonych ośrodków narciarskich i dotarcie w niesamowite zakątki gór. Należy jednak zawsze pamiętać o tym, że oddalając się od wyznaczonych tras sami musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Warto zatem zacząć od wypraw z przewodnikami górskimi, którzy podzielą się swoim doświadczeniem i kursów, które pozwolą zdobyć odpowiednie umiejętności.

Więcej informacji na temat kursów lawinowych znaleźć można na stronach:

www.kursylawinowe.pl
www.facebook.com/lawiny

Akcję wspierają: PZU, The North Face, Nikon Sport Optics, Ortovox, Uvex, Odlo, Black Diamond,  Armada Skis, TwoTip.com, e-moko.pl
Partnerzy akcji: TPN, TOPR
Organizator: PSF