Log in
    

Tokio 2021: COVID i mniej radości z igrzysk

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kiedy gramy sobie online w darmowe gry hazardowe jednoręki bandyta bez rejestracji, gry MMO, to przyzwyczajeni jesteśmy do samotności, komunikacji online z innymi osobami. Zupełnie inaczej wygląda sprawa ze sportowcami, którzy lubią występować dla fanów, wchodzić z nimi w interakcję. Tymczasem pandemia koronawirusa mocno zaburzyła ten stan, Przez długi czas stadiony czy hale były zamknięte dla widzów, a niedługo przez nami IO w Tokio, które z wielką atmosferą sportową nie będą mieć za wiele wspólnego.

Igrzyska w cieniu pandemii

Samotne posiłki, codzienne testy, brak rozmów przy posiłkach. To tylko kilka z wielu niedawno ogłoszonych zasad dotyczących COVID-19 dla sportowców biorących udział w igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio. To nie tylko będzie trudny czas dla sportowców, trenerów, członków ekip, lecz także i groźba deportacji z Japonii za nieprzestrzeganie tych zasad. Wiele osób już teraz nie ma ochoty występować na igrzyskach olimpijskich i robi to bardziej dla przymusu.

Wiele napisano o zabawie, jaką sportowcy mieli w wioskach olimpijskich podczas igrzysk organizowanych przed 2020 rokiem. To tam właśnie tworzy się ten duch olimpijski, gdzie sportowcy mogą zapomnieć o wzajemnej rywalizacji, ciesząc się poznawaniem różnych osób czy kultur. Możliwości spędzania czasu z kolegami z drużyny, nawiązywania nowych znajomości i tworzenia wspólnych doświadczeń w Tokio będą niestety bardzo ograniczone. Drużyny będą działać w czymś, co moglibyśmy nazwać bańkami. Jednak mocno odizolowane będą te osoby, które uprawiają sporty indywidualne. Być może będzie to miało wpływ na ich ogólną motywację, zdrowie psychiczne i wydajność.

Już od pewnego czasu wiemy, że lockdown ma znaczący wpływ na ogólne zdrowie psychiczne sportowców. Przedłużająca się niepewność związana z opóźnionymi meczami, zawodami tylko pogorszyła całą sytuację. Trzeba przecież pamiętać o tym, że wielu sportowców ma tylko jedną okazję, aby co cztery lata walczyć o medal, dobre miejsce na igrzyskach. Nawet bez tych nowych i dodatkowych zasad igrzysk w Tokio sportowcy zmagali i nadal zmagają się z ograniczeniami nałożonymi na ich karierę podczas pandemii. Część sportowców przyznała się do problemów emocjonalnych, depresji. Inni zaś przez przesunięcie igrzysk o rok zaburzyli swój tryb treningowy. Niedawno Adam Kszczot, jeden z naszych faworytów w biegu na 800 metrów, wycofał się z walki o miejsce w Tokio. Miał nie tylko zaburzony cykl treningowy, lecz także przechodził spore komplikacje po szczepieniu.

Zasady dla sportowców czy innych uczestników IO bez wątpienia spowodują, że będą spędzać dużo czasu w samotności. Choć z jednej strony możemy mówić o skupieniu się wyłącznie na wynikach, to jednak każdy ze sportowców może do tego podchodzić zupełnie inaczej. Sportowcy ponadto będą spędzać dużo czasu w ciasnych pomieszczeniach, które już w poprzednich latach określano jako spartańskie. Można zatem stwierdzić, że zamiast cieszyć się pobytem w Japonii, niektórzy mogą wręcz poczuć się niczym w areszcie czy więzieniu.

Psychologowie sportowi od dawna twierdzą, że regeneracja psychologiczna jest nie tylko korzystna dla sportowców, ale ma kluczowe znaczenie dla ich wyników. Jak to jednak osiągnąć? Ostatnie badania sugerują, że sportowcy mogą być najbardziej aktywni psychicznie, gdy odpoczywają fizycznie. Muszą zatem mieć dla siebie wolny czas, a o to może być trudno w wiosce olimpijskiej przypominającej obiekt do kwarantanny.

Na koniec należy również dodać, że niedawno przeprowadzona ankieta wykazała, że większość Japończyków jest przeciwna organizacji igrzysk. To chyba pierwsza tego typu sytuacja, kiedy zostaną one zorganizowane wręcz na siłę.