Logo

Mocne przejście w Patagonii. Ragni Route powtórzona.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Micheal Lerjen i Korra Pesce przeszli rzadko powtarzaną Ragni Route (1500m, AI5+ M4 MI6) na zachodniej ścianie Cerro Torre.

Dwójka alpinistów wyruszyła w niedzielę 6 listopada z Campu Niponinos, w kiepskich warunkach śniegowych, minęli Col Standhardt i założyli bazę na początku zachodniej ściany. Wystartowali o 2 w nocy, by na szczycie zameldować się o 15-tej. Zjazdy (oczywiście w paskudnej patagońskiej aurze zajęły im 6 godzin. Następnego dnia przeszli 42 kilometry, aby dostać się do El Chalten na zasłużone piwo i pizzę :)

Micheal Lerjen na Cerro Torre

Micheal Lerjen na szczycie Cerro Torre. Fot. Korra Pesce

Ragni Route (1500m, AI5+ M4 MI6) została wyznaczona 13 stycznia 1974 roku przez włoski zespół: Daniele Chiappa, Mario Conti, Casimiro Ferrari i Pino Negri. Droga oferuje niesamowite wspinanie w formacjach lodowo/śnieżnych (np. Grzyby śnieżne na szczycie).

Ragni Route

Ragni Route na Cerro Torre (nr 1). Fot. Simone Moro/pataclimb.com

Był to pierwszy szczyt w Patagoni dla Włocha Korra Pesce. Z kolei Micheal Lerjen ma już na koncie kilka dróg w tym rejonie. W 2010 wszedł na Fitz Roya drogą Supercanaleta. Również na Torre Egger, Punta Herron, Aguilla Poincenot, i Aguilla Standhart. Dwa lata wcześnie wszedł na Aguilla Guillamet (drogą Amy Couloir). W 2007 roku wytyczył nowy wariant do Supercanalety, No Brain No Pain (6c 65°), w zespole z Claudio Inselvini.

Źródło: planetmountain.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski