Log in
    

Szybkie wejście Whartona na Eiger

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Po spędzeniu paru tygodni w pobliżu Eigeru (kręcenie filmu o Metanoi i Jeffie Lowe), Josh Wharton zdecydował się na wspinaczkę Klasyczną Drogą na Płn. Ścianie Eigeru. Dzięki prawie doskonałym warunkom udało mu się na nieznanej mu drodze, wykręcić czas 7 godzin i 15 minut.

Północna Ściana Eigeru

Fot. wikipedia

Rekord szybkości na Eigerze ustanowił w 2008 roku Ueli Steck (2 godziny 47 minut), jednakże tylko 3 wspinaczy (wszyscy z Alp) wspięło się na tą ścianę w mniej niż 8 godzin.

Josh Wharton z Colorado, stwierdził, że musiał zwolnić z powodu świeżego śniegu w 1/3 ściany7. Do tego w jednym momencie pomylił się i musiał wrócić się kawałek. "Warunki były generalnie OK w połowie drogi, a słabe na wyjściowych rysach (mało lodu)". Wharton użył tylko raz liny, na pierwszych metrach trudnej rysy. Generalnie całe przejście drogi można zaliczyć jako OS. Podczas kręcenia filmu Josh przebywał niedaleko trawersu Hintertoissera.

"Trochę treningu, lepsze warunki, i rozeznanie na drodze. Mogło by sprawić, że bym zszedł z czasem do około 4 godzin, ale czas 2:47 jest po za moim zasięgiem." "Potrzebujesz niesamowitego spręża i siły woli, aby podjąć takie ryzyko. Wątpię, abym odważył się w najbliższym czasie na coś takiego".

Wharton po ubiegłorocznym paskudnym wypadku w Rifle Canyon (lot i złamanie, podczas obijania dróg), wrócił do wspinania w wielkim stylu i w styczniu zdominował zawody Ouray Ice Festival 2011

Z kolei tutaj możecie zobaczyć filmik z Ouray Ice Festival 2011, z przejścia Josha Whartona

Historia rehabilitacji Josha Whartona

Źródło: climbing.com