Log in
    

Mocne przejścia na Alasce

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tegoroczna wiosna zaoferowała wspinaczom świetne warunki na Alasce. Rezultatem jest kilka mocnych przejść amerykańskich i francuskich. Najpierw Silas Rossi i Peter Doucette otworzyli dwie nowe drogi na Mount Bradley. Później zespół francuskich wspinaczy wytyczył Bear Skin i powtórzył Magic Mushroom na Bear Tooth i Mose's Tooth.

peter-doucett-heavy-mettle-fot-silas-rossi

Silas Rossi podczas wspinaczki na Heavy Mettle. Fot. Peter Doucette

Nowe drogi Amerykanów

Silas Rossi i Peter Doucette dodali dwie drogi na Mount Bradley (2822 metrów). Pierwszą było The Sum of Its Parts wycenione w skali alaskańskiej na V, A2, AI6, M7. Droga ma długość 1240 metrów i biegnie na prawo od The Gift (Blitz, Mark Twight, Steve House, 1998 rok). The Sum of Its Parts rozpoczyna się stromą lodowo-mikstową rampą która doprowadza do pięknego mikstowego zacięcia, kończącego się dachem po przejściu 250 metrów. Trudności do M7, 28 wyciągów, kreatywna hakówka w dachu i wyjście systemem kominów składa się na klasę tej ambitnej drogi.

The sum of its parts

Linia drogi The Sum of Its Parts. Fot. Peter Doucette

Zespół osiągnął szczyt 16 kwietnia o godzinie dziewiątej wieczorem. Następnego dnia rano zszedł do bazy na kilkudniowy zasłużony rest.

Panowie 25 kwietnia wystartowali w kierunku upatrzonej lodowej nitki na północnej stronie Bradley East Ridge. Ich druga droga Heavy Mettle (V, A0, WI5+ R, M6, 1425 metrów) zaczyna się mikstowym kuluarem pomiędzy wschodnią granią, a drogą Welcome to Alaska (Charon, Faure, Moulin, Ponson, 2002 rok).

Heavy Mettle

Linia drogi Heavy Mettle. Fot. Peter Doucette

Pod koniec kuluaru Amerykanie strawersowali w lewo do systemu zacięć rozpoczynających się od połowy ściany. Zacięcie oferuje 600 metrową wspinaczkę w śniegu i wodnym lodzie, aż do wejścia na wschodni grzbiet. Stamtąd jeszcze około 250 metrów granią do szczytu.

Cała akcja górska zajęła im 43 i pół godziny, z trzygodzinnym odpoczynkiem.

Mocne powtórzenie i nowa droga Francuzów

Bear Skin (po lewej) i Magic Mushrooms (po prawej) na północno-wschodniej ścianie Bear Tooth i Moose's Tooth na Alasce. Fot. arch. Frédéric Gentet

Francuski zespół w składzie Christophe Moulin (kierownik), Max Bonniot, Estelle Dall'adnoi i Robin Revest podczas ich 19 dniowego pobytu na Alasce skoncentrował się na rejonie lodowca Ruth. Francuzi powtórzyli Magic Mushrooms (1,500m, ED M6 90° A3), która zajęła im siedem dni. Droga biegnie na prawo od drogi Jona Braceya i Matta Hellikera z 2008 roku ( There's A Moose Loose About This Hoose).
Ekstremalnie wytężająca wspinaczka w pionowym śniegu, oraz trudne śnieżne grzyby sprawiły, że piątego dnia Francuzi zdecydowali się na przejście na drogę Bracey-Helliker. Finalny atak szczytowy zajął im siedem godzin, w tym musieli wykonać trawers pod niebezpiecznym serakiem który zatrzymał Bracey'a i Hellikera w 2008 roku.

Niesamowite zacięcie na Bear Skin

Niesamowite zacięcie na Bear Skin. Fot. arch. Frédéric Gentet

W międzyczasie młodsi rodacy Francuzów: Romain Jennequin, Simon Remy, Jérémy Stagnetto i Frédéric Gentet wytyczyli nową drogę na wschodniej stronie Bear Tooth. Wspinaczkowy kwartet po pierwszym nieudanym pierwszym podejściu – 900 metrów nowego terenu, wycof z powodu dużego opadu śniegu – wszedł na szczyt.

Ich nowa droga charakteryzuje się wspinaczką w granitowych płytach, pokrytych cienkim lodem, na lewo od drogi The Useless Emotion (Bridwell, Christensem, Dunmire, Jonas, McCray, 1999 rok).
Linia Bear Skin trawersuje północno-wschodnią ścianę pomiędzy drogą z 1999 roku i Drogą Japończyków z 2008 roku.

Bear Skin (ED+ WI6+ M5 A1, 1350 metrów). Czas przejścia 4 dni

Źródło: alpinist.com, climbing.com,