Log in
    

Wakacje Ines Papert - Quantum of Solace (ABO, WI 7+, M7, 600m)

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ines Papert i Wolfgang Russegger otworzyli nową linię na Great Wall of China w Kirgistanie. Quantum of Solace otrzymała budzącą respekt wycenę (ABO, WI 7+, M7, 600m)!

Quantum of Solace (WI 7+, M7, ABO, 600m)

Linia drogi Quantum of Solace (ABO, WI 7+, M7, 600m)! Fot. arch. Ines Papert

W 2010 Ines próbowała poprowadzić nową drogą na południowo wschodniej ścianie Kyzyl Asker. Pomimo tego że do szczytu zabrakło im 200 metrów. Linia okazała się świetna, więc decyzja o powrocie zapadła szybko.

Glajt

Wakacje na glajcie w Kirgistanie... Tylko pozazdrościć. Fot. arch. Ines Papert

Ines Papert wyjechała do Kirgistanu już we wrześniu, gdzie spędziła trochę czasu z synem. Oraz na poszukiwaniu potencjalnych celów (przyp. red. na glajcie... takim to dobrze :). Niedługo do Niemki dołączyli Wolfgang Russegger i Charly Fritzer. Kłopoty zaczęły się gdy ciężarówka ze sprzętem ugrzęzła w błocie 2 km od obozowiska. Cały sprzęt musiał zostać doniesiony na plecach do Base Campu.

Samochów

Po 3 dniach walki wreszcie udało się oswobodzić auto. Fot. arch. Ines Papert

ABC pod południowo-wschodnią ścianą postawili 20 km i 1000 metrów wyżej, niż poprzednim razem. Z jednej strony było to dobre zagranie, z drugiej Austriacy byli zbyt słabo zaaklimatyzowani. Wyprawa mogłaby się skończyć szybko tragicznym finałem, gdy Fritzer wpadł do szczeliny. Na szczęście nic mu się nie stało.

Widok na mur skalny "Great Wall of China"

Widok na mur skalny "Great Wall of China". Fot. arch. Ines Papert

Trójka wspinaczy wbiła się w ścianę 12 września (o 4 rano), linią którą wyznaczyli w zeszłym roku. Szybko osiągnęli miejsce biwakowe na wysokości 5300 metrów (o 10 rano). Podwyższona temperatura sprawiła, że ścianą zaczęły lecieć kawałki lodu, na domiar złego Fritzer zaczął odczuwać skutki choroby wysokościowej. W tej sytuacji wspinacze szybko zjechali do podstawy ściany i wrócili do Base Campu, aby Fritzer odpoczął.

Wspinaczka na Quantum of Solace

Wspinaczka na Quantum of Solace (ABO, WI 7+, M7, 600m). Fot. arch. Ines Papert

Czas do powrotu szybko upływał, a frustracja rosła. Papert i Russegger postanowili zaatakować inny cel, znajdującą się niedaleko Great Wall of China. Zespół wybrał linię drogi, a następnie wspiął się nią w stylu alpejskim. Rezultamem jest Quantum of Solace, trikowa mikstowa linia o długości 600 metrów. Jak sama Ines stwierdziła:
„ droga wymagała ode mnie całej mojej odwagi i wspinaczkowych umiejętności”.

I. Papert w akcji

Ines Papert w akcji. Fot. arch. Ines Papert

Droga biegnie ciekami lodowymi, przewieszoną skałą i lodem (sic!), jak również głębokim, sypkim śniegiem. Propozycja wyceny: ABO, WI 7+, M7

Źródło: planetmoutain.com