Log in
    

Batura Muztagh Pakistan 2011 - wyprawa KW Kraków

Już niebawem rusza kolejna wysokogórska wyprawa organizowana przez członków Klubu Wysokogórskiego Kraków. 

alt

Jutro z lotniska Chopina w Warszawie wyleci pierwsza dwuosobowa grupa, w składzie Oktawian Cież i Maciek Chmielecki. Pozostali członkowie wycieczki (Jakub Gałka, Piotr Picheta, Mikołaj Pudo) wylecą z Polski we wtorek 26 lipca, by po dwóch dniach morderczej podróży spotkać się z resztą ekipy w Delhi, stolicy Indii. A stamtąd, drogą lądową, wszyscy razem ruszą do Pakistanu.

Obszar wysokogórskich działań to prowincja Gilgit – Baltistan (północny Pakistan), w której znajduje się podgrupa górska Karakorum – Batura Muztagh West. Celem wyprawy jest eksploracja i wspinaczka na dziewicze 6 tysięczne szczyty, które znajdują się w otoczeniu lodowca Sath Marau (nazywany również: Satmato, Swat Maras, Rara Gamuk) oraz w otoczeniu lodowca Kukuar – Toltar (obszar rezerwowy), w zachodnim Karakorum.

Mapa Karakorum z zaznaczonym Karakorum Zachodnim

Rys. 2. Mapa Karakorum z zaznaczonym Karakorum Zachodnim

źródło: Wala J., Taternik nr 1/2004, str. 2

Góry Karakorum (z j. tureckiego „czarny piarg”) stanowią część rozległego obszaru wyżynno-wysokogórskiego Centralnej Azji. To potężne pasmo górskie, w obrębie którego wznoszą się cztery ośmiotysięczne szczyty, takie jak: K2 (8611 m), Gaszerbrum I (8068 m), Broad Peak (8047 m), Gaszerbrum II (8035 m). Ten niezwykle długi łańcuch górski (150 km szerokości i 450 km długości) znajduje się na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, i od zawsze stanowił wyzwanie dla wspinaczy z całego świata. Góry Karakorum są najsilniej zlodowaconym obszarem w strefie podzwrotnikowej, i to właśnie w tym miejscu znajdują się jedne z najpotężniejszych lodowców górskich ziemi: Siachen (75 km długości), Hispar (61 km), Biafo (80 km), Baltoro (58 km).

Karakorum Zachodnie

Na zielono zaznaczony obszar działań wyprawy

Źródło: Jerzy Wala: Karakorum Zachodnie [W:] Taternik 1/2004

Wśród szczytów znajdujących się w otoczeniu lodowca Sath Marau, na wyróżnienie zasługują następujące wierzchołki: Purian Sar North (6232 m), Swat Maras (6005 m) oraz niezwykle piękny dwuwierzchołkowy szczyt o nazwie Satmaro Tower (5997 m), który bez wątpienia jest wizytówką doliny Sath Marau. To właśnie te szczyty będą główną areną zmagań ekipy.

alt

Fot. Jakub Gałka – dwuwierzchołkowy Satmaro Tower (5997 m), który jest wizytówką doliny Sath Marau

W skład wyprawy wchodzą w dużej mierze uczestnicy poprzedniej wyprawy eksploracyjnej w Zachodnie Kakshaal Too, która zakończyła się wejściem na kilka dziewiczych szczytów i wytyczeniem nowych dróg z nieodwiedzanej dotychczas przez wspinaczy doliny Dzhirnagaktu.

Wyprawa Batura Muztagh Pakistan 2011 zaplanowana została na sierpień tego roku.

Zapraszamy serdecznie na stronę internetową wyprawy www.kw.krakow.pl/pakistan2011 oraz na profil na Facebooku

Z górskim pozdrowieniem
W imieniu członków wycieczki :)

Piotr Picheta

 

Partnerzy wyprawy

alt