Log in
    

Zdobywcy K7 West i Saser Kangri II uhonorowani XX Złotymi Czekanami

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tegoroczne XX Złote Czekany powędrowały do 2 zespołów. Pierwszym jest słoweński team w składzie Nejc Marčič i Luka Stražar, którzy zdobyli K7 West. Drudzy laureaci to amerykanie Mark Richey, Steve Swenson i Freddie Wilkinson, którzy wspięli się na niezdobyty Saser Kangri II. Kapitału Złotych Czekanów wyróżniła nową drogę Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger (Ole Lied i ś.p. Bjorn-Eivind Aartun). Robert Paragot otrzymał „Lifetime Achievement Award”. Nagroda jest przyznawana za całokształt działalności górskiej.

XX Złote Czekany

Luka Stražar, Nejc Marčič z amerykanami: Steve Swenson, Mark Richey i Freddie Wilkinson. Fot. Gughi Fassino

XX Złote Czekany zostały wręczone podczas sobotniej gali w Courmayeur. Zwycięzców wybrała kapituła w składzie Michael Kennedy (przewodniczący), Walery Babanow, Alberto Inurrategi, Ines Papert, Liu Yong i Alessando Filippini.

Podczas pierwszego etapu wyselekcjonowano 88 pierwszych przejść z całego świata. Ostatecznie do nagrody Piolets d'Or nominowano 6 wspinaczek. Podobnie jak w poprzednim roku, wszystkie nominacje to wyprawy które postawiły na styl alpejski , maksymalną samowystarczalność i ambitne cele.

R. Paragot otrzymuje Złotego Czekana

Robert Paragot otrzymuje "Walter Bonatti" Lifetime Achievement Award z rąk Kay Rush. Fot. Gughi Fassino

Zwycięzcy w 2012 – uzasadnienie Jury

K7 West (6,615 m), Pakistan

Trzydniowa wspinaczka w stylu alpejskim Nejca Marčiča i Luki Stražar. na niezdobytą północno-wschodnią ścianę o przewyższeniu 1600 metrów zakończona trzecim wejściem na szczyt K7. Była to pierwsza wyprawa Słoweńców w Himalaje i to od razu z ambitnym, mikstowym, technicznym celem. Droga została wytyczona przy pomocy minimalnych środków, przez NIE profesjonalnych wspinaczy.

Nejc i Luka

Nejc Marčič i Luka Stražar. W tle K7 West (6934 m) Dolina Charakusa. Fot. arch. wyprawy

Saser Kangri II (7,518m), Indie

Wejście na ten – drugi pod względem kolejności – niezdobyty szczyt, jest przykładem klasycznej eksploracji w alpinizmie i stylu alpejskiego na dużych wysokościach. Szczyt został osiągnięty po pokonaniu 1700 metrowej południowo-zachodniej ściany po czterech dniach wspinaczki, trzech biwakach, a główne trudności zlokalizowane są w górnej części drogi. Duże doświadczenie amerykańskiego zespołu (Mark Richey, Steve Swenson, Freddie Wilkinson) pozwoliło na osiągnięcie szczytu w pierwszej próbie.

Saser Kangri II

Południowa ściana Saser Kangri II (7513m), z niedokończoną linią drogi z 2009 roku. Fot. Mark Richey

„Specjalne wyróżnienie” Jury

Torre Egger (2,850m), Argentyna.

Bjorn-Eivind Aartun i Ole Lied z Norwegii wytyczyli nową drogę Venas Azules na Torre Egger która jest przykładem wysoce technicznej wspinaczki w alpejskim środowisku. Kilka dni po nominacji Bjorn-EIvind Aartun zginął tragicznie podczas wspinaczki lodowej w Norwegii. Ole Lied nie mógł przybyć na rozdanie nagród.

Venas Azules

Fragment drogi Venas Azules na południowej ścianie Torre Egger (2850 m). Fot. arch.Bjorn-Eivind Aartun i Ole Lied

Nominacje 2012

  • K7 West (6,615m), Pakistan . Luuka Strazar i Nejc Marcic .
  • Meru Central (6,310m), Indie. Conrad Aker, Renan Ozturk i Jimmy Chin.

  • Pik Pobieda (7,439m), Kirgistan. Denis Urubko i Gienadij Durow.

  • Saser Kangri II (7,518m), Indie. Mark Richey, Steve Swenson i Freddy Wilkinson.
  • Torre Egger (2,850m), Argentyna. Ole Lied i Bjorn Eivind-Aartun
  • Xuelian North-East (6,249m), Chiny. Ales Holc, Peter Juvan i Igor Kremser.

Źródło: planetmountain.com