Log in
    

Nowe drogi w Andach Peruwiańskich - Nevado Santa Cruz

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

24 lipca 2011 roku ekspedycja Fila-Santa Cruz 2011 wróciła do włoch. Zespół w składzie Fabrizio Manoni, Enrico Rosso i Paolo Stoppini wytyczył dwie nowe drogi: jedna to pierwsze wejście na Gran Gendarme (5800m) który zwieńcz południowo-wschodnią grań Nevado Santa Cruz, natomiast druga to pierwsze wejście wschodnią ścianą Nevado Santa Cruz Chico. Alpinistom towarzyszył do wysokości 5200m kamerzysta Maurizio Pellegrini i fotograf Gonzalo Bavestrello, wykonali oni 3 tys. zdjęć i 10 godz. fimu.

alt

Fila-Santa Cruz 2011

Ekipa opuściła obóz ABC 7 lipca kierując się na Gran Gendarme znajdujący się w północno-wschodniej części grani Nevado Santa Cruz. Do podnóża Gendareme(ok 5100 m) dotarli żlebem, następnie wzdłuż grzbietu aż do wiszącego lodowca(a konkretniej jego lewej strony). Wspięli się na niego i kontynuowli wejście polem śnieżnym aż dotarli do kolejnego mniejszego wiszącego lodowca. Założyli tutaj kolejny obóz, tuż poniżej Gran Gendarme. Następnie wrócili do Base Campu i po jednodniowym odpoczynku wrócili do założonego obozu, planując zdobyć szczyt Santa Cruz. Kolejnego dnia borykali się z śnieżno-lodowymi problemami, jakość niektórych sekcji na północnej ścianie również nie napawała optymizmem. Po kilku godzinach ciężkiej harówki osiągnęli szczyt Gendarme, pokonując przewieszenie, i napotykając ogromną "bezę" o szerokości ok 30 m, powyżej ostrej jak nóż grani na wysokości 5800 m.

alt

fot. Fila Santa Cruz 2011

Z tego punktu zobaczyli, że kontynuacja wspinaczki granią nie ma szans, droga była poprzecinan licznymi, niestabilnymi grzybami śnieznymi, na północ w samym środku ściany: lód i lawiny kamienne, natomiast na południe stoki były pokryte lekkim śniegiem i przechodziły w pionową pustkę. Zdobyty szczyt Gran Gendarme dedykowali pamięci przyjaciela Luciano Colombo (utalentowanyego alpinisty i wolontariusza w Operazione Mato Grosso), a sami zdecydowali się wycofać, wcześniej wytyczywszy sobie inny cel, którym była zdumiewająca linia na Wschodnie Ścianie Nevado Santa Cruz Chico.

alt

fot. Fila Santa Cruz 2011

Po dniu odpoczynku w Base Campie, 16 lipca, udali się na lodowiec poniżej Wschodniej Ściany Santa Cruz Chico i rozbili namiot na wys. 5200m. Następnego dnia wyruszyli wcześnie rano w stylu alpejskim,  wspinaczka trwała 12 godzin i napotkali kilka problemów, szczególnie podczas zjazdów. Przejście tej drogi jest najprawdopodobniej pierwszy wejściem Wschodnią ścianą Nevado Santa Cruz Chico.

alt

fot. Fila Santa Cruz 2011

Sciana ta posiada typowe trudności wspinaczkowe w Andach: stromizny, ogromne grzyby lodowe i niestabilny śnieg. Droga prowadzi centralnym żlebem do ogromnego seraka, którego omija się trawersem od prawej strony i dociera się do żlebu który prowadzi prosto do szczytu.

alt

fot. Fila Santa Cruz 2011

Warunki pogodowe nie były najlepsze, temperatura oscylowała w okolicy -15st.C do tego silne wiatry, chmury i ograniczona widoczność. Warunki śniegowe natomiast utrudniały również zjazdy linią wejścia. Droga ma ok. 500m przewyższenia a 600m długości. Trudności szacuje się na ED, z licznymi lodowymi sekcjami o nachyleniu 80-90 stopni, i kilka sekcji o trudności pro.

Drogi:

Gran Gendarme, NE RidgeNevado Santa Cruz (5800m)

(Punta Luciano Colombo)
Enrico Rosso, Paolo Stoppini, Fabrizio Manoni 09/ 06/2011
Dedykowana Luciano Colombo

alt

fot. Fila Santa Cruz 2011

Via Diretta East Face Nevado Santa Cruz Chico (5800m)

Enrico Rosso, Paolo Stoppini, Fabrizio Manoni 16/06/2011
600m, TD+
Dedykowana alpiniście i Przewodnikowi Górskiemu Marco Forcatura

alt

fot. Fila Santa Cruz 2011

Film z tej ekspedycji można znaleźć w naszym serwisie pod tym linkiem

źródło: www.planetmountain.com