Logo

Rekord szybkości na Drodze Cassina na Denali - Aktualizacja!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kolejna porcja doniesień z Alaski. Brytyjczycy Jonathan Griffith i Will Sim przeszli Drogę Cassina na Denali w niesamowitym czasie 14 godzin i 40 minut. Jest to najszybsze przejście tej drogi w historii, lecz tylko najszybsze...

Droga Cassina na Denali

Żebro na Mt. Mckinley (Denali) którym biegnie Droga Cassina. Fot. NPS collection

Tymczasem brytyjczycy wcale nie mieli zamiaru pobijać rekordu Stumpsa. Sim stwierdził na swoim blogu, że droga jest warta przejścia i jest to jedna z najbardziej znanych dróg na świecie.

Brytyjczycy w ogóle nie zatrzymywali się, aby coś zjeść, bo ich żołądki odmówiły pracy ze względu na zimno. Jonathan Griffith na swoim blogu napisał:
"Cieszymy się, że zrobiliśmy Drogę Cassina w takim czasie i stylu. Gdy pakowaliśmy się w bazie, mieliśmy mieszane uczucia co do plecaka na jeden dzień, gdy Cassin to jedna z największych ścian na świecie, oraz jedna z najsłynniejszych dróg w Ameryce"

Dodatkowo Griffith dodaje nowe szczegóły przejścia:
"Mieliśmy założony ślad przez szwedów, zanim ich wyprzedziliśmy, a następnie weszliśmy na Kahiltna Horn (6200m), na szczyt nie wchodziliśmy.
W 1991 roku Mugs Stump (Amerykański alpinista który zginął w 1992 roku), również przeszedł Drogę Cassina w alpejskim stylu. W zaledwie 15 godzin (tylko 20 minut wolniej niż rekord brytyjczyków), Stumps wszedł na szczyt (miał ślady do szczytu).
Jeśli przyjmiemy najbardziej purystyczny cel, to w tej kategori powinni wygrać Colin Haley i Bjørn-Eivind Årtun, którzy zrobili Drogę Cassina w 17 godzin (bez śladów i na szczyt).

J. Griffith w Kuluarze Japończyków na Denali

Jonathan Griffith w Kuluarze Japończyków na Denali. Fot. Will Sim

Cassin Ridge, Denali

Pierwsze przejście 6-19 lipca 1961 roku przez włoską wyprawę "Pająków" z Lecco, w składzie: Luigino Airoldi, Gigi Alippi, Jack Canali, Riccardo Cassin, Romano Perego i Annibale Zucchi. Elegancka i wymagająca linia, jest jedną z najbardziej znanych i pożądanych alpejskich dróg na świecie. Po przejściu drogi Cassin otrzymał telegram z gratulacjami od prezydenta Johna Kennedego.
Droga ma wycenę (według Alaskańskiej skali wspinaczkowej) 5, 65°, 5.8 AI4, ok. 2800 metrów i zazwyczaj jej przejście zajmuje 3-7 dni.

Na nartach z Denali

Dodatkowo z najwyższego szczytu Ameryki Płn zjechał na nartach Szwed Andreas Fransson. Zjazd prowadził południową ścianą

Ekstremalista z Chamonix, aklimatyzował się w kuluarze Orient Express, skąd zjechał 2 razy na nartach, a następnie wspiął się ze swoim pratnerem Kastengrenem na szczyt. Według miejscowych, pierwsze 1500 metrów zjazdu zajęło mu pół godziny, lecz potem teren stał się trudniejszy i Fransson musiał założyć raki i czekan, aby strawersować do kolejnego odcinka zjazdu.
W międzyczasie temperatura wzrosła i zaczęły się lawiny kamienne, co spowodowało, że szwed zrobił sobie 6 godzinną przerwę zanim zjedzie w najtrudniejszy odcinek. O 11 w nocy zaczął schodzić, zjeżdżać na linie i na nartach (jeśli tylko było to możliwe). O 5 rano zaczął już zjeżdżać lodowcem. Komentarz Andreasa Franssona po zjeździe:
"Połowa z terenu którym się wspinałem, mogła by być terenem którym da się w dzień zjechać, przy dobrych warunkach, lecz nie jestem, aż tak bardzo o tym przekonany." "Dla próbujących zjechać w lepszym stylu będzie to trudne, ponieważ mogą urobić 300-400 metrów więcej niż ja. Z 4000 tysięcy metrów, zjechałem 3000, więc uważam że jest całkiem nieźle ;)"

Po zjeździe Fransson i Kastengren, wspięli się Drogą Cassina w 33 godziny (wliczając w to 9 godzinny biwak). Szwed nie odpuścił Denali i 2 dni później zjechał Kuluarem Messnera (około 45° kuluar, długości 1500 metrów na zachodniej ścianie).

Źródło: Alpinist.com, planetmountain.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski