Log in
    

Kurt Albert nie żyje

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kurt-albert-karakorum

28 września zmarł w szpitalu o godzinie 20.45, po ciężkim wypadku Kurt Albert. Legenda wspinaczki klasycznej. wypadek nastąpił podczas prowadzenie grupy turystów via ferratą na Frankenjurze. Kurt Albert pomimo 56 lat na karku nadal był aktywny wspinaczkowo i każdego roku brał udział w wyprawie wspinaczkowej.

W niedzielę 26 września Kurt Albert wraz z dwoma innymi przewodnikami prowadził 17-osobową grupę popularną via ferratą "Höhenglücksteig" na Frankenjurze. Po przebyciu 100 metrów via ferraty w miejscu znajdującym się 25 metrów nad ziemią Kurt odpadł i spadł 18 metrów na półkę. Doznał bardzo poważnych obrażeń i został ewakuowany śmigłowcem w cięzkim stanie do szpitala.

kurt-albert
Kurt Albert na Devil's Crack (VII), Röthelfels, Frankenjura fot. Heinz Zak

Kurt Albert urodził się w 1954 roku w Norymberdze i z wykształcenia był nauczycielem matematyki i fizyki. Ale jego życiem było wspinanie. Nie mając 18 lat lat dokonał kilku znakomitych przejść w Dolomitach i Alpach (Filara Walkera, północna ściana Eigeru). Później jego pasją stała się wspinaczka klasyczna. W 1975 roku wprowadził (wraz z kilkoma przyjaciółmi) na Frankenjurze zwyczaj zaznaczania czerwoną farbą klasycznie miniętych haków. Bardzo szybko czerwonym punktem zaczęto oznaczać początek każdej w pełni klasycznej drogi. Tak narodziła się słynna idea RP ("Red Point").

kurt-albert-karakorum

Kurt na szczycie Nameless Tower w Karakorum

 Źródło: Planetmountain.com