Log in
    

Compressor Route na „czysto”

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Hayden Kennedy i Jason Kruk przeszli prawdopodobnie jako pierwsi Drogę przez Kompresor na Cerro Torre bez używania żadnego z spitów zainstalowanych podczas pierwszego przejścia w 1970 roku.

C. Torre

Cerro Torre. Fot. www.eternalgloriouslight.com

Zespół przeszedł drogę na własnej protekcji, różnymi wariantami na szczyt. Colin Haley który śledził ich poczynania przez lunetę na swoim blogu pisze: „Nie jestem na 100 % pewien detali. Myślę, że przejście zajęło im 13 godzin z biwaku na szczyt, co jest naprawdę niezłym czasem. Biorąc pod uwagę to, że w niektórych miejscach poruszali się dziewiczym terenem, to jest to pokaz wielkich umiejętności Haydena. Szacunek!”

Compressor Route

Cerro Torre z wyrysowaną linią Compressor Route. Fot. Rolando Garibotti / pataclimb.com

Idea „Czystego” przejścia nie jest nowa. W praktyce wyglądało tak, że pominięcie wszystkich 450 spitów zainstalowanych przez Cesara Maestriego i zespół, uskuteczniano od lat. W 1999 roku Włoch Ermanno Salvaterra i Mauro Mabboni odkryli możliwość przejścia południowo-wschonią granią, która umożliwiła im ominięcie spitów w dolnej części Drogi przez Kompresor. W 2007 roku Amerykanie Zack Smith i Josh Wharton dodali kolejne 130 metrów drogi w górnej części, bez wpinania się w spity Maestriego (Panowie zauważyli, że ściana szczytowa może być pokonana na własnej. Drabina spitów kończy się tuż pod szczytem i nie pokonuje grzyba śnieżnego. Dopiero Jim Bridwell i Steve Brewer wyznaczyli oddzielną hakową linię na headwallu podczas pierwszego wejścia na wierzchołek w 1979 roku. Od 2007 roku - przejście Smith-Wharton – wielu wspinaczy usiłowało znaleźć klasyczny wariant w górnej części.
Kruk i Geisler byli bardzo blisko w lutym 2011 roku, kiedy to dodali kilka wyciagow hakowych i klasycznych do drogi. Niestety musieli zawrócić na wysokości kompresora.

Niedługo więcej szczegółów na temat przejścia!Compressor Route na „czysto”

Źrodło: climbing.com