Logo

Tooth Traverse dla Wilkinsona i Ozturka UPDATED!

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Freddie Wilkinson i Renan Ozturk przeszli niesamowity the Tooth Traverse w Ruth Gorge na Alasce. Ten trawers to pięć mil powietrznej grani biegnącej masywem Mooses Tooth (3204 m n.p.m.) z Espresso Gap do Ruth Gap. Wilkinson i Ozturk próbowali przejść tą linię od kilku dobrych lat. Najdalej osiągniętym punktem był Sugar Tooth w 2010 roku. Cały trawers biegnie przez sześć szczytów, z czego jeden był wcześniej nie zdobyty.

Tooth Traverse

Kadr z filmu z wcześniejszej próby w 2010 roku.

 

Pierwszy raz Renan Ozturk i Zack Smith przymierzali się do trawersu w 2009 roku. Wtedy dokonali pierwszego przejścia południowej grani Sugar Tooth. Następnego roku – już w powiększonym składzie o Wilkinsona – pokonali południową ścianę Mooses Tooth, w sumie największa niewiadomą całego trawersu. Jednak ich próba trawersu załamała się znowu po przejściu Sugar Tooth.

Kolejny atak planowali w 2011 roku, lecz Ozturk poważnie skasował się na nartach. Tego roku z kolei Smith nie mógł dołączyć do ekipy, więc w końcu cały trawers został pokonany przez Ozturka i Wilkinsona, którzy potrzebowali na to pięć dni (17-21 maja), a sam trawers jest wyceniony na 5.10R A2+ M5.

Tegoroczna zima była bardzo śnieżna, przez co warunki do przejścia nie były idealne. Celem było zrobienie dużej pętli/trawersu sześciu szczytów: Sugar Tooth, Eye Tooth, Missing Tooth, Bear's Tooth, Moose's Tooth i zachodni wierzchołek Moose's Tooth.

Tooth Traverse z zaznaczonymi liniami wspinaczkowymi (czerwona linia), najwyższym punktem osiągniętym podczas próby w 2009 roku (seledynowy...prawdopodobnie :-)) i żółtymi kropkami, które były proponowaną linią trawersu Fot. Joe Puryear.

Pierwszy odcinek – od Cavity Gap do szczytu Sugar Tooth – składał się głównie z mikstowej wspinaczki, przedzielanej czasami skalnymi wyciągami i zjazdami. Częste zmiany obuwia powodowały spadek tempa. Przez pierwsze 3 dni Amerykanie kończyli wspinaczkę o 18tej wieczorem i zakładali biwak. W końcu mieli wakacje :-)

 

Drugiego dnia przeszli drogę Talkeetna Standard na szczyt Eye Tooth. Droga Jeffa Hollenbaugha i Steve'a House to osiem wyciągów mikstowej wspinaczki, przeplatanej odcinkami skalnymi. Trzeciego dnia przetrawersowali oni powietrzną grań przed szczytem Bear's Tooth.

Czwartego dnia skończyły się wakacje i trzeba było się wziąć do roboty. Weszli na Bear's Tooth o dziewiątej rano, następnie zjechali Drogą White Russian i wytrawersowali dużym polem śnieżnym do początku drogi Swamp Donkey Express, wytyczonej przez nich linii w 2010 roku. Na szczycie Moose's Tooth zameldowali się o 23 w nocy.

R. Ozturk i F. Wilkinson

Freddie Wilkinson (z lewej) i Renan Ozturk. Fot. arch. Camp 4

Schodzili zachodnią granią Moose's Tooth i po kilkunastu godzinach zjazdu i marszu dotarli do depozytu założonego na Ruth Glacier.

Autorzy przejścia żałują, że nie mógł być z nimi Zack Smith, który włożył w przygotowania tyle pracy.

Zobaczcie koniecznie filmik z poprzedniej próby:

Źródło: alpinist.com, climbing.com

Drytooling.com.pl 2010-... © Damian Granowski