Log in
    

Brytyjczycy na Mt Geist

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Brytyjczycy Neil Warren i Guy Wilson dokonali prawdopodobnie pierwszego przejścia północno-wschodniej ściany Mt Geist (3268m) na Alasce.

Północno-wschodnia ścian Mt. Geist

Północno-wschodnia ścian Mt. Geist. Fot. Guy Wilson

Przed opuszczeniem Anglii ich głównym celem była pierwsze przejście zachodniej grani Mt hayes. Jednak po przybyciu na miejsce okazało się, że grań została już przebyta w latach 70tych (sic!). To wcale niezbyt rzadkie zjawisko w tym rejonie. Wiele pierwszych przejść, nie było rozgłaszane, dzięki czemu wiele zespołów nieraz po fakcie dowiadywało się, że jednak pierwsi to oni nie byli ;)

Brytyjczycy w tej sytuacji zdecydowali się na 2 góry:

Pierwszą była Skarland (3145m), na którą wspięli się południowo-wschodnim grzebietem. Niezbyt stroma, nie pusciła jednak zbyt łatwo, ze względu na kiepski śnieg. Na 2800 metrach zespół napotkał twardy lód, więc zostawili narty i zdobyli szczyt.

Południowo-wschodni grzbiet Skarland został zdobyty w kwietniu 1976 roku przez amerykański zespół: Dave Davis, Dakers Gowans i Keith Hansen.

Niedługo przed zbliżającą się datą odjazdu (a właściwie odlotu) Warren i Wilson wspięli się północno-wschodnią ścianą Mt. Geist.

Ścianę pokonano już parokrotnie, lecz były to przejścia lewej strony, które są o wiele łatwiejsze. Jednakże główne spiętrzenie ściany nie było pokonane.
Brytyjczycy przeszli ponad 1000 metrową ścianę i zeszli północnym grzebietem i stylu alpejskim w 22 godziny od obozu do obozu.

Droga oferuje wspinaczkę 55-60°, trikowe mikstowe sekcje w kiepskiej skale, lodowe odcinki, i prawie pionowe odcinki śniegu. Asekuracja i stanowiska, często były słabe. Ogólnie drogę wycenili na alpejskie TD+

Zjazdy z grzybów śnieżnych i Abałakowów...

Na koniec rada od doświadczonego w tej materi zespołu: "Weźcie więcej niż litr wody!"

Źródło: thebmc.co.uk