Log in
    

Tragedia na Elbrusie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W piątek na Elbrusie łącznie stanęło najprawdopodobniej 5 osób (jedna grupa na wierzchołku Wsch., druga Zach.). Jedną z grup prowadziła Maria Khytrykova. Zejście w złej pogodzie w 2 zespołach (w innej konfiguracji niż pierwotnie), wskutek złej widoczności doprowadziło do stracenia kontaktu obu grup. O 20:30  ratownicy w Terskole otrzymali telefon od wzywającego pomocy trzyosobowego zespołu, w skład którego wchodziła Maria Khytrykova oraz dwóch innych alpinistów z Ukrainy. Następnie nie udało się już nawiązać z nimi kontaktu. Odnaleziono Romana Kutsija, oraz ciało Marii Khytrykovej. Poszukiwania Denisa Lisowa nadal trwają.

W sobotę w nocy odnaleziono Romana Kutsija, którego przewieziono do szpitala.

Maria Khytrykova została odnaleziona w niedzielę na wysokości 4700 metrów w pobliżu Skał Pastuchowa. Przyczyną śmierci były obrażenia jakich doznała podczas upadku w piątek 2 marca.

Okoliczności i szczegóły pogubienia się 2 zespołów (Maria Khytrykova miała GPS), upadków, wezwania ratowników, odwiązania się Romana i tego, co dalej stało się z Marią i Denisem, jak również przyczyna śmierci Marii (upadek vs wychłodzenie) nie są na razie ustalone. Informacje są sprzeczne, fakty mieszają się z domysłami.

<a target='_blank'  data-cke-saved-href='http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/1289-khytrykova-maria' href='http://drytooling.com.pl/baza/ludzie/1289-khytrykova-maria' title='M. Khytrykova  to wschodząca gwiazda ukraińskiego oraz światowego himalaizmu kobiecego. W wieku zaledwie 19 lat miała już na swym koncie wejścia na trzy szczyty siedmiotysięczne: ' class='redlinker'>Maria Khytrykova</a>Maria Khytrykova w wieku zaledwie 19 lat miała już na swym koncie wejścia na trzy szczyty siedmiotysięczne: Chan Tengri (7010 m n.p.m.), Pik Korżeniewskiej (7105 m n.p.m.), Szczyt Awicenny (d. Pik Lenina, 7136 m n.p.m.) oraz trudny technicznie himalajski sześciotysięcznik Ama Dablam (6812 m n.p.m.). Kilkukrotnie startowała w zawodach biegowych Elbrus Race. W 2009 roku zwyciężyła wśród kobiet, ustanawiając zarazem kobiecy rekord, na krótszej trasie Classic. W roku 2010 wystartowała na najdłuższej trasie Extreme i ukończyla rywalizację jako druga kobieta w historii. 22 lipca 2011 roku stanęła na szczycie Gaherbrum II wraz z Aleksandrą Dzik i Jackiem Telerem (Patrz news).

Źródło: ria.ru, info własne