Log in
    

Elbrus Race 2010

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

elbrus_raceW połowie września młodzi adepci himalaizmu i sportów wysokogórskich wezmą udział w zawodach The Elbrus Race.


Elbrus 5642 m n.p.m.- przez alpinistów uważany za najwyższy szczyt Europy - będzie we wrześniu areną zmagań najlepszych himalaistów świata. Swoją ekpię wysyła też Polski Związek Alpinizmu. Na stokach tego wygasłego wulkanu odbędą się międzynarodowe zawody biegowe. Zadanie nie będzie łatwe. Linia startu położona jest bowiem na wysokości 2400 m a meta na szczycie - przewyższenie, które trzeba pokonać, wynosi więc 3242 m. Nie było by w tym - jak na himalaistów - nic dziwnego - gdyby nie fakt, że rekord na tej trasie wynosi zaledwie 3 godziny i 55 minut !!!!

elbrus_race


Ustanowił go 4 lata temu Denis Urubko - dobrze znany Polakom Rosjanin z Kazachstanu, uczestnik naszej zimowej wyprawy Netia K-2 z 2003 roku - obecnie jeden z najlepszych (jeżeli nie najlpeszy) himalsita świata - zdobywca wszystkich 14 ośmiotysięczników. Drugi na świecie niepolak, który zdołał zdobyć ośmiotysięcznik zimą - Makalu w 2009.

elbrus-trasa-duze

Trasa biegu na Elbrus.

Po raz pierwszy w histori Międzynarodowego Biegu na Elbrus, w kategori "Extreme" wystartują dwie kobiety! Mamy powody do dumy, bo jedną z nich jest Ola Dzik. Drugą jest Ukrainka Masha Khitrikova (zwyciężyła w poprzednim roku w kategori "Classic" wśród kobiet, a do tego weszła na Pik Lenina, Anna Dablam , Khan Tengri i Pik Korżniewskiej). 

elbrus-race-2

Polacy chcą zmierzyć się z rekordem Denisa, skonfrontować z pozostałymi himalaistami rosyjskimi, z Europy i ze świata i sprawdzić czy na ten potężny masyw jakim jest Elbrus da się rzeczywiście wbiec w niespełna 4 godziny?? [przeciętny turysta wysokogórski potrzebuje na to conajmniej dwóch dni a dobrej klasy alpinista ok. 12 godzin].

Polska 12 osobowa ekipa jest bardzo młoda. Prowadzi ją nestor himalaizmu - Artur Hajzer - zdobywca 5 ośmiotysięczników, autor programu "Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015", który szuka i dba o rozwój talentów do zdobycia zimą niezdobytych jeszcze szczytów ośmiotysięcznych. Program uzyskał wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki i Fundacji Kukuczki.

elbrus-race1

W skład polskiej ekipy wchodzą:

Aleksandra Dzik - KS Kandahar, Paulina Dzięgielewska - KW Kraków, Justyna Żyszkowska - TKN Tatra Team, Krzysztof Gajdziński - KW Kraków, Tomasz Chwastek - KW Kraków, Jan Lenczowski - KW Warszawa, Wojciech Kozub - KW Kraków, Robert Szymczak - KW Trójmiasto, Piotr Karolczak - KW Poznań, Artur Hajzer - KW Katowice, Andrzej Bargiel - TKN Tatra Team, Kacper Tekieli - KW Zakopane.

Zobacz zdjęcia uczestników w sytuacjach treningowych, startowych, górskich.

Więcej na www.polskihimalaizmzimowy.pl, www.elbrusrace.comwww.russianclimb.com

sponsorzy_projektu_PHZ_2010_-_2015