Log in
    

52 x 4000 metrów

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

26 września wejściem na Lauteraarhorn (4042m) Andrzej Kurowski  skompletował wejścia na wszystkie czterotysięczniki alpejskie na terenie Szwajcarii (52 szczyty x 4000).

Jednocześnie było to jego 101 wejście na szczyt 4000m w Alpach (poza Szwajcarią, również we Włoszech i Francji). Prawdopodobnie jedyną osobą z Polski posiadającą dotąd "komplet Szwajcaria" był dr Jerzy Hajdukiewicz - pierwszy Polak na wszystkich alpejskich czterotysięcznikach.

Obecnie do pełnej kolekcji brakuje Andrzejowi części (trudnych technicznie) szczytów w masywie Mont Blanc. Klasę wyczynu podnosi fakt, że przeszedł on dwukrotną operację kardiochirurgiczną i wspina się mając szczepioną zastawkę serca od dawcy.

Andrzej Kurowski

Andrzej Kurowski. Fot. www.users.pjwstk.edu.pl/~s4013/mojegory

Andrzej Kurowski ma 43 lata, wspina się od 1986. Członek KW Warszawa (w przeszłości również Speloklubu Warszawskiego). W wyniku wrodzonej wady serca, otrzymał w 1991 biologiczną zastawkę serca, a po ponownej operacji w 2001 zastawkę pochodzącą od dawcy.

Na swój pierwszy czterotysięcznik wszedł w 1991 roku, ale świadomy zamiar kompletowania wszystkich powstał w 1995. W ciągu czterech lat, do 1998 zebrał większość swoich wejść, potem kiedy pojawiły się możliwości wyjazdów w wyższe góry, zainteresowanie tematem alpejskich czterotysięczników osłabło.

Dokompletowanie ostatnich, najtrudniejszych szczytów w Szwajcarii, zajęło dwa sezony 2009 i 2011. Do wykazu przyjętego przez UIAA dotyczącego wszystkich 82 czterotysięczników Andrzejowi brakuje czternaście szczytów znajdujących się w graniach Mont Blanc.

Zdobywanie wszystkich szczytów alpejskich o wysokości przekraczającej wysokość 4000m, określane niekiedy mianem "Korony Alp", to obecnie pasja ogarniająca wielu europejskich alpinistów. Pierwszym wspinaczem, który spopularyzował tą ideę był Austriak Karl Blodig. Swoją kolekcję zamknął w roku 1932. Prawdopodobnie jedynym dotychczas Polakiem, który skompletował "Koronę Alp", był dr Jerzy Hajdukiewicz w latach 1942 - 1980. Obecnie lista szczytów jest obiektem dyskusji - według różnych źródeł przyjmuje się, że jest 60 lub 82 głównych wierzchołków (dr Hajdukiewicz przyjmował 57 szczytów).

Źródło: pza.org.pl, www.users.pjwstk.edu.pl/~s4013/mojegory