Log in
    

Kruk i Lavigne na północnej ścianie Mt. Alberta

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Na początku września Jason Kruk i Josh Lavigne przeszli północną ścianę Mt. Alberta. Przeszli oni 3/4 drogi House-Anderson, a następnie kontynuowali oni wspinaczkę nowym terenem do szczytu. Trudności (WI5, M7+++, 1000 metrów, 6-9 września 2012). Co ciekawe podczas przejścia odkryli oni dużą jaskinię.

Pn. ściana Mount Alberta z wyrysowaną linią drogi House - Anderson (WI5+ M8 R/X, 1000 m). Fot. Vince Anderson/alpinist.com

Kruk i Lavigne zaatakowali ścianę w stylu alpejskim, bez schematów i podpowiedzi... Przygoda! Łatwo bynajmniej nie było: dużo puchu, twardy stary lód, kruchy wapień. Do Headwallu wspinali się linią House-Anderson (WI5+ M8 R/X, 1000 m), osiągając niesamowicie piękny lodowy filar wyceniony na WI5+.

Jason Kruk podczas wspinaczki na północnej ścianie Mt Alberta. Fot. Josh Lavigne

Następnie po kilku krótkich wyciągach mikstowych, Jason wydostał się na półkę, gdzie ku wielkiemu zdziwieniu znalazł jaskinię. Z ciekawości zaglądnęli do środka. Okazało się, że jaskinia jest większa niż przypuszczali. Po 20 minutach spaceru (sic!) zawrócili. U wyjścia jaskini spędzili komfortowy biwak.

Ciekawe, czy wytyczyli parę przystawek drytoolowych w tej jaskini? :-) Fot. Jason Kruk

Rano zdecydowali się iść na wprost do góry, w przeciwieństwie do drogi Anderson-House, która odbijała w lewo w łatwiejszy teren. Dzięki temu uzyskali cztery trudne wyciągi drytoolowe i jeden łatwiejszy, lecz z długim runoutem. Po wejściu na szczyt zeszli Drogą Japońską. Zabiwakowali na wschodniej flance góry i następnego dnia zeszli do schroniska.

Josh Lavigne i Jason Kruk na szczycie Mt. Alberta. Fot. Josh Lavigne

Mount Alberta to nie byle jaki szczyt. Jeden z ostatnich zdobytych szczytów w Canadian Rockies. Na szczyt nie ma ani jednej łatwej drogi. Znajduje się na liście 50 Classic Climbs Ropera/Stecka. Wschodnia ściana została po raz pierwszy pokonana w 1925 roku przez Japończyków (V 5.6).

Źródło: planetmountain.com, rockandice.com