Log in
    

Steve House twoim "Alpejskim mentorem"

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Do 4 kwietnia można składać podania do programu „Alpine Mentors”. Ten ciekawy program powstał z inicjatywy amerykańskiego wspinacza Steve'a House'a. Celem jest promowanie alpinizmu wśród młodych alpinistów, którzy chcą się skoncentrować na technicznych wejściach w stylu alpejskim na najwyższe i najtrudniejsze szczyty.

S. House

Steve Hose podczas wspinaczki. Fot. arch. Steve House / planetmountain.com

Dla szczęśliwców którzy dostaną się do programu czekają takie atrakcje jak: wspinaczki z doświadczonymi alpinistami (m. in. Steve House, oraz jego wieloletni partner wspinaczkowy Vince Anderson). Uwieńczeniem programu będzie możliwość dołączenia do składu wyprawy do Azji (lub Płd. Ameryki) w 2013 roku.

Skąd pomysł na taką inicjatywę? O tym wypowiada się Steve House: „Czuję że w ciągu ostatnich 20 lat otrzymałem tyle wiedzy i doświadczenia, że teraz chciałbym dać coś od siebie dla wspinaczkowej społeczności”

Po ukończeniu szkoły średniej Steve udał się do Słowenii, gdzie wkrótce trafił pod skrzydła bardziej doświadczonych wspinaczy. Przez lata wspinał się z partnerami starszymi od niego, m.in. Barry Blanchard, Steve Swenson, Scott Backes i Mark Twight.
W 2010 Amerykanin uległ wypadkowi wspinaczkowemu na Mount Temple. Po akcji ratunkowej uświadomi sobie, że głównie to on uczył się od starszych partnerów, a nie miał okazji przekazywać tych nauk młodszym od siebie.

Głównym założeniem programu jest wspinaczka, lecz Steve House ma nadzieję, że młodsi wspinacze będą dalej przekazywali umiejętności które nabędą w „Alpine Mentors”

Najbardziej interesującą rzeczą w programie jest to, że drzwi są otwarte bez względu na narodowość. Podania można składać do 1 kwietnia 2012 na stronie alpinementors.org.

Wymagania

  • wiek pomiędzy 21-30 lat
  • Minimum 5 lat wspinaczki

Rekomendowany poziom:

  • Wspinaczka skałkowa
  • OS na drogach o trudnościach 5.11 trad (VI.2)

Wspinaczka lodowa

  • OS na WI 5

Wspinaczka mikstowa

  • OS na M6 Trad

Skitury

  • Umiejętność skituringu i ski-alpinizmu mile widziana, aczkolwiek niekonieczna.

Alpinizm

  • Minimum 3 sezony alpejskie w różnych łańcuchach górskich

Źródło: alpinementors.org, planetmountain.com