Log in
    

Nowa droga na Mt. Robson

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kanadyjczycy Jason Kruk i Jon Walsh wytyczyli nową drogę na ścianie Emperor na Mt Robson (3959 m)

Mt Robson (3959 m) jest najwyższym szczytem kanadyjskich Gór Skalistych (Canadian Rockies).

Nowa linia zespołu Walsh-Kruk biegnąca ścianą Emperor na
Mt. Robson (fot. Jon Walsh)

19 czerwca (po 23 kilometrowym podejściu) rozstawili swoją bazę nad małym jeziorem poniżej lodowca Mist. Następnego dnia o godzinie 3:20 rano rozpoczęli podejście moreną w kierunku 2,5-kilometrowej ściany Emperor. Panujące wysokie temperatury wzbudziły ich obawy, co do pomysłu poprowadzenia drogi biegnącej mikstowym terenem. Mocne poranne słońce powodowało bowiem spadanie z góry pyłówek, które drążyły w śniegu tunele. W efekcie zespół od początku narzucił ostre tempo, by jak najszybciej osiągnąć znajdujący się powyżej w cieniu system żlebów.

Wyżej  w ścianie wspinaczka stała się dużo trudniejsza, a nastromienie ściany wzrosło. Każdy z pokonanych w tej części ściany wyciągów Kanadyjczycy wycenili na M5 lub M6, a kilka długości liny odebrali jako potencjalne M7 (prawdopodobnie z powodu ciężaru plecaków i zmęczenia). Choć nie liczyli ilości zrobionych wyciągów, ich liczbę oceniają na około 15 do 20 60-metrowych długości liny. Około godziny 18 słońce dotarło do wspinających się Kanadyjczyków i ściana przez dwie godziny przypominała płynącą rzekę. Na szczęście obyło się bez przygód.


Jason Kruk podczas wspinaczki ścianą Emperor (fot. Jon Walsh)

Wspinacze osiągnęli Grań Emperor około północy, zauważając nadchodzącą z północnego kierunku burzę. Pomimo chęci osiągnięcia wierzchołka Mt. Robson, podjęli decyzję, że najbezpieczniejsze dla nich będzie natychmiastowe zejście na dół. Swój namiot na lodowcu Mist osiągnęli 21 czerwca o godzinie 11, po 32 godzinach akcji.

Żródło: wspinanie.pl