Log in
    

Chloé Graftiaux zginęła w wypadku na l’Aiguille Noire de Peuterey, Mont Blanc

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

chloe-graftiaux-miniChloé Graftiaux – młoda Belgijska zginęła w wypadku na l’Aiguille Noire de Peuterey, Mont Blanc, Francja. Takie tragedie, przypominają nam wszystkim, że góry dają dużo, ale mogą zabrać jeszcze więcej…

Chloe Graftiaux – zwyciężczyni między innymi Ice Climbing World Cup i Bouldering World Cup w 2010, lat 23 – jedna z wschodzących gwiazd światowego wspinania. Mieszkała w Grenoble we Francji, planowała zostać międzynarodowym przewodnikiem górskim.

chloe-graftiaux

Poniżej przetłumaczony list  od rodziców Chloe, który zamieścili na Kairn.com:

“Niestety, przed chwila dowiedzieliśmy się o odejściu Chloé Graftiaux. Znamy mało szczegółów z tego co się stało, ale wygląda na to, że spadła podczas wspinania na l’Aiguille de Peuterey, w pobliżu Chamonix w Saturday 21 sierpnia. Podczas wspinania granią Chloe złapała skałę, która się oderwała i pociągnęła ją 600 m w dół. Próbujemy zdobyć więcej informacji o tym strasznym wypadku.“

chloe-graftiaux2
l’Aiguille Noire de Peutrey  (fot. Jon Griffith Alpine Exposures)


Wypadek miał miejsce podczas schodzenia granią – teren jest dość łatwy dla alpinistów i przeważnie nie korzystają w tym miejscu z asekuracji.

Korespondent “UKC Alpine” – Jon Griffith tak opisuje l’Aiguille Noire de Peuterey:
“Aiguille Noire jest bez wątpienia jest jednym z najbardziej trudnych szczytów w masywie Chamonix. Imponujaca “płetwa rekina” z czarnego granitu, który stanowi początek najdłuższej trasy w Europie – Peuterey Integral. Wspinaczka nie jest za trudna ale długa, a jedynym sposobem na zejście jest schodzenie w dół granią często po luźnych blokach granitu  lub zjazdy po Peuterey Integral – cykl notorycznie strasznych zjazdów po luźnych hakach i innych zakładanych stanowiskach. Aiguille Noire również w niezwykły sposób potrafi przyciągać burze z piorunami w ciągu zaledwie kilku minut. Na grani nie ma żadnego schronienia. Jest to jeden ze szczytów, który skutecznie odstrasza nawet najbardziej doświadczonych alpinistów.”


Na stronie www.chloegraftiaux.com możecie złożyć swoje kondolencje rodzinie.

chloe-graftiaux3

Źródło: 8a.nu, climb.pl