Log in
    

Spray On rośnie!...

Tim Emmet i Will Gadd dorzucili 4 krótkie wyciągi w wymagającym przewieszeniu groty w helmcken Falls w Brytyjskiej Kolumbi. Powstała prawie 80 metrowa linia w jaskini... Zespół użył wykrywacza metali (sic!)(prawdopodobnie po raz pierwszy w histori), aby odnaleźć bolty które umieścili w styczniu tamtego roku na drodze Spray On.

Niezłe sople... Fot. Christian Pondella

Spray On otrzymal mocno kontrowersyjną wycenę WI10 (Chociaż mógła to być próba obnażenia skali lodowej, której Gadd wielokrotnie wytykał niedoskonałość). Po przewspinaniu pierwszego wyciągu, zespół ubezpieczył a następnie poprowadził klasycznie jeszcze bardziej przewieszone wyciągi. Gadd nie wypowiada się na temat wycene, ale zdjęcia, wideo (wspinaczka będzie pokazywana na przyszłorocznym Reel Rock film Tour) i szczegóły przejścia mówią same za siebie! Po pierwszym wyciągu kolejne 80 metrów prowadzi w prawie w poziomie po ogromnych lodowych soplach.

Will Gadd wspina się na Spray On

Wspin w lodzie! Fot. Christian Pondella

Co ciekawe, na drodze znalazły się tylko 2 drytoolowe ruchy w skale. Pozostała część to wspinaczka w lodzie, przemykanie, haczenie pomiędzy soplami a lodem. Ekstremalne trudności i odpadające kawały lodu nie były jedynym wyzwaniem. Gadd i Emmet musieli założyć poręczówkę w jaskini, ponieważ potworzyły się duże lodowe szczeliny, a pierwszy wyciąg był o 10 metrów krótszy...

Wspinaczka lodowa na Spray On

Spray On. Fot. Christian Pondella

Ocieplenie spowodowało, że zespół musiał się wycofać, zanim osiągnął wyjście z jaskini. Na swoim blogu Gadd napisał "Tim i ja doszliśmy już prawie do wyjścia z jaskini, do łatwiejszego terenu. Jeśli się zrobi zimno ponownie i lód się uformuje, to wrócimy w przyszłym tygodniu aby dokończyć robotę. Aczkolwiek teraz droga kończy się w całkiem logicznym miejscu"

Will Gadd i Tim Emmet pod Spray On

Gadd i Emmett na tle drogi Spray On. Fot. Christian Pondella

Więcej o próbach na blogu Willa Gadda