Log in
    

Z Courmayeur przez Mont Blanc do Chamonix w 8 godzin 42 minuty!

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kataloński skiturowiec i ultra-maratończyk Kilian Jornet Burgada wbiegł z Courmayeur na Mont Blanc Granią Innominata w niesamowitym czasie 6 godzin 17 minut, następnie zbiegł do Chamonix. Łącznie potrzebował na ten wyczyn 8 godzin 42 minuty!

Kilian Jornet na Grani Innominaty. Fot. arch. Kilian Jornet

Bieg rozpoczął o 3:53 spod kościoła w Courmayeur, o 5:25 osiągnął chatkę Monzino, gdzie rozpoczął się lodowiec. Na szczęście lodowiec nie stwarzał problemów technicznych przez co Katalończyk szybko osiągnął Biwak Eccles. Następnie zjazd i rozpoczęcie wspinaczki Granią Innominata (1000m, D+, V+, 60º), którą Kilian parę dni wcześniej przeszedł.

Veeery Light&Fast - sprzęt Kiliana na Grań Innominaty! Fot. arch. Kilian Jornet

Grań okazała się w znacznej mierze wolna od śniegu, co znacznie przyśpieszyło tempo wspinaczki. Kilian na szczyt wszedł o godzinie 10:15, 6 godzin 17 minut po starcie w Courmayeur. Po krótkim pięciominutowym odpoczynku rozpoczął zbieganie do Chamonix, gdzie zameldował się 2 godziny 19 minut później. Łącznie na tą „wycieczkę” potrzebował 8 godzin 42 minuty.

Warto zwrócić uwagę, że bieg ten jest kontynuacją projektu Summits of My Life, który początkowo został przerwany podczas trawers Mont Blanc, z powodu tragicznej śmierci Stephana Brosse.

Aby określić klasę tego wyczynu warto uzmysłowić sobie parę faktów. Kilian łącznie pokonał 42 kilometry (niezły maraton), a przewyższenie wynosiło 3810 metrów! Nie mówimy tutaj o przygotowanej trasie, lecz 42 kilometrach szlaków górskich, lodowca, kruchej grani, wspinaczki, śnieżnych ramp. Wszystko solo!

Grań Innominaty. Fot. bigstockphoto.com

Oczywiście Katalończyk nie jest byle kim. Jest jednym z najlepszych ultra-maratończyków na świecie. Trzykrotny zwycięzca prestiżowego Ultra Trail Mont Blanc i wielu innych. Jest posiadaczem najwyższego odnotowanego poziomu VO2 max (wskaźnik wydolności fizycznej).
Ciekawym komentarzem apropo tego biegu jest wypowiedź Ueli Steck'a.

„Czy możecie sobie wyobrazić co mógłbym zrobić, gdybym miał warunki fizyczne Kiliana?”

Kilian Jornet.

Grań Innominaty zdobyli w 1919 roku Adolphe i Henri Rey oraz Adolf Aufdenblatten z S.L. Courtauldem i E.G. Oliverem. Trudności: D+, klasyczny, nadzwyczaj piękna grań, lub 12-17 h od Rifugio Monzino, 7-10 h od Bivacco Eccles. 

Źródło: planetmountain.com, rockandice.com