Log in
    

Dwie nowe drogi na Alasce

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Hayes1miniWyprawa duetu w składzie Ryan Hokanson i Samuel Johnson w góry Alaski zaowocowała dwoma nowymi drogami w rejonie góry Hayes.

Podczas szesnastodniowej wyprawy, Ryan Hokanson i Samuel Johnson, zaliczyli pierwsze wejścia dwoma nowmi drogami (drugą zakończyli tuż pod szczytem z powodu burzy z piorunami) w rejonie góry Hayes we wschodniej części łancucha gór Alaski.

Oryginalne cele- nowe drogi na Mount Hess albo na Mount Deborah okazały się niemożliwe do realizacji z powodu dosyć wysokich temperatur. Przenieśli się więc na Lodowiec Hayes, gdzie warunki były lepsze. Duet najpierw przeszedł w jednym ciągu direttissime na wschodniej ścianie (V AI3 R). Zabrało im to 12 godzin, nietrudnej, ale nieprzerwanej lodowej wspinaczki po zboczu o średnim nachyleniu ok. 55 st.

Nowa linia na Mount Hayes

Nowa droga na Mount Hayes (fot. Jeff Benowitz)

Później, po dniu odpoczynku zespół odhaczył nową, zygzakującą drogę na stromej, północno-wschodniej ścianie Mount Balchen (V AI4, M6).


Przebieg linii na Mount Balchen

Przebieg linii na Munt Balchen (fot. Sam Johnson)

W 2009 Ryan Hokanson i Samuel Johnson zdobyli Stump Mug Award, za ich projekt wejścia w stylu alpejskim południową ścianą Mount Logan, którego niedawno donkonali Katsuka Yokoyama i Yasushi Okada.
Początkowe pola śnieżne na Mt. Balchen
Początkowe pola śnieżne na Mt. Balchen (fot. Ryan Hokanson)
Wspinaczka na Mount Balchen
Wspinaczka na Mount Balchen (fot. Ryan Hokanson)
Źródło: www.climbing.com