Logo

Dzieje się na północnej Grandes Jorasses

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ostatnimi czasy pogoda w Alpach rozpieszczała. Skorzystały na tym co najmniej 2 zespoły. Marcin Tomaszewski i Marcin Rutkowski, przeszli megaklasyk Colton-MacIntyre. Z kolei szwedzki zespoł Olov Isaksson i Michael Rüter wytyczył prawdopodobnie własny wariant do drogi Knez/Skok.

Cieszy nas to, że na fali świetnych przejść (w tym roku będzie duże podsumowanie sezonu) biorą udział również Polacy. Zespół dwóch Marcinów wbił się w północną ścianę Grandes Jorasses w środę 28 września, by po 22 godzinach akcji znaleźć się na szczycie.

Warunki w ścianie mieli całkiem przyzwoite (lecz do asekuracji już dość wymagające). Kluczowy wyciąg "Alexis" padł w stylu 1xAF. W zastanych warunkach Panowie wycenili na M7+. Nie był to koniec trudności bo końcowy headwall okazał się niebanalny (7-8 godzin). Samo zejście też okazało się przygodowe.

Marcin Tomaszewski na Colton-MacIntyre

Marcin Tomaszewski walczy na wyciągu Alexis. Fot. Marcin Rutkowski

28.09.20011 Grandes Jorasses, Colton-MacIntyre VI.6 (aka British Route) 1200m
Marcin Rutkowski (WKW, Proguide.pl) Marcin Tomaszewski (KW Szczecin, HiMountain, Edelrid), 22h

Przejdźmy do Szwedów. "Czy można uwierzyć, że możliwe jest zrobienie nowej linii na ścianie takiej jak Grandes Jorasses w 2011 roku? Wciąż, nawet mimo tego zabawa i przygoda jest".

Nowy wariant na Grandes Jorasses

Najtrudniejsze miejsce nowego wariantu. Fot. arch. Isaksson / Rüter

Isaksson i Rüter rozpoczęli wspinaczkę drogą Knez/Skok (1980, 4c, A1, 55°, 750m), i po około 400 metrach rozpoczęli wytyczanie własnego wariantu na prawo od wariantu Desécures / Robach (2003, V5, M5+, 750m). Wspinali się prosto, i przez serię ostrych kuluarów, w czujnym lodzie.. Szli na lotnej asekuracji w terenie do M5 i po 300 metrach dotarli do Pointe Young. Zjechali dwa razy do Col Des Grandes Jorasses skąd zeszli do Włoch na... dobrą kawę :)

Nowy wariant na Grandes Jorasses

Prawdopodobny przebieg nowego wariantu. Fot. Fot. arch. Isaksson / Rüter

Szwedzi odwiedzili Alpy w kwietniu 2011, kiedy to weszli na Matterhorn Drogą Schmida. Niedawno przeszli również Colton-MacIntyre.

Źródło: goryonline.com, planetmountain.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski