Log in
    

Slovak Direct na Denali dla Andy Housemana i Nicka Bullocka

Ocena użytkowników: 3 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Brytyjczycy Andy Houseman i  Nick Bullock powtórzyli Slovak Direct (VI WI6 M6+ A2) na południowej ścianie Denali . Cała akcja zajęła im 84 godziny, w tym 27 godzin akcji non stop (z czego 16 godzin było nieplanowane).

Slovak Direct topo

Prawie trzy kilometrowa południowa ściana Denali, z zaznaczoną Slovak Direct. Fot. Andy Houseman

Samo podejście pod drogę zabrało im dwa dni, a do tego pod ścianą okazało, się, że dolna partia drogi jest zalewana przez wodospad. Houseman i Bullock postanowili zrobić sobie dzień restu i następnego dnia rankiem zaczęli wspinaczkę.
 
 
Andy Houseman na czujnych płytach pierwszego dnia. Fot. Nick Bullock

Pierwszego dnia przeszli na żywca kuluar wejściowy, oraz parę lodowych wyciągów które doprowadzały do wiszącego lodowca, oraz biwaku na Bergschrund.

Drugi dzień to wspinaczka poprzez techniczne lodospady i mikstowe wspinanie w wyśmienitej jakości granicie, o których Andy i Nick wypowiadają się z uznaniem. Nick Bullock przeszedł klasycznie miejsce A2, lecz 5 metrów przed osiągnięciem łatwiejszego terenu wybrało go i zabrakło mu sprzętu do asekuracji, przez co musiał się opuścić do stanowiska

Brytyjczycy jednak musieli zatrzymać się na nieplanowany biwak, przy połączeniu z Drogą Cassina, ze względu na odwodnienie.

Andy na trawersie ponad kluczowym wyciągiem, drugiego dnia wspinania. Fot. Nick Bullock

Następnego dnia kontynuowali wspinaczkę Drogą Cassina, lecz głęboki puch (nieraz po piersi) znacząco ich spowalniał.

Andy Houseman pod szczytem Denali. Fot. Nick Bullock

„Epickiego” elementu dodała burza, która zmusiła ich do nieplanowanego 16 godzinnego biwaku na wysokości 5750 metrów. O 16.30 następnego dnia Andy i Nick osiągnęli szczyt Denali.

Andy Houseman i Nick Bullock świętują przejście Slovak Direct na Denali. Fot. Nick Bullock

Andy, który już wspinał się w niejednych górach na świecie, komentuję tą wspinaczkę tak: „Góra numer 1! Pełne zaangażowanie, trudna i piękna wspinaczka trzyma do końca, epicko i wspaniale! Nie poprawiliśmy stylu i szybkości, poprzednich przejść, lecz tak jak oni, mieliśmy kupę wspaniałej przygody na niezwykłej drodze".

Podobnego zdania jest Nick Bullock, który porównał Slovak Direct do Colton-MacIntyre "na sterydach".

Droga ma około 3000 metrów długości, z czego około 1600 metrów ma trudności wspinaczkowe. Po 1000 metrach wspinaczki odwrót jest prawie niemożliwy. Linia oferuje wspinaczkę lodową do 90°, a czasem przewieszoną, wspinaczkę skalną do V+ UIAA.

Film z przejścia Slovak Direct przez Marka Westmana i Jessego Hueya:

Źródło: ukclimbing.com, blog Nicka Bullocka