Mistrzostwa wspinaczkowe przewodników IVBV

Jedną z form sprawdzania swoich umiejętności górskich przez przewodników zrzeszonych w związkach przewodników alpejskich są mistrzostwa we wspinaniu, a zimą w slalomie gigancie i skialpinizmie. Startują w nich również reprezentanci Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich. Ostatnio w zawodach wspinaczkowych we Włoszech startowali Piotr Konopka i Ludwik Wilczyński.

alt

Mistrzostwa narciarskie UIAGM/IVBV organizowane są od wielu lat, natomiast we wspinaczce na sztucznych ścianach dopiero od dwunastu. Po raz pierwszy uczestniczył w nich Marcin Kacperek w Lecco i zakwalifikował się do finału. W 2006 roku Kacperek w swojej grupie wiekowej zajął 12. miejsce, a Piotr Konopka 16. Wystarczyło to Piotrowi, by w kombinacji narciarskowspinaczkowej uplasował się na trzecim miejscu i zdobył brązowy medal, gdyż w gigancie zajął wówczas 7. miejsce. Był to pierwszy medal zdobyty przez Polaka na mistrzostwach IVBV. W następnym roku w Zurichu w kombinacji wspinaczkowonarciarskiej Marcin Kacperek był drugi, a Piotr Konopka trzeci, ale wtedy medali w tej konkurencji nie przyznawano. W ubiegłym roku na zawodach wspinaczkowych naszym przewodnikom powiodło się najlepiej.

Ludwik Wilczyński zdobył w swojej kategorii srebrny medal, natomiast Marek Kazior brązowy, a w klasyfikacji generalnej był 8. Jest to jak dotąd najlepszy wynik uzyskany przez Polaka w zawodach wspinaczkowych IVBV. Adam Marasek zajął miejsce tuż „za pudłem” - był 4. W tym roku na mistrzostwa wspinaczkowe IVBV do Bolzano, stolicy Południowego Tyrolu we Włoszech, wyjechali tylko Piotr Konopka i Ludwik Wilczyński. „Wyniki, jakie uzyskaliśmy, nie są imponujące - twierdzi Piotr - gdyż organizatorzy ustalili taki regulamin, który uniemożliwił nam wspięcie się na wszystkich drogach eliminacyjnych, których było 14., o trudnościach od 4c do 7c+ i o wysokości od 18 do 22 metrów, wszystkie w przewieszeniu. Zawodników było ponad 100, a na całość eliminacji przewidziano 9 godzin, z tym że pod niektórymi drogami czekaliśmy w kolejce nawet do godziny. W rezultacie nie zaliczyliśmy kilku dróg, Ludwik miał o jedną drogę więcej, dlatego nasze miejsca były w klasyfikacji generalnej odległe - Ludwik był 69., a ja 71. W grupach wiekowych było lepiej - w najstarszej grupie Ludwik był 2., a ja w młodszej - 15.”.

Mężczyzn klasyfikowano w pięciu kategoriach wiekowych. W głównej, najliczniejszej, zwyciężył Włoch z Południowego Tyrolu Christian Sordo. W tej kategorii pierwszych 10 miejsc zajęli Włosi. W kategorii przedostatniej, w której starował Konopka, zawody wygrał Szwajcar Martin Grossen, a w najstarszej również Szwajcar - Walter Rieder, który wyprzedził Ludwika Wilczyńskiego. Kobiet na starcie stanęło tylko kilka, wśród nich najlepsza była Słowenka Tina di Batista, która zajęła 21. miejsce w klasyfikacji generalnej.
W trójkombinacji, bez podziału na grupy wiekowe, do której zaliczano skialpinizm, slalom gigant i wspinanie, Piotr Konopka zajął 4. miejsce, a w dwukombinacji (slalom gigant i wspinanie) - 9. Tegoroczne mistrzostwa narciarskie przewodników IVBV odbywały się również we Włoszech, w Sulden, w grupie Ortles-Cevedale w Południowych Alpach Wschodnich. Na tych zawodach Konopka był 16. w ski-alpinizmie i 8. w slalomie gigancie.

Polacy startują w mistrzostwach IVBV od 2001 roku, gdyż dopiero w listopadzie 2000 roku PSPW stało się pełnoprawnym członkiem tej organizacji. Dotychczas w zawodach wspinaczkowych startowali: Marcin Kacperek, Piotr Konopka, Marek Kazior, Adam Marasek i Ludwik Wilczyński, a w zawodach narciarskich: Piotr Konopka, Józef Michalec, Adam Marasek, Jan Gąsienica Roj senior, Mieczysław Ziach, Maciej Cukier, Marcin Kacperek, Andrzej Lejczak, Jan Gąsienica Roj junior i Aleksandra Buczyńska.
W przyszłym roku narciarskie mistrzostwa odbędą się we Francji a wspinaczkowe w Szkocji.

Źródło: tygodnikpodhalanski.pl