Log in
    

XIV Memoriał im. Piotra Malinowskiego, Zakopane 2011

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

NAJLEPSI W TATRACH. XIV MEMORIAŁ PIOTRA MALINOWSKIEGO

FINAŁEM PUCHARU ŚWIATA W NARCIARSTWIE WYSOKOGÓRSKIM!

W połowie kwietnia do Zakopanego przyjadą najlepsi zawodnicy świata w narciarstwie wysokogórskim. Memoriał Piotra Malinowskiego, który od lat uznawany jest za najbardziej prestiżowe wydarzenie w tej dyscyplinie sportu organizowane poza Alpami, został doceniony przez Międzynarodową Federację Narciarstwa Wysokogórskiego ISMF, która nie tylko włączyła tatrzańskie zawody do kalendarza Pucharu Świata, ale w tym roku przyznała im rangę FINAŁU całej serii.

XIV Memoriał Piotra Malinowskiego w Zakopanym

Zakopane zajęło poczytne miejsce na mapie najważniejszych wydarzeń w narciarstwie wysokogórskim 2011 roku. Tatrzańskie zawody, które rozegrane zostaną 16 kwietnia br. będą ukoronowaniem rywalizacji najlepszych zawodników świata we francuskich Pirenejach (Gavarnie) i Wysokich Alpach (Pelvoux) a także w Alpach włoskich (Val Martello) i w Dolomitach (Tambre). Pierwszy raz w historii tej dyscypliny, Finał Pucharu Świata odbędzie się poza Alpami! Organizowane już XIV raz zawody poświęcone są pamięci zmarłego w 1995 roku Piotra Malinowskiego - propagatora narciarstwa wysokogórskiego w Polsce, uczestnika najważniejszych zawodów skialpinistycznych w Europie, wieloletniego Naczelnika Grupy Tatrzańskiej GOPR a później TOPR.

Piotr Malinowski zachęcił wielu do uprawiania tej wyjątkowej - będącej w harmonii z naturą i wszystkim tym, co w górach najpiękniejsze – dyscypliny. Narciarstwo wysokogórskie polega na podchodzeniu pod górę na nartach z przymocowanymi do ich ślizgów moherowymi lub syntetycznymi pasami, które zapobiegając ześlizgiwaniu się narty, ułatwiają podejście, oraz na zjazdach w terenie poza przygotowanymi trasami. Często uznawane jest za sport ekstremalny a tymczasem na przyjemną wycieczkę skiturową w wiosennym słońcu, po odpowiednim przygotowaniu, może wybrać się każdy, kto potrafi jeździć na nartach. Umiejętność poruszania się na nartach w prawie każdym terenie daje poczucie wyjątkowej satysfakcji i nieograniczonej wolności.

Organizatorzy kwietniowych zawodów – TKN Tatra Team i Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe - chcąc promować tę dyscyplinę przewidują wiele atrakcji dla kibiców, którzy w ten wyjątkowy weekend przyjadą do Zakopanego. Szeroko zakrojona akcja pod hasłem SkiTourFan przewiduje m. in. konkursy z nagrodami, pokazy slajdów, prelekcje. W ramach SkiTourFan'u planowane są również wyjścia chętnych kibiców z licencjonowanymi przewodnikami skiturowymi na najlepsze punkty widokowe na trasie zawodów, poprowadzonej przez najbardziej malowniczy rejon Tatr. Kibice będą mogli podziwiać zmagania najlepszych zawodników świata również w okolicach startu i mety zawodów, które usytuowane będą w pobliżu Schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej, a więc w terenie łatwo dostępnym zarówno spacerem jak i na nartach z Kasprowego Wierchu.

Finał Pucharu Świata to impreza najwyższej rangi. Organizatorzy spodziewają się w Zakopanem ponad 300 uczestników. Na trasie Memoriału Piotra Malinowskiego zapowiada się pasjonująca międzynarodowa rywalizacja. W tym sezonie walka jest bardzo wyrównana i to, kto zdobędzie Puchar Świata 2011 rozstrzygnie się zapewne dopiero na ostatnich metrach zawodów. Skialpinizm to dyscyplina, w której obok zawodników profesjonalistów, reprezentacji narodowych, w szranki na tej samej trasie stają również amatorzy. Prym wiodą zawodnicy z krajów alpejskich (swoją obecność na zawodach w Tatrach potwierdziła już m. in. kadra Włoch i Francji), w sezonie 2011 bardzo silni są Hiszpanie, a na „swoim” terenie miłą niespodziankę mogą sprawić zawodnicy z Polski i Słowacji. Pewne jest, że w sobotę, 16 kwietnia 2011 oczy całego „górskiego świata” skierowane będą na Zakopane.

Relację z zawodów przekazywać będzie kilkunastu akredytowanych dziennikarzy z całego świata. XIV Memoriał Piotra Malinowskiego odbywa się pod patronatem Międzynarodowej Federacji Narciarstwa Wysokogórskiego ISMF oraz Polskiego Związku Alpinizmu PZA. Sponsorami Finału Pucharu Świata 2011 w narciarstwie wysokogórskim w Zakopanem są Plus, RMD, Polartec. Finał Pucharu Świata wspierany jest przez LOTTO i Biuro Promocji Zakopanego.

www.memorial.topr.pl