Log in
    

150 rocznica wejścia na Mount Blanc Granią Goutera

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniach 17-18 lipca 1861, członkowie Alpine Club (AC), Francis Fox Tuckett i Leslie Stephen, wraz z przewodnikami dokonali pierwszego przejścia całą Granią Gouter (Goutre Ridge), i weszli na Mount Blanc. W związku ze 150 rocznicą tego wejścia, Alpine Club planuje wiernie odtworzyć tamtą ekspedycję, więc również będzie trwała 2 dni.

alt

Projekt nowego budynku schroniska Gouter (3 817 m n.p.m.)

Rekonstrukcja tamtych zdarzeń jest organizowana przez członka AC i rezydneta doliny Chamonix - Gusa Mortona, w przedsięwzięciu będzie również uczestniczyć dziennikarka Susan Greenwood, która przygotuje kilku stronnicowy artykuł dla magazynu The Observer. Wspinacze wyruszą z Bionnassay (1 410 m n.p.m.) 17 lipca około godz. 9:00 i nie zamierzają korzystać ze współcześnie dostępnych udogodnień.

Czeka ich długi marsz przez Col de Voza, Bellevue, Col de Mt Lachat i Col des Rognes aż do schroniska Tête Rousse (Tête Rousse Hut - 3 167 m n.p.m.), w pobliżu której rozbiją obóz lub będą biwakować.

W dalszą drogę wyruszą o 1:00 nad ranem, przekroczą 'Grand Couloir' i o 4:00 powinni dotrzeć do schroniska Gouter (Gouter Hut - 3 817 m n.p.m.) a kilka godz. później dotrą na szczyt. Do Gouter Hut powinni zejść jeszcze przed południem. Następnie będą kontynuować zejście do Tete Rousse żeby zebrać pozostawiony sprzęt biwakowy i ruszyć w długi powrotny marsz do Les Houches (na wys. 1 110 m n.p.m.)

Mount Blanc został pierwszy raz zdobyty już w roku 1786, z Chamonix przez Grand Plateau i Rochers Rouges, natomiast dopiero w roku 1855 dokonano wejścia z St Gervais mijając Dome de Gouter i schodząc do Grand Plateau. Natomiast górna północno-wschodnia część Grani Goutera - Bosses Arête - pozostawała niezdobyt do roku 1859, kiedy to wspięła się nią ekipa Charlesa Hudsona z Chamonix przez Grand Plateau.

W roku 1861 ekipa, w składzie Melchior Anderegg, Johann Josef Bennen, Peter Perren, Tuckett i Stephen, dokonali pierwszego przejścia całej drogi prowadzącej przez Tête Rousse, Aiguille de Gouter and Bosses Arête. Dotarcie z St Geravais do Aiguille de Gouter, zajęło im zaledwie dziewięć godziń, natomiast dojście do szczytu kolejne cztery.

Gdy w 1912 roku została zbudowana kolejka szynowa docierająca do Nid d'Aigle (2 372 m n.p.m.), droga ta (czasami zwana Voie Royale) stała się najbardziej popularna. Konsekwencją tego jest obecny stan rzeczy, Grań Goutera jest chronicznie 'zakorkowana' podobnie jak i samo schornisko, oraz spora ilość śmieci pozostawianych na szlaku, szczególnie przy schronisku Vallot.

Gouter Hut (obecny budynek pochodzi z 1962r, poprzedni wybudowany został w 1858) jest obecnie poddawany całkowitej przebudowie, która ma się skończyć latem 2012 roku i będzie kosztować około 6 milionów Euro. W konsekwencji turystom zostanie oddany do użytku futurystycznie wyglądające schronisko z miejscem dla 120 osób (obecny budynek mieści 100 osób).

W konsekwencji zmian warunków w górach, Grand Couloir jest coraz niebezpieczniejszy, i odnotowuje sie coraz więcej lawin kamiennych. W latach 2001-2010 odnotowano 31 wypadków śmiertelnych na odcinku pomiędzy Tête Rousse i Gouter Hut. Jednakże większość wypadków była konsekwencją pośliźnięcia aniżeli uderzenia spadającymi odłamkami skalnymi.

Obecnie Petzl prowadzi studium możliwości wykonania mostu w poprzek kuluaru, bądź tunelu, gdyż przewodnicy mogą  jedynie powstrzymać klientów przed upadkiem i starać się zminimalizować niebezpieczeństwo. Ze względów bezpieczeństwa coraz częściej wybierana jest droga ze schroniska Cosmiques przez Mt Maudit i powrót przez Grands Mulets.

 źródło http://thebmc.co.uk