Log in
    

La Classica Moderna - nowa droga na Mont Blanc

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Herve Barmasse robi kolejny krok na drodze realizacji swojego najnowszego projektu - The North Face Exploring The Alps. Wraz z braćmi Ikerem i Eneko Pou udało mu się poprowadzić nową drogę wspinaczkową na południowych zboczach Mont Blanc. Już we wrześniu słynny alpinista odwiedzi Polskę.

Podejście braci Pou i Herve Barmassego pod al Regugio-Vivac Eclecs

Podejście braci Pou i Herve Barmassego pod al Regugio-Vivac Eclecs. Fot. www.pouanaiak.com

O kimś, kto wychował się u stóp Matterhornu, w rodzinie gdzie od 3 pokoleń mężczyźni są przewodnikami górskimi, z pewnością można powiedzieć, że ma wspinaczkę we krwi. Herve Barmasse od najmłodszych lat związany jest z górami.  Już w wieku 22 lat zaczął pracować jako przewodnik górski, od tego czasu stopniowo zdobywał uznanie na całym świecie za wyznaczanie nowych i powtarzanie wielu trudnych dróg wspinaczkowych.

W ramach swojego najnowszego projektu - The North Face Exploring The Alps, słynny alpinista zaplanował poprowadzić trzy nowe drogi wspinaczkowe na trzech najwyższych szczytach Europy. Na początku kwietnia br. udało mu się osiągnąć sukces na Matterhornie.

The North Face Exploring Alps w trakcie wytyczania nowej drogi

Zespół w trakcie wytyczania nowej drogi. Fot. www.pouanaiak.com

Teraz, wraz z Ikerem i Eneko Pou, wyznaczył w stylu klasycznym drogę na południowych zboczach najwyższego szczytu Europy. Pierwszego dnia, przy słonecznej pogodzie wspinaczom udało się pokonać 11 wyciągów na lewym filarze Brouillard. Po noclegu w Rifugio Monzino (2590m), postoju na Bivacco Eccles (3850m) i biwaku w pobliżu szczytu Mont Blanc po stronie Courmayeur wspinacze zeszli w kierunku Chamonix.

W czasie wspinaczki Pou i Barmasse używali jedynie podstawowego sprzętu asekuracyjnego. Jak tłumaczy Barmasse: „Nasza wspinaczka była zgodna z filozofią Waltera Bonattiego, który w 1959 roku jako pierwszy wspinał się po tej stronie Mont Blanc. Określiłbym to jako mieszankę nowoczesnego i klasycznego stylu wspinania. Główne jego założenie jest takie, że aby wrócić do domu trzeba dojść na szczyt. Stąd nazwa La Classica Moderna”.

Linia drogi La Classica Moderna

Linia drogi La Classica Moderna. Fot. www.pouanaiak.com

Więcej o tym, a także innych dokonaniach Herve Barmasse’a, będzie można dowiedzieć się podczas spotkania z nim oraz jego ojcem w czasie 7. Spotkań z Filmem Górskim, które odbędą się w dniach 8 - 11 września w Zakopanem.

Źródło: pouanaiak.com